Zdravotníci v Uherském Hradišti mají k dispozici tablet, díky kterému se mohou...

Zdravotníci v Uherském Hradišti mají k dispozici tablet, díky kterému se mohou on - line spojit s tlumočnicí do znakové řeči. | foto: Nemocnice Uherské Hradiště

Tablet s on-line tlumočníkem pomáhá neslyšícím. Lépe se domluví u lékaře

  • 2
Nemocnice ve Zlínském kraji vycházejí vstříc pacientům s vadami sluchu. Pořizují totiž tablet, přes který funguje on-line tlumočnická služba do znakové řeči. K dispozici je v Uherském Hradišti a Kroměříži, chtějí ho také ve Zlíně a Vsetíně.

Zlomí si nohu, dostanou infarkt nebo rodí. Na první pohled jsou to pacienti jako všichni ostatní. Lidé s vadami sluchu nebo ti, kteří neslyší vůbec, to ale v nemocnicích nemají jednoduché.

„Zdravotníci si někdy myslí, že se s nimi domluví, když jim patřičné informace napíší na papír. Tak to však mnohdy není,“ upozornila ředitelka zlínského Poradenského centra pro neslyšící a nedoslýchavé Martina Kuldová.

Mnozí lidé s touto vadou totiž vysvětlování na papíře nerozumí. „Některá slovíčka jsou pro ně neznámá, používají jiný slovosled,“ vysvětlila Kuldová. Pacienti se také občas setkávají s tím, že na ně personál křičí, protože si myslí, že ho pak lépe uslyší. Někdy zase lékaři špatně artikulují nebo se k nemocným točí zády. Naštěstí jde ale spíše o výjimky.

Teď těmto pacientům vycházejí zdravotníci v kraji vstříc. Zapojili se totiž do celorepublikového projektu Bezbariérové nemocnice pro neslyšící. Díky tomu dostali tablet, přes který se lékaři a sestry spojí s on-line tlumočnickou službou.

„Mezi neslyšícími je tento způsob ve stále větší oblibě. Komunikace lékaře a neslyšícího je i pro ně pochopitelně velmi důležitá,“ všimla si koordinátorka projektu Martina Kuthanová.

Tablet pořídí i další nemocnice

Do řeči, které neslyšící rozumí lépe, než když odezírá nebo píše, tlumočí zatím dvanáct odborníků. Střídají se a na příjmu jsou čtyřiadvacet hodin denně. V kraji se do projektu zatím zapojily dvě nemocnice - v Uherském Hradišti a Kroměříži.

„Do této chvíle jsme spoléhali na doprovod pacienta, popřípadě jsme se s ním dorozumívali přes psaní,“ popsal dosavadní praxi náměstek pro léčebnou péči Uherskohradišťské nemocnice Martin Horenský.

A stejně jako v Kroměříži, i tady pacienty občas doprovázeli tlumočníci. V kraji jich ale zase tolik není a ne vždy také mohou přijet. Některé nemocnice proto už v minulosti vyřešily tento problém vlastními silami.

„Máme šest zdravotních sester, které absolvovaly kurz znakové řeči a s tlumočením pomáhají,“ vysvětlila mluvčí Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Karla Havlíková. I tady ale zvažují pořízení tabletu, který by se dal používat nepřetržitě. Podle Kuldové je to výborná zpráva.

„Neslyšících je na Zlínsku mnohem více než v jiných regionech. Zaměstnával je tady totiž už Baťa a mnozí tady založili rodinu a zůstali,“ podotkla šéfka zlínského centra pro neslyšící.

Se znakovou řečí nemají problém ani pacienti v krajské vsetínské nemocnici. Díky školení ji ovládá jedna ze sester. Tablet ale podle všeho nebude časem chybět ani tady.

„Smlouva o jeho zapůjčení je v tuto chvíli před podpisem. Během několika týdnů bude k dispozici,“ ujistila mluvčí vsetínského špitálu Lenka Plačková. V České republice je podle statistik kolem 40 tisíc neslyšících, kteří používají znakovou řeč.