Lidé nevezmou práci nejčastěji kvůli směnám, víkendům a dojíždění

  17:30aktualizováno  17:30
Firmy ve Zlínském kraji marně shánějí pracovníky, lidé nechtějí pracovat na směny nebo dojíždět. Přesto nezaměstnanost v kraji klesá, na konci října ještě nebyla nižší než letos.
Nezaměstnanost ve Zlínském kraji klesá, přesto je lidí bez práce dost. Nechtějí ji.

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji klesá, přesto je lidí bez práce dost. Nechtějí ji. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Společnost Greiner ze Slušovic, která vyrábí plastikové obaly na potraviny, řadu měsíců hledá patnáct operátorů v plastikové výrobě. Jde o ruční balení potravin, tedy žádnou práci, pro niž je třeba speciální kvalifikace.

Ale lidé nemají zájem. „Někteří nechtějí pracovat za podmínek, které panují v průmyslové výrobě. Mám na mysli třísměnný provoz, noční směny, víkendy,“ upřesnil ředitel Ivo Benda. Nepomáhá ani fakt, že s přesčasy a směnami si takový pracovník může přijít i průměrnou mzdu v kraji, což je zhruba 22 tisíc.

Může se hodit

Hledáte novou práci ve Zlínském kraji? Vybírejte z aktuálních nabídek práce na jobDNES.cz.

Jděte práci naproti. Zaujměte profesionálním životopisem. Vytvořte si jej zdarma.

Greiner není jediná společnost, která má podobný problém. Přitom celostátní i krajská ekonomika šlapou velmi dobře, firmám se obecně daří, vyrábějí naplno. Klesá i nezaměstnanost, která se ve Zlínském kraji dostala na historické říjnové minimum. Bez práce bylo 22 008 lidí, což je o 814 méně než v závěru září. Jde o druhý nejvýraznější úbytek mezi všemi kraji v Česku.

„Je to dáno především obrovskou nabídkou volných pracovních míst, která jsou k dispozici,“ poznamenala šéfka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Třetina lidí hlášených na úřadu práce, je v evidenci dlouhodobě

V říjnu úřady práce v kraji nabízely skoro šest tisíc míst v nejrůznějších profesích. Na jedno místo připadli zhruba čtyři uchazeči. Společně s lepšími hospodářskými výsledky firem to ukazuje na skutečnost, že výrobní podniky zažívají dobré časy. Stoupají jim tržby a většinou i zisky.

„Kromě zvyšování vývozu se o naše dobré hospodářské výsledky a čtrnáctiprocentní nárůst tržeb zasloužilo i zvýšení odbytu našich produktů v Česku,“ pochvaluje si ředitel potravinářské společnosti Hamé Martin Štrupl.

Nezaměstnanost v kraji je dlouhodobě pod celorepublikovým průměrem, a navíc postupně klesá. K bezbřehému optimismu však přesto není důvod, minimálně kvůli jedné věci: lidí, kteří pobírají dávky na úřadu práce je sice pořád méně, avšak až třetina z nich je tam dlouhodobě.

A ne proto, že by neměla kde pracovat, ale z toho důvodu, že se jí zkrátka dělat nechce. „Dokážou u zaměstnavatelů v přijímacím řízení vytvořit takový dojem, že místo nedostanou. A když pravidelně docházejí na pracovní úřad, můžou tady být i několik let,“ podotkla Majdyšová.

Někteří nechtějí dojíždět ani do vedlejší obce

Každý nezaměstnaný má za povinnost vzít práci, kterou může dělat. Ovšem těžko se mu dokazuje, že nebyl přijat vlastní vinou. Tím vzniká problém firmám, které dlouhodobě nejsou schopné získat lidi na méně kvalifikované práce – nezaměstnané, jichž je paradoxně na úřadech práce dostatek.

„Poměrně dost s tím zápasíme,“ přiznal Jan Častulík, jednatel pobočky firmy Anvis AVT Vsetín, která vyrábí v Drnovicích pryžové komponenty do aut. Před časem rozšířila výrobu, ale scházejí jí dělníci, tedy lidé s nízkou kvalifikací.

„Někteří k nám přijdou, vyfasují boty a další pracovní pomůcky a už je tady neuvidíme. Z nově příchozích lidí z úřadů práce zase 60 procent během tří měsíců odejde. Fluktuace je velká,“ popsal Častulík.

Pracovníkům vadí kromě třísměnného provozu i to, že musejí dojíždět. Dopravní spojení Drnovic se zbytkem kraje je špatné, navíc stojí peníze.

„Někteří lidé nechtějí za prací dojíždět do vedlejší dědiny, jiní zase cestují klidně na druhý konec kraje nebo za jeho hranice,“ konstatovala Majdyšová.

Mezi dlouhodobě nezaměstnanými jsou také manželky podnikatelů, kteří vydělávají velké sumy. Sice pracovat nebudou, ale využijí toho, že stát za ně platí sociální a zdravotní pojištění.

Podniky mají potíže i s obsazováním specializovanějších profesí, což se týká především strojírenských firem.

Autor:

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Sucho se zhoršuje, vodárny ale o zdražování zatím neuvažují

Ilustrační snímek

Za posledního půl roku spadla ve Zlínském kraji jen polovina obvyklého množství srážek, takže podzemních vod i vody v...

Zlínský kraj a město k sobě mají blíž, vládnou jim stejné strany

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který...

Už několik let k sobě neměla vedení zlínské radnice a Zlínského kraje tak blízko jako teď, pokud jde o zastoupení stran...

Pitva vyloučila týrání psa z Kroměřížska, majitel podal trestní oznámení

Ilustrační snímek

Pes, kterého musel minulý týden v Holešově na Kroměřížsku utratit veterinář, nebyl podle předběžných výsledků pitvy...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz