Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman Čunek chce přesunout zlínskou nemocnici do Malenovic

  9:54aktualizováno  9:54
Nová zlínská nemocnice možná vyroste nedaleko obchodního centra v Malenovicích. Měla by stát šest miliard korun. Když se kraj s majiteli pozemků nedohodne, postaví pavilon v současném areálu.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: MAFRA

Dlouho neznámá lokalita je odtajněná. Místo, které připadá v úvahu pro sídlo nové Baťovy nemocnice, leží na okraji městské části Malenovice. Je to pozemek mezi obchodním střediskem Centro Zlín a sídlištěm v blízkosti hlavní silnice do Otrokovic.

„Odborníci tuto možnost preferují z důvodu dostupnosti pro pacienty ať už vlakem, autem, nebo trolejbusem, a lepších prostorových možností,“ prohlásil hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který má zdravotnictví ve své kompetenci.

Varianta je logická a vhodná i podle radního Petra Gazdíka (STAN) nebo ředitele Nemocnic Zlínského kraje Radomíra Maráčka.

„Pro provoz nemocnice je to rozhodně lepší, protože stavba mimo areál nás v ničem neomezí,“ naznačil Maráček.

Stavba by v ideálním případě mohla začít za dva roky a rozpočet by neměl přesáhnout šest miliard korun.

Jednání o pozemcích v Malenovicích jsou ale teprve na začátku. Dopis se sdělením, že má Zlínský kraj zájem parcely koupit, dostali někteří majitelé teprve v pondělí. Příští týden se s nimi zástupci kraje setkají poprvé.

I proto zůstává stále druhou variantou současný areál nemocnice, ve kterém schází především moderní interní pavilon. Právě v souvislosti s dlouho plánovanou stavbou interny se o nové nemocnici začalo mluvit poprvé.

Oslovená odborná firma posuzovala starý projekt a upozornila, že areál zlínské nemocnice je prostorově velmi omezený a lepší by bylo postavit celou nemocnici takzvaně na zelené louce.

Jen pozemky mají stát 100 milionů korun

Jestli to bude v Malenovicích, zatím není jisté. Pětihektarová plocha, o kterou má kraj zájem, je rozdělená mezi padesát vlastníků a slouží k zemědělským účelům. Na ceně a podmínkách prodeje se kraj bude muset domluvit se všemi majiteli, mezi nimiž jsou fyzické osoby, firmy, město Zlín i stát.

„Nevím, jestli to bude tak jednoduché. Pozemky jsme dali do dlouhodobého pronájmu,“ upozornil například farář Miroslav Strnad z farnosti v Malenovicích, která vlastní část pozemku. V jejich případě musí prodej navíc schválit olomoucké arcibiskupství.

Pozemky určené územním plánem pro smíšenou výstavbu a komerční využití navíc leží v lukrativní části Malenovic. Ceny se tady podle hejtmana pohybují kolem dvou tisíc korun za metr čtvereční. Jen za pozemek by tak kraj zaplatil 100 milionů korun.

„Nemám o tom žádné informace kromě tiskové zprávy kraje, takže se k tomu nebudu nijak vyjadřovat,“ konstatoval za město primátor Miroslav Adámek, který je současně krajským zastupitelem.

Monoblok z ciziny

Jak konkrétně bude nová nemocnice vypadat, v tuto chvíli není jasné. Hejtmanství se chce každopádně inspirovat nejmodernějšími stavbami v zahraničí, protože v České republice nic takového zatím nestojí.

„Brzy se pojedeme na jednu novou nemocnici podívat do Holandska. Víme, co chceme, a hledáme ten nejosvědčenější model, který má vychytané veškeré mouchy,“ vysvětlil Čunek.

Areál by měl mít podobu monobloku, tedy jedné velké propojené budovy. To by mělo přinést pozitivní změnu pro personál i pacienty. V podobných objektech bývá uprostřed vždy urgentní příjem. Odtud se pacienti dostávají dál.

Pod jednou střechou mají lékaři k dispozici diagnostiku, operační sály, laboratoře, výzkumná pracoviště i lůžková oddělení. Výhodou je, že pacienti i personál se v takové nemocnici pohybují v budově. Šetří se také prostor a energie.

Stavbu nové nemocnice musejí schválit krajští zastupitelé. Pokud se na Malenovicích shodnou, přesune se na toto místo prakticky celá nemocnice.

„Akutní část a lůžková oddělení v každém případě. Nemělo by smysl ani logiku, aby byla péče rozdělená,“ potvrdil Maráček.

I tak bude nemocnice v současném areálu pokračovat v naplánovaných opravách včetně modernizace urgentního příjmu nebo stavby nových parkovacích míst.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Jinde motýlů ubývá, Valašsko se stává jejich rájem. Pomáhá péče o louky

Soumračník čárkovaný.

Kdo by chtěl vyrazit pozorovat či fotit motýly, málokde najde vhodnější prostředí než na valašských loukách v podhůří...

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou, říká lídr ČSSD

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Michael...

Najdete na iDNES.cz