Hejtman Čunek chce přesunout zlínskou nemocnici do Malenovic

  9:54aktualizováno  9:54
Nová zlínská nemocnice možná vyroste nedaleko obchodního centra v Malenovicích. Měla by stát šest miliard korun. Když se kraj s majiteli pozemků nedohodne, postaví pavilon v současném areálu.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: MAFRA

Dlouho neznámá lokalita je odtajněná. Místo, které připadá v úvahu pro sídlo nové Baťovy nemocnice, leží na okraji městské části Malenovice. Je to pozemek mezi obchodním střediskem Centro Zlín a sídlištěm v blízkosti hlavní silnice do Otrokovic.

„Odborníci tuto možnost preferují z důvodu dostupnosti pro pacienty ať už vlakem, autem, nebo trolejbusem, a lepších prostorových možností,“ prohlásil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který má zdravotnictví ve své kompetenci.

Varianta je logická a vhodná i podle radního Petra Gazdíka (STAN) nebo ředitele Nemocnic Zlínského kraje Radomíra Maráčka.

„Pro provoz nemocnice je to rozhodně lepší, protože stavba mimo areál nás v ničem neomezí,“ naznačil Maráček.

Stavba by v ideálním případě mohla začít za dva roky a rozpočet by neměl přesáhnout šest miliard korun.

Jednání o pozemcích v Malenovicích jsou ale teprve na začátku. Dopis se sdělením, že má Zlínský kraj zájem parcely koupit, dostali někteří majitelé teprve v pondělí. Příští týden se s nimi zástupci kraje setkají poprvé.

I proto zůstává stále druhou variantou současný areál nemocnice, ve kterém schází především moderní interní pavilon. Právě v souvislosti s dlouho plánovanou stavbou interny se o nové nemocnici začalo mluvit poprvé.

Oslovená odborná firma posuzovala starý projekt a upozornila, že areál zlínské nemocnice je prostorově velmi omezený a lepší by bylo postavit celou nemocnici takzvaně na zelené louce.

Jen pozemky mají stát 100 milionů korun

Jestli to bude v Malenovicích, zatím není jisté. Pětihektarová plocha, o kterou má kraj zájem, je rozdělená mezi padesát vlastníků a slouží k zemědělským účelům. Na ceně a podmínkách prodeje se kraj bude muset domluvit se všemi majiteli, mezi nimiž jsou fyzické osoby, firmy, město Zlín i stát.

„Nevím, jestli to bude tak jednoduché. Pozemky jsme dali do dlouhodobého pronájmu,“ upozornil například farář Miroslav Strnad z farnosti v Malenovicích, která vlastní část pozemku. V jejich případě musí prodej navíc schválit olomoucké arcibiskupství.

Pozemky určené územním plánem pro smíšenou výstavbu a komerční využití navíc leží v lukrativní části Malenovic. Ceny se tady podle hejtmana pohybují kolem dvou tisíc korun za metr čtvereční. Jen za pozemek by tak kraj zaplatil 100 milionů korun.

„Nemám o tom žádné informace kromě tiskové zprávy kraje, takže se k tomu nebudu nijak vyjadřovat,“ konstatoval za město primátor Miroslav Adámek, který je současně krajským zastupitelem.

Monoblok z ciziny

Jak konkrétně bude nová nemocnice vypadat, v tuto chvíli není jasné. Hejtmanství se chce každopádně inspirovat nejmodernějšími stavbami v zahraničí, protože v České republice nic takového zatím nestojí.

„Brzy se pojedeme na jednu novou nemocnici podívat do Holandska. Víme, co chceme, a hledáme ten nejosvědčenější model, který má vychytané veškeré mouchy,“ vysvětlil Čunek.

Areál by měl mít podobu monobloku, tedy jedné velké propojené budovy. To by mělo přinést pozitivní změnu pro personál i pacienty. V podobných objektech bývá uprostřed vždy urgentní příjem. Odtud se pacienti dostávají dál.

Pod jednou střechou mají lékaři k dispozici diagnostiku, operační sály, laboratoře, výzkumná pracoviště i lůžková oddělení. Výhodou je, že pacienti i personál se v takové nemocnici pohybují v budově. Šetří se také prostor a energie.

Stavbu nové nemocnice musejí schválit krajští zastupitelé. Pokud se na Malenovicích shodnou, přesune se na toto místo prakticky celá nemocnice.

„Akutní část a lůžková oddělení v každém případě. Nemělo by smysl ani logiku, aby byla péče rozdělená,“ potvrdil Maráček.

I tak bude nemocnice v současném areálu pokračovat v naplánovaných opravách včetně modernizace urgentního příjmu nebo stavby nových parkovacích míst.

Autor:

Nejčtenější

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Další z rubriky

Muž nenastoupil trest za výrobu drog. Když pro něj přišli, vařil pervitin

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili veškeré pomůcky i prostředky...

Přímo při vaření pervitinu dopadli policisté muže ze Zlínska, který se vyhýbal nástupu do vězení. Za mříže jej přitom...

Kraj se v boji o D49 zastal silničářů. Děti Země mluví o politickém tlaku

Ilustrační snímek

Krajský úřad zamítl odvolání proti drobnějším stavbám, které jsou nutností pro stavbu úseku D49 z Hulína do Fryštáku....

Zlín je evropskou špičkou, říká specialista na signalizaci křižovatek

„Pokud máte naprosto přeplněnou křižovatku, nepomůže, ani kdybyste tam dali...

Společnost Cross Zlín vyváží dopravní technologie do celého světa. Její zakladatel a ředitel Tomáš Juřík pro MF DNES...

Najdete na iDNES.cz