Ve Zlínském kraji je přes 11 tisíc volných míst, zaplňují je cizinci

  9:37aktualizováno  9:37
Firmy ve Zlínském kraji chtějí zaměstnat přes 300 ukrajinských dělníků. Žádostí je skoro nejvíc v České republice. Ministerstvo láká i lidi ze Srbska, Mongolska nebo Filipín.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Měly z nich být masérky nebo pomocnice do kuchyně a restaurace. Ženy z Ukrajiny, které ještě před rokem po internetu komunikovaly s lázeňským hotelem Ambra v Luhačovicích a měly zájem o volné místo, ale do práce nenastoupily.

„Trvalo to dlouho a některé si to nakonec rozmyslely, další se zamilovala. Takže z toho sešlo. O tento proces ale zájem máme pořád a zřejmě o pracovníky zase požádáme, protože nám stále chybějí,“ vysvětlila provozní hotelu Anna Návojová.

Firem, které mají zájem o zahraniční pracovníky, je ve Zlínském kraji čím dál více. Zvlášť v době, kdy domácí zaměstnance kvůli extrémně nízké nezaměstnanosti nemohou dlouhodobě sehnat. Proto oslovují agentury nebo využívají státní projekt Režim Ukrajina nebo nově Režim ostatní státy.

JobDNES.cz - pracovní portál s nabídkou volných míst a brigád

V obou případech jim ministerstvo průmyslu a obchodu pomáhá najít na určitou pozici konkrétního pracovníka z Ukrajiny, Mongolska, Filipín a nově i Srbska.

Od začátku letošního roku podali podnikatelé ve Zlínském kraji už 111 žádostí na 337 ukrajinských uchazečů. Za celý loňský rok to přitom bylo 79 žádostí na 316 Ukrajinců. Na ministerstvo přišla i jedna žádost z kraje o pět lidí z Mongolska.

„Zájem v tomto regionu je čím dál větší a počtem jde o druhé nebo třetí místo v rámci republiky,“ upozornila Bohdana Konečná ze zlínského Kontaktního centra pro východní trhy, které patří pod krajskou hospodářskou komoru.

Právě u ní se shromažďují žádosti na ukrajinské pracovníky. Ostatní země vyřizuje ministerstvo. Problém, na který firmy v těchto případech často narážejí, je čas. Na nové zaměstnance musejí kvůli administrativě a vyřízení všech náležitostí čekat několik měsíců.

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji

červenec / srpen

  • Kroměřížsko 2296 / 2303
  • Uherskohradišťsko 2459 / 2397
  • Vsetínsko 3104 / 3099
  • Zlínsko 3126 / 3143
  • Zlínský kraj 10985 / 10942

Volných pracovních míst v regionu na konci srpna bylo 11693.

„Někteří si během dlouhé čekací doby najdou jiné zaměstnání. Na Ukrajině, případně v Polsku nebo Maďarsku, kde je proces rychlejší,“ naznačila Konečná.

I z toho důvodu volných pracovních míst ve Zlínském kraji stále přibývá. Na konci srpna jich bylo přesně 11693. To je historicky nejvíce za posledních deset let.

„Možná před zimou vypadnou sezonní letní práce, ale ani tak se číslo nijak zásadně nesníží. Navíc volná pracovní místa nám všechny podniky hlásit nemusejí, takže ve skutečnosti jich bude daleko více,“ potvrdila ředitelka krajského úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

Na úřadě práce jsou často lidé těsně před důchodem

Nabídka firem dramaticky klesla po hospodářské krizi. Ještě v polovině roku 2008 zaměstnavatelé hlásili téměř 7 500 volných míst. O rok později už jich bylo jen 1 700, v létě 2010 dokonce necelých 1 400. Firmám se znovu začalo výrazně dařit v roce 2014, kdy meziročně stoupl počet míst o tři tisíce.

Teď je nabídka tak vysoká, že práci by měl najít každý člověk nahlášený na úřadě práce. Poptávka se ale nepotkává s nabídkou, protože na seznamu už jsou nejčastěji lidé se zdravotním omezením nebo těsně před důchodovým věkem.

Firmy přitom potřebují převážně montážní dělníky, řidiče, svářeče, zámečníky, zedníky nebo obsluhu strojů na výrobu a zpracování plastů. Některé už jsou v situaci, kdy kvůli nedostatku lidí musejí odmítat zakázky.

„To už nebude trvat dlouho. Například v automobilovém průmyslu je trh nasycený a to povede k poklesu tržeb, objednávek a tudíž i výroby. Během dvou tří let se totéž projeví i ve stavebnictví,“ tvrdí děkan Fakulty managementu a ekonomiky zlínské Univerzity Tomáše Bati David Tuček.

Autor:

Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:1, dvě zahozené penalty, dvě červené a totální kolaps

Fotbalisté Slovácka (v bílém) slaví cenné vítězství nad Spartou, Pražané naopak...

Kdo neviděl, neuvěří. Fotbalová Sparta v 17. kole nevídaně zkolabovala na hřišti Slovácka. Ve druhém poločase na Moravě...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Další z rubriky

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Na Zlínsku hořel seník, vzniklá škoda je 1,5 milionu

Požár seníku v Nedašově na Zlínsku (9. prosince 2018)

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na neděli u požáru seníku v Nedašově na Zlínsku. Jeho majitel se snažil plameny...

Světlo Valmez uspělo mezi světovými festivaly, porota ocenila zapojení dětí

Festival Světlo Valmez získal prestižní mezinárodní ocenění Bea World.

Mladičký festival Světlo Valmez patří mezi světovou špičku. V konkurenci nízkorozpočtových akcí z celého světa získal...

Najdete na iDNES.cz