Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice stěhuje pacienty na nové oddělení. Ušetří přitom peníze

  17:42aktualizováno  17:42
Je to návod, jak spolehlivě ušetřit. Princip spočívá v tom, že nemocnice přestěhuje pacienty na lůžka, která je přijdou levněji. Na takových oddělení totiž není nutná péče jako třeba na pracovišti ARO nebo jednotce intenzivní péče. Podobně se "šetří" také ve Zlínském kraji. Nové oddělení ošetřovatelské péče vzniklo v Uherském Hradišti.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na pracovišti není sice to nejlepší přístrojové vybavení a také lékařský dozor není tak častý, avšak zástupci nemocnice, kraje i pojišťovny ujišťují, že se pacienti nemají čeho bát. V řadě případů totiž na dražších lůžkách nemusejí ležet tak dlouho a blokovat je.

"Uherské Hradiště je dalším příkladem restrukturalizace lůžek, kterou zavádíme v nemocnicích kraje. Můžeme tak využít co nejlépe zdravotnický i lékařský personál, budovy i přístroje," prohlásila krajská radní pro zdravotnictví Hana Příleská.

Radní: Personál využijeme tam, kde je ho zapotřebí

Přeskupováním lůžek nejde vedení nemocnice o nic jiného než o to, aby byla lépe využívána nynější lůžka. "Někteří lékaři i sestry mají ještě stále pocit, že v nemocnicích by mělo být co nejvíce lůžek, aby byli připraveni na hodně pacientů. Část personálu pak ale není využitá a neposkytuje péči, kterou potřebujeme v jiné části nemocnice," sdělila Příleská.

Nemocnicím má tento krok ušetřit peníze, které ve zdravotnictví chybějí. Navíc pojišťovny platí pobyt pacientů na odděleních, kde je provoz drahý, jen na nezbytně dlouhou dobu, kdy to stav pacientů skutečně vyžaduje.

"V řadě případů ještě stav pacienta neumožňuje propuštění domů, ale zároveň k jeho doléčení není potřeba tolik péče lékařů, ale spíše sester. Takoví klienti můžou ležet na oddělení ošetřovatelské péče," upřesnil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny pro Zlínský kraj Tomáš Melichar.

A kteří pacienti tedy začnou už od října přecházet na ošetřovatelskou péči například v hradišťské nemocnici? "Nejčastěji půjde o pacienty po cévních mozkových příhodách a infarktech myokardu, a to tehdy, když už je jejich zdravotní stav stabilizovaný, ovšem na domácí ošetření je ještě příliš brzy a neslo by značná rizika," řekla vrchní sestra hradišťské nemocnice Marie Ondráčková s tím, že půjde také o pacienty s onkologickým onemocněním a diabetiky.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Otrokovice před volbami řeší bezdomovce, dopravu i stárnutí obyvatel

BAŤOVSKÁ ARCHITEKTURA. Společenský dům v Otrokovicích vznikl podle návrhu...

Jak zlepšit život v Otrokovicích? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Jinde motýlů ubývá, Valašsko se stává jejich rájem. Pomáhá péče o louky

Soumračník čárkovaný.

Kdo by chtěl vyrazit pozorovat či fotit motýly, málokde najde vhodnější prostředí než na valašských loukách v podhůří...

Najdete na iDNES.cz