Takto bude vypadat nová hala firmy, která vzniká v průmyslové zóně Bobrky ve...

Takto bude vypadat nová hala firmy, která vzniká v průmyslové zóně Bobrky ve Vsetíně. | foto: vizualizace Mayer & Cie. CZ

Výroba obřích pletacích strojů ve Vsetíně ožívá, poputují do Asie

  • 0
Ve Vsetíně se opět výrazněji rozjede výroba pletacích strojů. Německá společnost Mayer & Cie zahájila výstavbu obří haly, v níž chce vyrábět ročně šest stovek velkoprůměrových pletacích zařízení. Poputují převážně do jihovýchodní Asie.

Nikdy úplně nezanikla. Na zlaté časy, kdy dávala práci tisícům lidí, ale mohla jen vzpomínat. Teď se ovšem výroba pletacích strojů ve Vsetíně zase zvedá.

„Ve Vsetíně vyrobíme srdce stroje, to, co je na něm podstatné,“ uvedl ředitel společnosti Benjamin Mayer.

„Látky, které lze na našich strojích vyrábět, nacházejí uplatnění v různých odvětvích, jako je oblečení, domácí textilie, ale také automobilový průmysl,“ doplnil Mayer.

Němci začínali v roce 2011 se 27 zaměstnanci

Společnost počítá se zhruba stovkou pracovních míst, v budoucnu navíc plánuje další rozšíření.

Hala má být hotová do května 2016, v červnu začne výroba.

Ve Vsetíně navazuje na tradici Zbrojovky, která pletací stroje a tkalcovské stavy vyráběla do roku 1989.

Po revoluci v podnikání pokračovala společnost Amtek Machinery, která se však po několika letech dostala do insolvence. Následně ji koupila Mayer & Cie a výrobu udržela.

„To bylo v roce 2011 a začínali jsme se 27 zaměstnanci. Dnes jich je dvojnásobek, jenže už nemáme kam růst,“ vysvětlil jednatel společnosti Stanislav Šťastný.

Do nové haly o rozloze 5 600 metrů čtverečních investuje mateřská firma osmdesát milionů korun, vsetínská pobočka se tak stává druhou největší po Německu. Jde o výhradně zahraniční investici, projekt i stavba jsou ale plně v rukách českých firem.

„Stejně tak komponenty, které potřebujeme pro výrobu, sháníme u českých dodavatelů. I to je náš přínos české ekonomice,“ popsal Šťastný.

Sehnat pracovníky je problém, proto spolupracují se školou

Část zaměstnanců už podnik má, stěhovat se budou společně s ním. Další průběžně přijímá, aby zvládli zaškolení do doby, než bude nový provoz dokončený.

„I když tady mají pletací stroje tradici, praktické zkušenosti už vymizely. Sehnat zručné zaměstnance je problém,“ podotkl Šťastný.

Proto společnost Mayer & Cie začala spolupracovat se Střední odbornou školou Josefa Sousedíka a se vsetínskou strojní průmyslovkou. Budoucí zaměstnance hodlá lákat už ve škole. Konkrétní odbornost přitom není nutná, podstatnější je manuální zručnost.

Německá rodinná firma si novou halu nadělí ke 111. výročí, které příští rok oslaví. Založil ji pradědeček současného ředitele. Výrobní závody má kromě Německa a Česka také v Brazílii a Číně.

Vsetínská pobočka sídlí v pronajatých prostorách v těsné blízkosti areálu Zbrojovky v Jasenicích, nový domov najde na opačném konci města. Je téměř posledním nájemcem, který ještě získal místo v průmyslové zóně na Bobrkách. Zbývá už jen poslední, nepříliš zajímavý pozemek.

„Mohou tam být sklady, pro výrobu vhodný není,“ uvedl starosta Jiří Čunek.

Radnice pozemky v zóně nabízela za částku 500 korun za metr čtvereční, zaplnit téměř 45hektarovou plochu trvalo téměř deset let.