Vsetínská pobočka německé firmy Mayer & Cie otevřela novou halu ve Vsetíně. | foto: MAFRA

Zvyklostem německého strojaře Česko vyhovuje, zjistila firma ve Vsetíně

  • 13
Ve Vsetíně ožívá výroba obřích pletacích strojů. Německá společnost Mayer & Cie zde postavila novou halu, s nabíráním nových pracovníků nemá problém. I díky pravidlu, že žádný ze zaměstnanců nesmí mít mzdu nižší než 20 tisíc korun.

Poslední stroje přestěhovali na konci července a nyní už výroba jede naplno. Vsetínská pobočka německé společnosti Mayer & Cie otevřela novou halu v průmyslové zóně Bobrky. Díky tomu ve městě pokračuje letitá tradice výroby pletacích strojů, a co víc - roste.

„Vsetínská pobočka je nyní nejdůležitějším dodavatelem pro mateřskou společnost v Německu i dceřinou v Číně,“ řekl ředitel německého koncernu Benjamin Mayer.

Dosud firma sídlila v areálu bývalé Zbrojovky, prostory už ale nestačily, a proto postavila novou fabriku o rozloze 5 000 metrů čtverečních.

„Je jedenapůlkrát větší než ta původní. A v budoucnu se ještě máme kam rozšiřovat,“ naznačil jednatel Stanislav Šťastný.

Budou přibírat další zaměstnance

Stavbu na zelené louce zvládli během šesti měsíců, dokončena byla v květnu a stála 100 milionů korun.

S prostorem roste i počet pracovních míst. Z původních 22 pracovníků se společnost během pěti let rozrostla na aktuálních 72 lidí. Jen letos už přijali deset nových zaměstnanců a s dalšími se počítá.

„V příštím roce bychom se měli dostat na sto lidí,“ plánuje Šťastný.

Jako jedna z mála strojírenských firem v kraji si nestěžuje na nedostatek zájemců o práci. Naopak, přetlak má na všech pozicích - od dělnických po manažerské. Možná i proto, že dobře platí.

„Máme pravidlo, že mzda nesmí být nižší než 20 tisíc korun, a toho se držíme,“ vysvětlil Šťastný.

V dělnických profesích i administrativě se lidé dostávají na krajský průměr, který aktuálně činí 23 416 korun.

Se zvyklostmi německých strojařů si vyhoví

Ještě před pěti lety přitom společnost řešila, zda s výrobou ve Vsetíně neskončit. Dnes vědí, že udělali dobře.

„Ukázalo se, že místní kultura a pracovní zvyklosti německého strojaře si velmi dobře vyhovují. Ve Vsetíně montujeme třetinu všech strojů, které vyrábíme,“ vypočítal Mayer.

Sám je čtvrtou generací Mayerů, která vede rodinnou firmu. Ta má kromě mateřské společnosti v Německu dceřinou firmu v Číně a pobočku v Brazílii.

„Ve světě je jen málo textilních firem, které nás neznají,“ připomněl.

Přímo ve Vsetíně se vyrábí některé součástky pletacích strojů, jiné se dováží z Německa. Z nich vznikají jednotlivé díly k další montáži i hotové stroje.

Letos jich zkompletují přes 500. A třeba do Číny se ze Vsetína dodává hotový mechanismus, jen bez vnějšího obalu.

Pro pětačtyřicetihektarovou průmyslovou zónu Bobrky, kterou vybudovala radnice po roce 2000, je to poslední velký nájemník.

„Zbývají malé kousky pozemků, kromě nich je zóna zaplněná,“ uvedl starosta Jiří Čunek.