Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

O nástupní plat 12 tisíc není zájem, strážníkům snad vláda přilepší

  • 27
Stále složitější je sehnat kvalitní adepty na městské a obecní policisty. Zájem je ve Zlínském kraji malý i kvůli nízkému nástupnímu platu. Ten by se brzy mohl zvýšit, vláda se tím má zabývat v létě.

Na úplném začátku bylo šedesát zájemců, k testům a pohovoru nakonec přišlo 25 lidí a čtyři z nich se stali novými rekruty městské policie ve Zlíně.

„Tentokrát šlo o mimořádnou skupinu lidí, zvládli fyzické i psychologické testy, neměli problém,“ pochválil ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

„Úmrtnost“ při testech je pověstná. V minulosti se o práci u městské policie ve Zlíně ucházel třeba muž, který zvládl pouze deset kliků a byl na dně fyzických sil. Tentokrát byli zájemci připraveni lépe. „Šlo o mladé lidi, zhruba do čtyřiadvaceti let, kteří na sobě pracují,“ poznamenal Kladníček.

Ve Zlíně nakonec čtyři nováčky, které potřebovali do plného stavu, našli, jinde ale pořád scházejí. Konkurz bude vyhlašovat například městská policie ve Valašském Meziříčí nebo Uherském Hradišti.

„Nábor jsme dělali nedávno, přesto nám do plného stavu dva strážníci chybí. Najít kvalitní lidi je obrovský problém,“ uvedl velitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

„Počet odpovídajících kandidátů se v poslední době výrazně snížil. Upadá celková úroveň kandidátů, u spousty zájemců postrádám fyzickou zdatnost i smysl pro povinnost,“ doplnil šéf městské police ve Valašském Meziříčí Jan Camfrla.

Polepší si až po doplnění odborného vzdělání

Vůbec největší problém napříč regiony ovšem dělá nástupní plat. Ten je tabulkový, tedy daný nařízením vlády, a pro nováčky bez praxe, třeba čerstvé absolventy škol, dělá zhruba 12 až 13 tisíc korun hrubého.

Po nástupu se z nich nestávají automaticky strážníci, musí si nejprve doplnit odborné vzdělání. Kurz, v němž se učí zacházet se zbraní, získají zbrojní průkaz a naučí se potřebnou teorii, trvá zhruba čtyři měsíce.

Zvládnout musí zákon o obecní policii, přestupkový, trestní zákoník i základy kriminalistiky, aby mohli složit zkoušku odborné způsobilosti. Teprve až začnou skutečně sloužit, získají i příplatek za směny, služby, riziko nebo víkendy, může se jejich plat přiblížit dvacetitisícové hranici.

„Pokud jde o člověka s potřebnou mentalitou, který chce pracovat v ozbrojených složkách, pak dá přednost policii nebo armádě, kde je ohodnocení vyšší,“ potvrdil Kladníček.

Změna už se ale blíží. Kladníček je zároveň předsedou Asociace ředitelů městských policií statutárních měst, která připravila změny v katalogu prací. Ty mají strážníky dostat v platových třídách alespoň o jednu výše. Vláda by návrh měla projednat letos v létě.

Sníží se i minimální věk uchazeče?

Změnit se má i minimální věk adepta. Dnes musí mít nejméně 21 let, novela zákona o obecní policii ho má snížit na 18, a sjednotit tak podmínky pro přijetí u městské i státní policie.

Problém je v tom, že sotva plnoletý strážník nesmí ještě tři roky držet zbraň ani řídit služební auto s majákem. Zatím tedy pro zájemce platí dvě zásadní věci – mít 21 let a maturitu. Ve Zlíně nyní slouží 86 strážníků, mimo jiné nonstop dohlížejí na budovy základních škol, které dostaly nouzová tlačítka a jsou napojené na pult centrální ochrany.

Zatím to žádná nevyužila, na úřadech, které jsou stejně chráněné už delší dobu, s tím ale zkušenosti mají. Strážníci se tady setkávají s agresivními, obvykle podnapilými lidmi, kteří útočí na úředníky a ničí kanceláře.

Nedávno zase pomáhali zachránit 93letého seniora, který upadl ve svém bytě a nemohl vstát. Jindy vyjížděli k podnapilému muži, který se skutálel do Dřevnice a hrozilo, že se utopí, nebo eskortovali do nemocnice agresora, jenž vymlátil bar a útočil i na hlídku.