Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice v Hradišti chce stavět na dluh, lékaři se bojí o kvalitu péče

  18:01aktualizováno  18:01
Nemocnice v Uherském Hradišti připravuje stavbu velkého centrálního pavilonu. Budova bude stát přes půl miliardy korun a nemocnice se kvůli ní zadluží, což však kritizují lékaři i krajská opozice. Varují, že stavba, na kterou nemocnice nemá šanci získat žádnou dotaci, ohrozí kvalitu péče o pacienty.

Vizualizace budoucí podoby centrálního objektu Uherskohradišťské nemocnice. | foto: Archiv nemocnice

Je to zdravotnický projekt, který nemá ve Zlínském kraji obdoby. Velký centrální pavilon vyjde na 560 milionů korun a nemocnice jej bude kompletně splácet ze svého, protože s žádnou dotací z Unie nebo od ministerstva počítat nemůže.

Někteří z lékařů ale upozorňují, že celý plán dostane nemocnici do existenčních problémů a ohrozí kvalitu lékařské péče.

Vizualizace budoucí podoby centrálního objektu Uherskohradišťské nemocnice.

Vizualizace podoby pavilonu.

"Už dnes šetříme na hranici toho, co je možné. Hrozí reálné nebezpečí, že každé další šetření bude na úkor pacientů. Nedovedeme si představit, že by si nemocnice vydělala na splácení tak vysoké sumy peněz," říká jeden z lékařů, který pracuje v nemocnici.

MF DNES zná jeho jméno a jména dalších kritiků, lékaři však kvůli obavě z postihu ze strany vedení nemocnice chtějí zůstat v anonymitě.

Lékaři například tvrdí, že už nyní nepoužívají v některých případech kvalitnější materiál, který by byl pro pacienty nejvhodnější, právě kvůli šetření. "Kdyby měl někdo z vedení kraje skutečně zájem vědět, co se v nemocnici děje, vysvětlili bychom mu všechny odborné detaily," líčí lékař.

Ředitel: Ušetříme, protože nebudeme platit za staré budovy

V hradišťské nemocnici je dusná atmosféra už od doby, kdy ředitel špitálu Antonín Karásek dlouho odmítal přijmout zpátky lékaře, kteří chtěli skončit při akci Děkujeme, odcházíme. Vztahy mezi ním a řadou lékařů jsou nejen kvůli tomu hodně napjaté.

Antonín Karásek, ředitel nemocnice v Uherském Hradišti.

Antonín Karásek

Karásek přes svého mluvčího podobné obavy odmítl a vzkázal, že výstavba nového centrálního objektu je nutná. "Naším cílem je především zkvalitnění péče, ale také lepší ekonomický provoz nemocnice. Především dojde k optimalizaci času na diagnostiku a vyšetření a zjednoduší se přesun pacientů a lékařů," podotkl Karásek.

Nemocnice podle svého šéfa ušetří také tím, že už nebude muset investovat do nynějších nevyhovujících budov.

Náměstek Lukáš stavbu i s dluhem podporuje

Nejdůležitější slovo v celém projektu ovšem nemá vedení Uherskohradišťské nemocnice, ale Zlínský kraj, pod který špitál spadá. Způsob financování, včetně toho, že za půjčených 560 milionů korun by měl kraj ručit svým majetkem, musí schválit zastupitelstvo.

Statutární náměstek zlínského hejtmana Libor Lukáš.

Libor Lukáš

"Zkoušeli jsme různé modely, ale nejefektivnější je ručení kraje. A to takové, abychom zaplatili bance za poskytnutí úvěru jen nejnutnější cenu," říká náměstek hejtmana Libor Lukáš, který patří mezi hlavní zastánce stavby.

"Tím, že ručitelský závazek převezme kraj, tak peníze budou levnější v řádech desítek milionů korun," přesvědčuje Lukáš s tím, že přesné podmínky půjčky přinese zastupitelům do konce června. Do té doby výstavba nezačne. Navíc by kraj stále měl možnost vystavit všemu "stopku".

"Ten, kdo přijde po nás, najde jen snězený krám"

Opoziční zastupitel a poslanec Petr Gazdík ale upozorňuje, že jde o další zadlužení kraje. "Ten, kdo přijde po tomto vedení kraje, najde jen snězený krám. A tento samý princip platí také o Uherskohradišťské nemocnici," prohlásil Gazdík, který má obavu také o to, zda různá výběrová řízení, týkající se nemocnice, budou skutečně průhledná a férová.

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN)

Petr Gazdík

"Mám četná podezření, že některé akce, které kraj dělá, například právě centrální pavilon hradišťské nemocnice, můžou být předražené. Proto budu velmi důsledně kontrolovat, jak výběrová řízení, tak další věci," tvrdí Gazdík.

"Jestli někdo naznačuje, že mně nebo někomu jinému jde v případě nemocnice o osobní prospěch, tak je to hloupost," reagoval náměstek hejtmana Lukáš. "Dělám to proto, protože jsem přesvědčený, že to velmi pomůže pacientům," dodal s tím, že při této práci nepočítá s nikým jiným než s ředitelem Karáskem, jehož odvolání nedávno požadovalo kolem stovky hradišťských lékařů.

"On je se mnou duchovním otcem toho, že je třeba opustit minulé století a je třeba začít budovat moderní zdravotní infrastrukturu," vysvětlil Lukáš.

Zůstane Karásek šéfem? Hejtman vyčkává

Hejtman Stanislav Mišák se ke Karáskově setrvání v čele nemocnice vyjadřuje opatrněji.

Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje za ČSSD (12. listopadu 2008)

Stanislav Mišák

"Nepovažuji celou kauzu za uzavřenou, nechávám ji zrát. Manažer, který neumí zvládnou média a komunikaci uvnitř, byť by mohl sebelépe ekonomicky vycházet, není dobrý manažer," podotkl hejtman.

"Na druhou stranu, kroky a činy lékařů, které byly činěny, nebyly zcela korektní. Pokud to nebude mezi lékaři a ředitelem fungovat a bude to mít dopad na péči o pacienty, tak budeme konat," dodal Mišák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Další z rubriky

Hradiště před volbami řeší dopravu, úbytek lidí i uvolněný areál nemocnice

Historická kašna na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Jak zlepšit život v Uherském Hradišti? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Kraj hledá dopravce, kteří nabídnou moderní autobusy a více spojů

Ilustrační snímek

Zlínský kraj po dvou letech otevřel upravené výběrové řízení na autobusové dopravce, kteří začnou vozit cestující na...

Zlínský kraj pomáhá zanedbaným obcím na Kroměřížsku, poslal jim miliony

Ilustrační snímek

Zlínský kraj vybral dvanáct nejvíce zanedbaných obcí na Kroměřížsku, pro které uvolnil dotaci 42 milionů korun. Mají...

Najdete na iDNES.cz