Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nemocnicích ve Zlínském kraji pracuje dvě stě cizinců, potřeba jsou další

  10:07aktualizováno  10:07
V nemocnicích ve Zlínském kraji pomáhají doplnit chybějící personál zahraniční lékaři a sestry. Ukrajinci přichází kvůli lepším podmínkám, Slováci zůstávají kvůli rodinám.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Viktoria Nevynna pochází z Ukrajiny a je jedním ze dvou set zahraničních pracovníků, se kterými se pacienti setkávají v některé z nemocnic ve Zlínském kraji. Trvalo téměř rok, než měla v ruce všechny potřebné dokumenty, pracovní vízum, zkoušky a nakonec diplom, díky kterému se stala právoplatnou českou lékařkou. Z domova ji vyhnala válka.

„Chtěli jsme s manželem pryč. Když jsme se dozvěděli, že v České republice hledají lékaře i ze zahraničí, zamířili jsme sem,“ vysvětlila lékařka, která je už dva roky součástí gynekologicko-porodnického týmu kroměřížské nemocnice.

Velkou většinu zahraničních pracovníků tvoří v krajských nemocnicích Slováci, těch je 181, dvanáct zaměstnanců je z Ukrajiny, dalších osm je z Ruska, Moldávie, Běloruska a Polska. Jsou mezi nimi lékaři, zdravotní sestry i dělníci. Zhruba dvacítka Slováků pracuje dlouhodobě i v soukromé nemocnici ve Valašském Meziříčí.

„Ochota českých lékařů zůstávat v menších nemocnicích na okrese není velká, takže bez zahraničního personálu bychom se neobešli. Obzvlášť lékaři a sestry ze Slovenska nám pomáhají hodně,“ prohlásil předseda představenstev Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Ukrajinští lékaři potřebují uznat diplom

Zatímco slovenští zdravotníci nemají jazykovou bariéru ani problémy s uznáním lékařského diplomu, ukrajinští lékaři to měli v minulosti o poznání složitější. Administrativní i odborné záležitosti, které museli splnit, byly zdlouhavé a náročné. Především proto, že Ukrajina není součástí Evropské unie a Česká republika se chtěla o úrovni vzdělání přesvědčit sama.

„Mám za sebou ústní i praktické zkoušky v českém jazyce a diplom mi uznali jako platný na Univerzitě Karlově v Praze,“ popsala nutné podmínky Nevynna.

Podobné vyřizování má za sebou i lékař Mykhailo Havrysh, který pracuje ve Vsetínské nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

„Čekání na pracovní vízum trvalo pět měsíců, rovněž aprobační zkouška byla náročná svým obsahem i koncentrací všech oborů do jednoho dne,“ upozornil.

Zvládl ji ale dobře, stejně jako jeho manželka. Hledali nemocnici co nejblíž k hranicím, aby to domů neměli daleko.

„Vsetín byla první volba, první nemocnice, ve které jsme si domluvili pohovor. A už jsme nikam dál s manželkou ani nejeli. Je nám to tu velmi blízké, příroda podobná jako u nás, příjemní kolegové, cítíme podporu od nich i od vedení nemocnice,“ konstatoval Havrysh.

Ukrajinských lékařů je v krajských nemocnicích pouze šest, dva jsou navíc jen stážisti a není jisté, jestli v regionu zůstanou. Nemocnice by jich přitom přijaly i víc.

„Je jasné, že bychom nepřijímali lékaře, u kterého bychom si jeho znalostmi nebyli jistí. Ale moc se jich nehlásí. Možná by byl větší zájem, kdyby administrativa netrvala tak dlouho a nabízela jistotu,“ upozornil Maráček.

Nemocnicím schází desítky lékařů a sester

V krajském zdravotnictví chybí desítky lékařů i sester. Baťova nemocnice například hledá lékaře na gerontologii, plicní oddělení, neurologii, ARO, onkologii i interní kliniku. Potřebuje i zdravotní sestry, laboranty nebo fyzioterapeuty.

V Kroměříži mají zájem o ortopedy, urology, chirurgy i diabetology.

Vhodné pozice i pro neatestované absolventy škol nabízí v Uherském Hradišti na oddělení mikrobiologie, ARO, dialýzy nebo klinické biochemie.

Podobné možnosti mají zájemci i ve Vsetíně.

„Oslovujeme i absolventy vysokých škol, účastníme se veletrhů, podporujeme zájem středoškoláků o studium medicíny a dalších zdravotnických oborů,“ doplnil mluvčí nemocnic Egon Havrlant.

Zlínský kraj také nabízí stipendia, díky kterým se podařilo během dvou let získat 18 budoucích lékařů a 16 zdravotnických pracovníků (viz též Stipendia nalákala budoucí lékaře a sestry, Zlínský kraj nabídne další).

I ukrajinská lékařka se hlásila na gynekologicko-porodnické oddělení v Kroměříži právě v době, kdy to bylo nejvíc potřeba.

„Měli jsme kritický nedostatek lékařů. Tři odešli a neměli jsme náhradu. Tato lékařka prodělala všechny potřebné procesy a pak bylo na rozhodnutí primáře a jeho týmu, jestli ji přijmou mezi sebe,“ dodala místopředsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Politici ve Zlíně slibují MHD zdarma, město by vyšla na čtvrt miliardy

Ilustrační snímek

Zástupci zlínské ČSSD jsou už osm let mimo městskou radu a protože to chtějí změnit, lákají před komunálními volbami na...

Najdete na iDNES.cz