V nemocnicích ve Zlínském kraji pracuje dvě stě cizinců, potřeba jsou další

  10:07aktualizováno  10:07
V nemocnicích ve Zlínském kraji pomáhají doplnit chybějící personál zahraniční lékaři a sestry. Ukrajinci přichází kvůli lepším podmínkám, Slováci zůstávají kvůli rodinám.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Viktoria Nevynna pochází z Ukrajiny a je jedním ze dvou set zahraničních pracovníků, se kterými se pacienti setkávají v některé z nemocnic ve Zlínském kraji. Trvalo téměř rok, než měla v ruce všechny potřebné dokumenty, pracovní vízum, zkoušky a nakonec diplom, díky kterému se stala právoplatnou českou lékařkou. Z domova ji vyhnala válka.

„Chtěli jsme s manželem pryč. Když jsme se dozvěděli, že v České republice hledají lékaře i ze zahraničí, zamířili jsme sem,“ vysvětlila lékařka, která je už dva roky součástí gynekologicko-porodnického týmu kroměřížské nemocnice.

Velkou většinu zahraničních pracovníků tvoří v krajských nemocnicích Slováci, těch je 181, dvanáct zaměstnanců je z Ukrajiny, dalších osm je z Ruska, Moldávie, Běloruska a Polska. Jsou mezi nimi lékaři, zdravotní sestry i dělníci. Zhruba dvacítka Slováků pracuje dlouhodobě i v soukromé nemocnici ve Valašském Meziříčí.

„Ochota českých lékařů zůstávat v menších nemocnicích na okrese není velká, takže bez zahraničního personálu bychom se neobešli. Obzvlášť lékaři a sestry ze Slovenska nám pomáhají hodně,“ prohlásil předseda představenstev Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Ukrajinští lékaři potřebují uznat diplom

Zatímco slovenští zdravotníci nemají jazykovou bariéru ani problémy s uznáním lékařského diplomu, ukrajinští lékaři to měli v minulosti o poznání složitější. Administrativní i odborné záležitosti, které museli splnit, byly zdlouhavé a náročné. Především proto, že Ukrajina není součástí Evropské unie a Česká republika se chtěla o úrovni vzdělání přesvědčit sama.

„Mám za sebou ústní i praktické zkoušky v českém jazyce a diplom mi uznali jako platný na Univerzitě Karlově v Praze,“ popsala nutné podmínky Nevynna.

Podobné vyřizování má za sebou i lékař Mykhailo Havrysh, který pracuje ve Vsetínské nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

„Čekání na pracovní vízum trvalo pět měsíců, rovněž aprobační zkouška byla náročná svým obsahem i koncentrací všech oborů do jednoho dne,“ upozornil.

Zvládl ji ale dobře, stejně jako jeho manželka. Hledali nemocnici co nejblíž k hranicím, aby to domů neměli daleko.

„Vsetín byla první volba, první nemocnice, ve které jsme si domluvili pohovor. A už jsme nikam dál s manželkou ani nejeli. Je nám to tu velmi blízké, příroda podobná jako u nás, příjemní kolegové, cítíme podporu od nich i od vedení nemocnice,“ konstatoval Havrysh.

Ukrajinských lékařů je v krajských nemocnicích pouze šest, dva jsou navíc jen stážisti a není jisté, jestli v regionu zůstanou. Nemocnice by jich přitom přijaly i víc.

„Je jasné, že bychom nepřijímali lékaře, u kterého bychom si jeho znalostmi nebyli jistí. Ale moc se jich nehlásí. Možná by byl větší zájem, kdyby administrativa netrvala tak dlouho a nabízela jistotu,“ upozornil Maráček.

Nemocnicím schází desítky lékařů a sester

V krajském zdravotnictví chybí desítky lékařů i sester. Baťova nemocnice například hledá lékaře na gerontologii, plicní oddělení, neurologii, ARO, onkologii i interní kliniku. Potřebuje i zdravotní sestry, laboranty nebo fyzioterapeuty.

V Kroměříži mají zájem o ortopedy, urology, chirurgy i diabetology.

Vhodné pozice i pro neatestované absolventy škol nabízí v Uherském Hradišti na oddělení mikrobiologie, ARO, dialýzy nebo klinické biochemie.

Podobné možnosti mají zájemci i ve Vsetíně.

„Oslovujeme i absolventy vysokých škol, účastníme se veletrhů, podporujeme zájem středoškoláků o studium medicíny a dalších zdravotnických oborů,“ doplnil mluvčí nemocnic Egon Havrlant.

Zlínský kraj také nabízí stipendia, díky kterým se podařilo během dvou let získat 18 budoucích lékařů a 16 zdravotnických pracovníků (viz též Stipendia nalákala budoucí lékaře a sestry, Zlínský kraj nabídne další).

I ukrajinská lékařka se hlásila na gynekologicko-porodnické oddělení v Kroměříži právě v době, kdy to bylo nejvíc potřeba.

„Měli jsme kritický nedostatek lékařů. Tři odešli a neměli jsme náhradu. Tato lékařka prodělala všechny potřebné procesy a pak bylo na rozhodnutí primáře a jeho týmu, jestli ji přijmou mezi sebe,“ dodala místopředsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Autor:

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Toulavý medvěd by se dal snáz vystopovat, kdyby byl sníh, říká ochranář

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

S odhalením pohybu medvěda škodícího na Valašsku by mohl pomoci první letošní sníh. Stopy zvířete by pak byly...

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Zlínský kraj a město k sobě mají blíž, vládnou jim stejné strany

Významnější proměnou projde centrální příjem v Baťově nemocnici ve Zlíně, který...

Už několik let k sobě neměla vedení zlínské radnice a Zlínského kraje tak blízko jako teď, pokud jde o zastoupení stran...

Najdete na iDNES.cz