Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé nevezmou práci nejčastěji kvůli směnám, víkendům a dojíždění

  17:30aktualizováno  17:30
Firmy ve Zlínském kraji marně shánějí pracovníky, lidé nechtějí pracovat na směny nebo dojíždět. Přesto nezaměstnanost v kraji klesá, na konci října ještě nebyla nižší než letos.
Nezaměstnanost ve Zlínském kraji klesá, přesto je lidí bez práce dost. Nechtějí ji.

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji klesá, přesto je lidí bez práce dost. Nechtějí ji. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Společnost Greiner ze Slušovic, která vyrábí plastikové obaly na potraviny, řadu měsíců hledá patnáct operátorů v plastikové výrobě. Jde o ruční balení potravin, tedy žádnou práci, pro niž je třeba speciální kvalifikace.

Ale lidé nemají zájem. „Někteří nechtějí pracovat za podmínek, které panují v průmyslové výrobě. Mám na mysli třísměnný provoz, noční směny, víkendy,“ upřesnil ředitel Ivo Benda. Nepomáhá ani fakt, že s přesčasy a směnami si takový pracovník může přijít i průměrnou mzdu v kraji, což je zhruba 22 tisíc.

Může se hodit

Hledáte novou práci ve Zlínském kraji? Vybírejte z aktuálních nabídek práce na jobDNES.cz.

Jděte práci naproti. Zaujměte profesionálním životopisem. Vytvořte si jej zdarma.

Greiner není jediná společnost, která má podobný problém. Přitom celostátní i krajská ekonomika šlapou velmi dobře, firmám se obecně daří, vyrábějí naplno. Klesá i nezaměstnanost, která se ve Zlínském kraji dostala na historické říjnové minimum. Bez práce bylo 22 008 lidí, což je o 814 méně než v závěru září. Jde o druhý nejvýraznější úbytek mezi všemi kraji v Česku.

„Je to dáno především obrovskou nabídkou volných pracovních míst, která jsou k dispozici,“ poznamenala šéfka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Třetina lidí hlášených na úřadu práce, je v evidenci dlouhodobě

V říjnu úřady práce v kraji nabízely skoro šest tisíc míst v nejrůznějších profesích. Na jedno místo připadli zhruba čtyři uchazeči. Společně s lepšími hospodářskými výsledky firem to ukazuje na skutečnost, že výrobní podniky zažívají dobré časy. Stoupají jim tržby a většinou i zisky.

„Kromě zvyšování vývozu se o naše dobré hospodářské výsledky a čtrnáctiprocentní nárůst tržeb zasloužilo i zvýšení odbytu našich produktů v Česku,“ pochvaluje si ředitel potravinářské společnosti Hamé Martin Štrupl.

Nezaměstnanost v kraji je dlouhodobě pod celorepublikovým průměrem, a navíc postupně klesá. K bezbřehému optimismu však přesto není důvod, minimálně kvůli jedné věci: lidí, kteří pobírají dávky na úřadu práce je sice pořád méně, avšak až třetina z nich je tam dlouhodobě.

A ne proto, že by neměla kde pracovat, ale z toho důvodu, že se jí zkrátka dělat nechce. „Dokážou u zaměstnavatelů v přijímacím řízení vytvořit takový dojem, že místo nedostanou. A když pravidelně docházejí na pracovní úřad, můžou tady být i několik let,“ podotkla Majdyšová.

Někteří nechtějí dojíždět ani do vedlejší obce

Každý nezaměstnaný má za povinnost vzít práci, kterou může dělat. Ovšem těžko se mu dokazuje, že nebyl přijat vlastní vinou. Tím vzniká problém firmám, které dlouhodobě nejsou schopné získat lidi na méně kvalifikované práce – nezaměstnané, jichž je paradoxně na úřadech práce dostatek.

„Poměrně dost s tím zápasíme,“ přiznal Jan Častulík, jednatel pobočky firmy Anvis AVT Vsetín, která vyrábí v Drnovicích pryžové komponenty do aut. Před časem rozšířila výrobu, ale scházejí jí dělníci, tedy lidé s nízkou kvalifikací.

„Někteří k nám přijdou, vyfasují boty a další pracovní pomůcky a už je tady neuvidíme. Z nově příchozích lidí z úřadů práce zase 60 procent během tří měsíců odejde. Fluktuace je velká,“ popsal Častulík.

Pracovníkům vadí kromě třísměnného provozu i to, že musejí dojíždět. Dopravní spojení Drnovic se zbytkem kraje je špatné, navíc stojí peníze.

„Někteří lidé nechtějí za prací dojíždět do vedlejší dědiny, jiní zase cestují klidně na druhý konec kraje nebo za jeho hranice,“ konstatovala Majdyšová.

Mezi dlouhodobě nezaměstnanými jsou také manželky podnikatelů, kteří vydělávají velké sumy. Sice pracovat nebudou, ale využijí toho, že stát za ně platí sociální a zdravotní pojištění.

Podniky mají potíže i s obsazováním specializovanějších profesí, což se týká především strojírenských firem.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz