Jednou z problémových lokalit, kde Vsetín spravuje městské byty, je Poschla.

Jednou z problémových lokalit, kde Vsetín spravuje městské byty, je Poschla. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Města našla recept na neplatiče nájmu, zkracují jim smlouvu na byt

  • 3
Staré dluhy na nájemném trápí řadu radnic, a proto zpřísňují pravidla pro nájemníky. Ve Vsetíně však i díky tomu loni nemuseli z městských bytů vystěhovat ani jednoho člověka.

„Prodloužením nájemních smluv se zabýváme několikrát do roka, na každém jednání rady města. Pokud v tu chvíli lidé dluží, neprodloužíme ji a byt opustí,“ popsal vsetínský starosta Jiří Čunek.

Předloni se museli vystěhovat lidé ze tří bytů, loni už si všichni dali pozor.

Město má dvě problémové lokality, v nichž spravuje byty - Poschlou a Jiráskovu ulici na sídlišti Trávníky. Nájemníci tady dostávají smlouvy od tří měsíců do jednoho roku a nemít dluhy vůči městu je jen jednou z podmínek.

„Setkáváme se s tím, že mají prokopnuté dveře, utrženou vodovodní baterii a podobně. Než žádají o prodloužení, musejí takové závady nejprve opravit,“ doplnila mluvčí města Adéla Kousalová.

Historicky lidé dluží zhruba deset milionů korun, které radnice vymáhá. Nový dluh ale nevzniká.

V praxi se stává, že se objeví krátkodobé dluhy, když nájemník dostane prodloužení smlouvy a přestane platit.

Jakmile se ale blíží rozhodná doba, donese na pokladnu městského úřadu i několik desítek tisíc a dluh v hotovosti doplatí. Na závady v bytech dohlíží správce.

Stejné podmínky platí i v případě startovacích bytů, kterých má Vsetín 35 o velikosti jednoho či dvou pokojů.

Dluh ve Zlíně: skoro 22 milionů

Přísnější pravidla zavedla i další města. Zlín se vydal cestou lepšího prověřování budoucích nájemníků. Aktuálně má radnice u lidí víc než 21,7 milionu korun, dluh už ale nenarůstá. V posledních letech se podařilo částku stabilizovat.

Smlouvy v krajském městě uzavírají většinou na půl roku, pokud nájemník dluží, odstartuje sled událostí - upomínka - žaloba - exekuce. V kterékoliv fázi má člověk šanci problém vyřešit, nechá-li ho však dojít až do konce, o byt přijde. V opačném případě se smlouva prodlužuje na rok či dva nebo i na dobu neurčitou.

Mírný nárůst dlužné částky zaznamenali v Uherském Hradišti, město soudně vymáhá 3,7 milionu korun. K nájemníkům je vstřícné, smlouvy dává na rok, pokud je vztah bez potíží, následuje dvouletá a potom neomezená smlouva.

Má i speciálně vyčleněné byty pro takzvané příjmově vymezené osoby. Tady se smlouva znovu posuzuje vždy po dvou letech. Jen loni museli nechat exekučně vyklidit pět bytů, v dalších dvou nájemníci na poslední chvíli dluh uhradili.

Ještě vyšší čísla udává Valašské Meziříčí, které loni vystěhovalo jedenáct bytů. Až na jednoho člověka je nájemníci opustili dobrovolně.

„Pokud lidé dluží, skončí jim nájem okamžitě poté, co doběhne smlouva. Vědí to a v poslední době mají větší respekt a jsou v placení nájemného zodpovědnější,“ konstatovala mluvčí Renata Votrubová.

Pohledávky měst spadají i do dědického řízení, pokud dlužník zemře.