Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínský kraj trápí extrémní sucho, řeka Dřevnice může dočasně vyschnout

  14:22aktualizováno  14:22
Přestože se Zlínským krajem občas proženou přívalové deště, vody v řekách pořád ubývá a tenčí se i její podzemní zásoby. V řece Dřevnici ve Zlíně už teče tak málo vody, že je pod hranicí sucha. A podle odborníků se může klidně stát, že druhé suché léto po sobě „nepřežije“.

Dřevnice je na dvou úsecích pod hranicí sucha. Pokud nezaprší, může vyschnout, nebo v ní poteče jen pár litrů vody. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Meteorologové nepředpovídají v dohledné době vytrvalejší deště, proto se skutečně může stát, že některé toky budou úplně bez vody. Akutně je tím nejvíc ohrožená právě Dřevnice, která je na dvou úsecích pod hranicí sucha. Velmi špatně jsou na tom také Vsetínská a Rožnovská Bečva.

„Už loni při suchém létě vyschlo hodně menších potůčků. Pokud jde o Dřevnici, tak jestli nebude pršet, může vyschnout, nebo v ní poteče jen několik litrů vody,“ nastínila vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Eva Soukalová.

„Odhaduje se to ale velmi obtížně, protože počasí známe jen zhruba týden dopředu,“ doplnila.

Loni bylo sucho a nepomohla ani mírná zima bez sněhu

Řeky jsou závislé na tom, jak vydatné jsou jejich podzemní zdroje. Ty jsou ovšem od loňského parného a suchého léta pod normálem. Nepomohla ani zima, protože napadlo málo sněhu a jarní tání zdroje nedoplnilo.

Situace se navíc každým dnem zhoršuje, protože nepřicházejí vytrvalejší srážky, které jsou pro zlepšení situace nezbytné. Takže řeky jsou skoro prázdné: Morava je na 29 procentech obvyklého množství v červenci, Dřevnice na 15, Olšava na 14, Vsetínská Bečva na 11 a Rožnovská Bečva dokonce jenom na devíti procentech. To už jsou kritické hodnoty, které zřejmě nejsou ani zdaleka definitivní.

Kolik vody je v řekách

  • Morava 29 %
  • Dřevnice 15 %
  • Olšava 14 %
  • Vsetínská Bečva 11 %
  • Rožnovská Bečva 9 %

Jde o srovnání s dlouhodobými průměry vody v řekách v červenci.

Zdroj: Povodí Moravy

„Během loňského léta na tom byly nejhůř toky v povodí Bečvy. Některé přítoky Rožnovské Bečvy úplně vyschly. Nedorazí-li na území České republiky trvalejší srážky, může se situace opakovat i letos. Když se sucho opakuje dva tři roky po sobě, jsou jeho dopady mnohem vážnější,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

A po loňském „pouštním“ létě přichází letos další. V minulosti se to už stalo, například v letech 1983 a 1984, kdy byla situace velmi zlá.

„Je možné, že se to zopakuje a vody bude všude minimum,“ připustila Soukalová.

Ohroženy jsou sice především menší toky, avšak ani již zmíněná Dřevnice není v bezpečí. Proč?

Loni vyschl například Úterský potok v Trpístech na Plzeňsku, který sice není velký, ale podstatná je rozloha jeho povodí. A ta je skoro 300 kilometrů čtverečních.

Lidé nesmí zalévat zahrady

Čtyři obce ve Zlínském kraji mají už na začátku letních prázdnin vážné potíže s nedostatkem vody. Moravská vodárenská proto vyhlásila zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrad z veřejného vodovodu. Týká se to Újezdu u Valašských Klobouk, Vysokého Pole, Drnovic a Lukovečku.

„Jde o obce, které mají málo vydatný vlastní zdroj. V tuto chvíli se neplánuje rozšíření zákazu na další místa,“ řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Zákaz se vztahuje i na umývání aut a platí až do odvolání. Ve skutečnosti se ale může protáhnout na celé léto. „Pro nás je to známá situace, která se opakuje. Je to skutečně zlé. Nicméně lidé to chápou,“ reagoval starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Už loni byli odkázaní na dováženou vodu z cisteren. Vysoké Pole sice má vlastní vrty, ale voda se z nich postupně ztrácí. Mohou za to extrémní vedra z posledních let, na která navázaly zimy bez sněhu. Voda se neměla jak doplnit.

Jako přes kopírák je situace v dalších postižených obcích. „I když jsme na úpatí Hostýnských vrchů, vodu nemáme. Dělali jsme průzkumné vrty, ale marně,“ popsal starosta Lukovečku Ludvík Nejedlý.

Nyní vyjednávají napojení na veřejný vodovod sousedního Fryštáku, v němž proudí voda ze slušovické nádrže. Lidé v obci se dovybavili nádobami na jímání dešťové vody a chytají doslova každou kapku.

„Jinak by teď skutečně zalévat nemohli,“ doplnil Nejedlý.

Dřevnice ve Zlíně má povodí jen o pár kilometrů větší. V krajském městě je její hladina aktuálně vysoká pouhých patnáct centimetrů, na horním toku v Kašavě třicet. V obou úsecích je to úroveň pod hranicí sucha.

„Současné hladiny řek ve Zlínském kraji odpovídají přibližně úrovni z července roku 2003. Tehdy byly na řadě toků naměřeny nejnižší stavy vody a velké množství těch menších vyschlo úplně,“ konstatoval Chmelař.

Trvalejší deště se podle meteorologů bohužel neblíží

Vodohospodáři situaci zlepšují odpouštěním vody z přehrad. Ty ovšem nejsou na všech řekách. Výrazně nepomáhají ani přívalové deště a bouřky.

„Voda se nestačí vsáknout a rychle odteče do sítě řek a potoků,“ podotkl Chmelař.

Tím pádem se neposílí ani podzemní vody. Takže na vrtu v Kyselovicích se jen za poslední měsíc snížila hladina o 15 centimetrů a je hluboko pod úrovní sucha. Na vrtu v Jablůnce se hladina snížila během června o deset centimetrů. A tak by se dalo pokračovat dál.

„Podzemní vody jsou na tom skutečně velmi špatně,“ povzdychla si Soukalová.

Nejhorší situace je v povodí Bečvy, protože tam méně pršelo. Spadlo tam 75 až 90 procent průměrných srážek, místy jenom padesát. A meteorologové nehlásí, že by trvalejší deště měly do Zlínského kraje dorazit.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Dobytek se musí dokrmovat a i sena je málo. Produkce mléka klesne

traktor, seno

Farmáři ve Zlínském kraji mají starosti s tím, jak nakrmí svůj dobytek. Na vyprahlých loukách totiž není dost trávy,...

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Najdete na iDNES.cz