Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noc věrozvěstů nad Hradištěm představí starodávný kostel 3D projekcí

  11:01aktualizováno  11:01
Národní kulturní památka Sadská výšina v Uherském Hradišti se v pátek večer stane dějištěm mimořádné akce. Archeologové totiž toto místo spojené s Velkou Moravou a arcibiskupem Metodějem představí ve dvouhodinovém programu pomocí trojrozměrné velkoplošné projekce.

Jiří Pavlica s cimbálovou muzikou Hradišťan zahraje při Noci věrozvěstů unikátní dobové písně. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Budete potřebovat dvě deky. Jednu na zem, abyste neseděli jen tak na trávě, druhou na zabalení, aby vám v noci nebyla zima. Pak si otevřete termosku s teplým čajem a vejdete do kostela starého dvanáct století. Tedy ne ve skutečnosti, ale prostřednictvím trojrozměrného obrazu.

Fotogalerie

Přesně tak by měla vypadat netradiční akce, která se v pátek od 21.30 odehraje nad Uherským Hradištěm. Konkrétně na kopci zvaném Sadská výšina.

"Bude to v historii tohoto významného místa vůbec poprvé, kdy se na něm uskuteční tak rozsáhlá akce," zdůraznil ředitel pořádajícího Slováckého muzea Ivo Frolec.

Mimořádný večer se jmenuje příznačně - Noc věrozvěstů. A připomene blížící se cyrilometodějské výročí, tedy 1 150 let od doby, kdy bratři ze Soluně přišli na Velkou Moravu.

3D projekce potřebuje tmu

"Potřebujeme tmu kvůli projekci, proto ta pozdní hodina," vysvětlil archeolog Slováckého muzea Miroslav Vaškových, spoluautor pořadu.

Akce by měla přilákat nejen obyvatele Uherského Hradiště, ale i odborníky a mladé lidi. Nabídne jim totiž zážitek, který je přenese v čase o dvanáct století nazpět. A ukáže, proč se toto místo stalo národní kulturní památkou.

Trojrozměrná animace nabídne pohled na Sadskou výšinu v době Velké Moravy. Lidé díky tomu vstoupí přímo do srubů, školy nebo kostela, který na místě stával v 9. století. Tedy v čase, kdy právě tady učil své žáky arcibiskup Metoděj.

Téměř dvouhodinový komponovaný program nabídne kromě atraktivní 3D projekce také časosběrný dokument. V něm návštěvníci uvidí, co všechno na místě odborníci objevili.

Výklad archeologů i unikátní koncert Hradišťanu

Sadská výšina je totiž jedním ze tří míst, kde se našly pozůstatky z Velkomoravské říše. "Například tabulky a rydla, kterými se mohla rýt hlaholice," doplnil Vaškových.

Kromě toho pořád nikdo nevyvrátil domněnku, že právě tady je pohřbený arcibiskup Metoděj. V každém případě tady bylo pohřebiště a archeologové v něm našli zbytky hrobu významného Moravana. Buď to byl kníže Svatopluk, nebo právě Metoděj.

Videa a projekce na plátně doplní svým výkladem archeologové i cimbálová muzika Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou, která zahraje i unikátní písně související s dobou.

Pořadatelé se akci rozhodli uspořádat i přesto, že místo zatím není na podobné projekty příliš vybavené. Dlouhodobě špatné jarní počasí totiž radnici nedovolilo upravit příjezdovou cestu ani na místo přivést elektřinu.

Parkování i občerstvení zajištěno

Pokud návštěvníci přijedou na akci auty, měli by místo k zaparkování najít například u supermarketu poblíž hlavní silnice z Hradiště do Kunovic. Odtud je Sadská výšina jen pár stovek metrů. Zajištěné bude i nutné občerstvení a pro jistotu také zdravotnická služba.

Pokud se podobná akce uskuteční v tomto místě za rok, podmínky už by měly být zásadně příznivější. Do podzimu chce totiž radnice zpevnit přístupovou cestu, rozmístit osvětlení, lavičky i informační tabule a přivést na místo elektřinu.

V budoucnu by v okolí velkomoravského naleziště, na ploše asi 44 hektarů, mělo vzniknout klidné centrum. Kruhově bude ohraničené stromořadím, chybět nebude přírodní dětské hřiště, naleziště dostane důstojnou kulisu a možná vznikne i muzeum.

"V něm by se soustředily všechny místní nálezy, které jsou teď rozeseté po několika muzeích," vysvětlil architekt města Aleš Holý.

Radnice ale upozorňuje, že realizace potrvá několik let. Plánovaný areál totiž stojí z velké většiny na soukromých pozemcích, které bude muset město vykoupit nebo směnit.

Archeologické naleziště Sadská výšina leží na kopci nad Uherským Hradištěm.

Archeologické naleziště Sadská výšina leží na kopci nad Uherským Hradištěm.

Autor:Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Nový trenér přinesl řád, každý si hrál, co chtěl, přiznává Jiráček

Momentka z úvodního utkání jarní sezony první fotbalové ligy mezi Zlínem a...

Petr Jiráček fandil v osmifinále Evropské ligy Plzni. Teď věří, že náročný program soupeře by mohl být pro Zlín v...

Další z rubriky

Zavolat taxi, pronajmout auto či byt. Sdílené služby jsou v kurzu

(Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji se stále častěji objevují služby jako Airbnb, Liftago nebo Autonapůl. Naopak Uber rozšíření do...

Zlínský kraj potřetí odložil obří autobusový tendr, i když se mu krátí čas

(Ilustrační snímek)

Výběrové řízení na autobusové dopravce ve Zlínském kraji za devět miliard korun se opět odkládá. Přitom vysoutěžení...

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz