Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noc věrozvěstů nad Hradištěm představí starodávný kostel 3D projekcí

  11:01aktualizováno  11:01
Národní kulturní památka Sadská výšina v Uherském Hradišti se v pátek večer stane dějištěm mimořádné akce. Archeologové totiž toto místo spojené s Velkou Moravou a arcibiskupem Metodějem představí ve dvouhodinovém programu pomocí trojrozměrné velkoplošné projekce.

Jiří Pavlica s cimbálovou muzikou Hradišťan zahraje při Noci věrozvěstů unikátní dobové písně. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Budete potřebovat dvě deky. Jednu na zem, abyste neseděli jen tak na trávě, druhou na zabalení, aby vám v noci nebyla zima. Pak si otevřete termosku s teplým čajem a vejdete do kostela starého dvanáct století. Tedy ne ve skutečnosti, ale prostřednictvím trojrozměrného obrazu.

Fotogalerie

Přesně tak by měla vypadat netradiční akce, která se v pátek od 21.30 odehraje nad Uherským Hradištěm. Konkrétně na kopci zvaném Sadská výšina.

"Bude to v historii tohoto významného místa vůbec poprvé, kdy se na něm uskuteční tak rozsáhlá akce," zdůraznil ředitel pořádajícího Slováckého muzea Ivo Frolec.

Mimořádný večer se jmenuje příznačně - Noc věrozvěstů. A připomene blížící se cyrilometodějské výročí, tedy 1 150 let od doby, kdy bratři ze Soluně přišli na Velkou Moravu.

3D projekce potřebuje tmu

"Potřebujeme tmu kvůli projekci, proto ta pozdní hodina," vysvětlil archeolog Slováckého muzea Miroslav Vaškových, spoluautor pořadu.

Akce by měla přilákat nejen obyvatele Uherského Hradiště, ale i odborníky a mladé lidi. Nabídne jim totiž zážitek, který je přenese v čase o dvanáct století nazpět. A ukáže, proč se toto místo stalo národní kulturní památkou.

Trojrozměrná animace nabídne pohled na Sadskou výšinu v době Velké Moravy. Lidé díky tomu vstoupí přímo do srubů, školy nebo kostela, který na místě stával v 9. století. Tedy v čase, kdy právě tady učil své žáky arcibiskup Metoděj.

Téměř dvouhodinový komponovaný program nabídne kromě atraktivní 3D projekce také časosběrný dokument. V něm návštěvníci uvidí, co všechno na místě odborníci objevili.

Výklad archeologů i unikátní koncert Hradišťanu

Sadská výšina je totiž jedním ze tří míst, kde se našly pozůstatky z Velkomoravské říše. "Například tabulky a rydla, kterými se mohla rýt hlaholice," doplnil Vaškových.

Kromě toho pořád nikdo nevyvrátil domněnku, že právě tady je pohřbený arcibiskup Metoděj. V každém případě tady bylo pohřebiště a archeologové v něm našli zbytky hrobu významného Moravana. Buď to byl kníže Svatopluk, nebo právě Metoděj.

Videa a projekce na plátně doplní svým výkladem archeologové i cimbálová muzika Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou, která zahraje i unikátní písně související s dobou.

Pořadatelé se akci rozhodli uspořádat i přesto, že místo zatím není na podobné projekty příliš vybavené. Dlouhodobě špatné jarní počasí totiž radnici nedovolilo upravit příjezdovou cestu ani na místo přivést elektřinu.

Parkování i občerstvení zajištěno

Pokud návštěvníci přijedou na akci auty, měli by místo k zaparkování najít například u supermarketu poblíž hlavní silnice z Hradiště do Kunovic. Odtud je Sadská výšina jen pár stovek metrů. Zajištěné bude i nutné občerstvení a pro jistotu také zdravotnická služba.

Pokud se podobná akce uskuteční v tomto místě za rok, podmínky už by měly být zásadně příznivější. Do podzimu chce totiž radnice zpevnit přístupovou cestu, rozmístit osvětlení, lavičky i informační tabule a přivést na místo elektřinu.

V budoucnu by v okolí velkomoravského naleziště, na ploše asi 44 hektarů, mělo vzniknout klidné centrum. Kruhově bude ohraničené stromořadím, chybět nebude přírodní dětské hřiště, naleziště dostane důstojnou kulisu a možná vznikne i muzeum.

"V něm by se soustředily všechny místní nálezy, které jsou teď rozeseté po několika muzeích," vysvětlil architekt města Aleš Holý.

Radnice ale upozorňuje, že realizace potrvá několik let. Plánovaný areál totiž stojí z velké většiny na soukromých pozemcích, které bude muset město vykoupit nebo směnit.

Archeologické naleziště Sadská výšina leží na kopci nad Uherským Hradištěm.

Archeologické naleziště Sadská výšina leží na kopci nad Uherským Hradištěm.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Další z rubriky

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Najdete na iDNES.cz