Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neuškodí unikátní přírodní muzeum krajině? ptají se lidé v Hradišti

  9:44aktualizováno  9:44
Přeměna velkého parku Rochus nad Uherským Hradištěm v přírodně-kulturní areál se stále více začíná točit kolem jedné jeho části. Tou je chystané unikátní muzeum v přírodě, kde má být až 60 staveb.

Vizualizace, jak měl podle původních velkolepých plánů hradišťské radnice vypadat skanzen v parku Rochus. | foto: Archiv MF DNES

Zatím poslední veřejná debata o budoucnosti Rochusu ukázala, že někteří lidé v Hradišti mají obavy z toho, aby tato výstavba nepoškodila tamní krajinu. Její část je totiž označena kvůli přítomnosti motýla borovce trnkového za významnou evropskou chráněnou lokalitu Natura.

"Nikdo dosud neřekl, kolik bude stavba skanzenu stát, a co všechno bude obnášet," stěžoval si na debatě opoziční zastupitel Stanislav Mikula.

"Pokud bude skanzen tvořit 60 staveb, je jasné, že k takovému množství staveb budou potřeba přilehlé komunikace, parkoviště, garáže a další věci," naznačil Mikula. Podle něj by Hradiště mělo v těžké finanční situaci investovat do důležitějších věcí, například do řešení špatné dopravní situace.

"Domíchávače s betonem tam jezdit nebudou"

Také někteří další lidé mají obavy z příliš velkého provozu v klidné zóně města. Zajímají se proto třeba o to, kde a jak velké bude parkoviště nebo jaké cesty Rochusem povedou.

Park Rochus

Oddechový park vzniká na místě bývalého vojenského cvičiště v Uherském Hradišti, jeho součástí je i muzeum v přírodě ukazující slovácké vesnice hradišťského Dolňácka z přelomu 19. a 20. století.

Ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek tvrdí, že muzeum bude tvořit jednu desetinu celého parku, který má 65 hektarů. Argumentuje také tím, že se výstavba nedotkne chráněného území Natura, navíc se muzeum bude stavět desítky let.

"V první fázi, přibližně do roku 2018, postavíme maximálně pět budov. Přitom je chceme stavět tradičními způsoby, kdy využijeme původní materiály. Rozhodně nebudou na místo jezdit domíchávače s betonem," slíbil Blahůšek. Podobně šetrně prý bude probíhat v parku stavba cesty.

"Neměla by to být cesta dvousměrná, měla by mít šířku tři metry a vede po okraji celého území. Jinak žádné zpevněné cesty přes areál nepůjdou," tvrdí Blahůšek.

Město park podporuje

Budoucí muzeum v přírodě má podporu ve vedení města, které projekt prosadilo o jediný hlas v zastupitelstvu. Stavba muzea prý příliš nezatíží ani rozpočet města.

"Do tohoto projektu se budou pouštět jen peníze, které jsou 'zbytkové', takové, které městská pokladna unese," řekl radní Ivo Frolec, který je ředitelem Slováckého muzea.

"Přála bych si, aby lidé v Hradišti byli jednou tak hrdí, jako jsou obyvatelé Modré hrdí na to, že mají vybudovaný archeoskanzen, do kterého jezdí lidé z celé země," doplnila radní Jitka Víchová.

S výjimkou muzea v přírodě jsou všechny ostatní plány spojeny čistě s přírodou a veřejnost je jednoznačně podporuje. Lidé najdou na Rochusu například sad stromů s šedesáti tradičními slováckými odrůdami i další novinky.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Další z rubriky

Divadlo se inspirovalo Hamletem a láká na komedii o mužích i Saturnina

Sezonu ve Zlíně otevře polská komedie Testosteron, která je coby sonda do...

Sté výročí vzniku Československé republiky je hlavním dramaturgickým pilířem, na němž stojí letošní 73. sezona...

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Ve Zlínském kraji je přes 11 tisíc volných míst, zaplňují je cizinci

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Firmy ve Zlínském kraji chtějí zaměstnat přes 300 ukrajinských dělníků. Žádostí je skoro nejvíc v České republice....

Najdete na iDNES.cz