Neuškodí unikátní přírodní muzeum krajině? ptají se lidé v Hradišti

  9:44aktualizováno  9:44
Přeměna velkého parku Rochus nad Uherským Hradištěm v přírodně-kulturní areál se stále více začíná točit kolem jedné jeho části. Tou je chystané unikátní muzeum v přírodě, kde má být až 60 staveb.

Vizualizace, jak měl podle původních velkolepých plánů hradišťské radnice vypadat skanzen v parku Rochus. | foto: Archiv MF DNES

Zatím poslední veřejná debata o budoucnosti Rochusu ukázala, že někteří lidé v Hradišti mají obavy z toho, aby tato výstavba nepoškodila tamní krajinu. Její část je totiž označena kvůli přítomnosti motýla borovce trnkového za významnou evropskou chráněnou lokalitu Natura.

"Nikdo dosud neřekl, kolik bude stavba skanzenu stát, a co všechno bude obnášet," stěžoval si na debatě opoziční zastupitel Stanislav Mikula.

"Pokud bude skanzen tvořit 60 staveb, je jasné, že k takovému množství staveb budou potřeba přilehlé komunikace, parkoviště, garáže a další věci," naznačil Mikula. Podle něj by Hradiště mělo v těžké finanční situaci investovat do důležitějších věcí, například do řešení špatné dopravní situace.

"Domíchávače s betonem tam jezdit nebudou"

Také někteří další lidé mají obavy z příliš velkého provozu v klidné zóně města. Zajímají se proto třeba o to, kde a jak velké bude parkoviště nebo jaké cesty Rochusem povedou.

Park Rochus

Oddechový park vzniká na místě bývalého vojenského cvičiště v Uherském Hradišti, jeho součástí je i muzeum v přírodě ukazující slovácké vesnice hradišťského Dolňácka z přelomu 19. a 20. století.

Ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek tvrdí, že muzeum bude tvořit jednu desetinu celého parku, který má 65 hektarů. Argumentuje také tím, že se výstavba nedotkne chráněného území Natura, navíc se muzeum bude stavět desítky let.

"V první fázi, přibližně do roku 2018, postavíme maximálně pět budov. Přitom je chceme stavět tradičními způsoby, kdy využijeme původní materiály. Rozhodně nebudou na místo jezdit domíchávače s betonem," slíbil Blahůšek. Podobně šetrně prý bude probíhat v parku stavba cesty.

"Neměla by to být cesta dvousměrná, měla by mít šířku tři metry a vede po okraji celého území. Jinak žádné zpevněné cesty přes areál nepůjdou," tvrdí Blahůšek.

Město park podporuje

Budoucí muzeum v přírodě má podporu ve vedení města, které projekt prosadilo o jediný hlas v zastupitelstvu. Stavba muzea prý příliš nezatíží ani rozpočet města.

"Do tohoto projektu se budou pouštět jen peníze, které jsou 'zbytkové', takové, které městská pokladna unese," řekl radní Ivo Frolec, který je ředitelem Slováckého muzea.

"Přála bych si, aby lidé v Hradišti byli jednou tak hrdí, jako jsou obyvatelé Modré hrdí na to, že mají vybudovaný archeoskanzen, do kterého jezdí lidé z celé země," doplnila radní Jitka Víchová.

S výjimkou muzea v přírodě jsou všechny ostatní plány spojeny čistě s přírodou a veřejnost je jednoznačně podporuje. Lidé najdou na Rochusu například sad stromů s šedesáti tradičními slováckými odrůdami i další novinky.

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Zlín je evropskou špičkou, říká specialista na signalizaci křižovatek

„Pokud máte naprosto přeplněnou křižovatku, nepomůže, ani kdybyste tam dali...

Společnost Cross Zlín vyváží dopravní technologie do celého světa. Její zakladatel a ředitel Tomáš Juřík pro MF DNES...

Sucho se zhoršuje, vodárny ale o zdražování zatím neuvažují

Ilustrační snímek

Za posledního půl roku spadla ve Zlínském kraji jen polovina obvyklého množství srážek, takže podzemních vod i vody v...

Ať Zlín žádá vrácení vodáren žalobou, radí radnici senátor

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Podle zlínského senátora Tomáše Goláně by mělo vedení Vodovodů a kanalizací Zlín podat žalobu, aby získalo firmu zpět...

Najdete na iDNES.cz