Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neuškodí unikátní přírodní muzeum krajině? ptají se lidé v Hradišti

  9:44aktualizováno  9:44
Přeměna velkého parku Rochus nad Uherským Hradištěm v přírodně-kulturní areál se stále více začíná točit kolem jedné jeho části. Tou je chystané unikátní muzeum v přírodě, kde má být až 60 staveb.

Vizualizace, jak měl podle původních velkolepých plánů hradišťské radnice vypadat skanzen v parku Rochus. | foto: Archiv MF DNES

Zatím poslední veřejná debata o budoucnosti Rochusu ukázala, že někteří lidé v Hradišti mají obavy z toho, aby tato výstavba nepoškodila tamní krajinu. Její část je totiž označena kvůli přítomnosti motýla borovce trnkového za významnou evropskou chráněnou lokalitu Natura.

"Nikdo dosud neřekl, kolik bude stavba skanzenu stát, a co všechno bude obnášet," stěžoval si na debatě opoziční zastupitel Stanislav Mikula.

"Pokud bude skanzen tvořit 60 staveb, je jasné, že k takovému množství staveb budou potřeba přilehlé komunikace, parkoviště, garáže a další věci," naznačil Mikula. Podle něj by Hradiště mělo v těžké finanční situaci investovat do důležitějších věcí, například do řešení špatné dopravní situace.

"Domíchávače s betonem tam jezdit nebudou"

Také někteří další lidé mají obavy z příliš velkého provozu v klidné zóně města. Zajímají se proto třeba o to, kde a jak velké bude parkoviště nebo jaké cesty Rochusem povedou.

Park Rochus

Oddechový park vzniká na místě bývalého vojenského cvičiště v Uherském Hradišti, jeho součástí je i muzeum v přírodě ukazující slovácké vesnice hradišťského Dolňácka z přelomu 19. a 20. století.

Ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek tvrdí, že muzeum bude tvořit jednu desetinu celého parku, který má 65 hektarů. Argumentuje také tím, že se výstavba nedotkne chráněného území Natura, navíc se muzeum bude stavět desítky let.

"V první fázi, přibližně do roku 2018, postavíme maximálně pět budov. Přitom je chceme stavět tradičními způsoby, kdy využijeme původní materiály. Rozhodně nebudou na místo jezdit domíchávače s betonem," slíbil Blahůšek. Podobně šetrně prý bude probíhat v parku stavba cesty.

"Neměla by to být cesta dvousměrná, měla by mít šířku tři metry a vede po okraji celého území. Jinak žádné zpevněné cesty přes areál nepůjdou," tvrdí Blahůšek.

Město park podporuje

Budoucí muzeum v přírodě má podporu ve vedení města, které projekt prosadilo o jediný hlas v zastupitelstvu. Stavba muzea prý příliš nezatíží ani rozpočet města.

"Do tohoto projektu se budou pouštět jen peníze, které jsou 'zbytkové', takové, které městská pokladna unese," řekl radní Ivo Frolec, který je ředitelem Slováckého muzea.

"Přála bych si, aby lidé v Hradišti byli jednou tak hrdí, jako jsou obyvatelé Modré hrdí na to, že mají vybudovaný archeoskanzen, do kterého jezdí lidé z celé země," doplnila radní Jitka Víchová.

S výjimkou muzea v přírodě jsou všechny ostatní plány spojeny čistě s přírodou a veřejnost je jednoznačně podporuje. Lidé najdou na Rochusu například sad stromů s šedesáti tradičními slováckými odrůdami i další novinky.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Najdete na iDNES.cz