Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výroba obřích pletacích strojů ve Vsetíně ožívá, poputují do Asie

  12:15aktualizováno  12:15
Ve Vsetíně se opět výrazněji rozjede výroba pletacích strojů. Německá společnost Mayer & Cie zahájila výstavbu obří haly, v níž chce vyrábět ročně šest stovek velkoprůměrových pletacích zařízení. Poputují převážně do jihovýchodní Asie.

Takto bude vypadat nová hala firmy, která vzniká v průmyslové zóně Bobrky ve Vsetíně. | foto: vizualizace Mayer & Cie. CZ

Nikdy úplně nezanikla. Na zlaté časy, kdy dávala práci tisícům lidí, ale mohla jen vzpomínat. Teď se ovšem výroba pletacích strojů ve Vsetíně zase zvedá.

„Ve Vsetíně vyrobíme srdce stroje, to, co je na něm podstatné,“ uvedl ředitel společnosti Benjamin Mayer.

„Látky, které lze na našich strojích vyrábět, nacházejí uplatnění v různých odvětvích, jako je oblečení, domácí textilie, ale také automobilový průmysl,“ doplnil Mayer.

Němci začínali v roce 2011 se 27 zaměstnanci

Společnost počítá se zhruba stovkou pracovních míst, v budoucnu navíc plánuje další rozšíření.

Hala má být hotová do května 2016, v červnu začne výroba.

Ve Vsetíně navazuje na tradici Zbrojovky, která pletací stroje a tkalcovské stavy vyráběla do roku 1989.

Po revoluci v podnikání pokračovala společnost Amtek Machinery, která se však po několika letech dostala do insolvence. Následně ji koupila Mayer & Cie a výrobu udržela.

„To bylo v roce 2011 a začínali jsme se 27 zaměstnanci. Dnes jich je dvojnásobek, jenže už nemáme kam růst,“ vysvětlil jednatel společnosti Stanislav Šťastný.

Do nové haly o rozloze 5 600 metrů čtverečních investuje mateřská firma osmdesát milionů korun, vsetínská pobočka se tak stává druhou největší po Německu. Jde o výhradně zahraniční investici, projekt i stavba jsou ale plně v rukách českých firem.

„Stejně tak komponenty, které potřebujeme pro výrobu, sháníme u českých dodavatelů. I to je náš přínos české ekonomice,“ popsal Šťastný.

Sehnat pracovníky je problém, proto spolupracují se školou

Část zaměstnanců už podnik má, stěhovat se budou společně s ním. Další průběžně přijímá, aby zvládli zaškolení do doby, než bude nový provoz dokončený.

„I když tady mají pletací stroje tradici, praktické zkušenosti už vymizely. Sehnat zručné zaměstnance je problém,“ podotkl Šťastný.

Proto společnost Mayer & Cie začala spolupracovat se Střední odbornou školou Josefa Sousedíka a se vsetínskou strojní průmyslovkou. Budoucí zaměstnance hodlá lákat už ve škole. Konkrétní odbornost přitom není nutná, podstatnější je manuální zručnost.

Německá rodinná firma si novou halu nadělí ke 111. výročí, které příští rok oslaví. Založil ji pradědeček současného ředitele. Výrobní závody má kromě Německa a Česka také v Brazílii a Číně.

Vsetínská pobočka sídlí v pronajatých prostorách v těsné blízkosti areálu Zbrojovky v Jasenicích, nový domov najde na opačném konci města. Je téměř posledním nájemcem, který ještě získal místo v průmyslové zóně na Bobrkách. Zbývá už jen poslední, nepříliš zajímavý pozemek.

„Mohou tam být sklady, pro výrobu vhodný není,“ uvedl starosta Jiří Čunek.

Radnice pozemky v zóně nabízela za částku 500 korun za metr čtvereční, zaplnit téměř 45hektarovou plochu trvalo téměř deset let.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Najdete na iDNES.cz