Zlínský kraj má málo magnetických rezonancí, do roka ji získá Kroměříž

  16:10aktualizováno  16:10
Zlínský kraj pořídí čtvrtý špičkový zobrazovací přístroj. Nová budova s magnetickou rezonancí pro nemocnici v Kroměříži bude stát 130 milionů korun. I tak ale bude mít region magnetických rezonancí stále velmi málo.
Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

Magnetická rezonance. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Magnetickou rezonanci potřebuje ve Zlínském kraji každý rok přes deset tisíc pacientů. Přístroj nyní mají krajské nemocnice ve Zlíně, kde jsou hned dva, a v Uherském Hradišti. V Kroměříži přibude nejpozději do května 2019.

„Jedná se o špičkový přístroj, který v této části regionu opravdu potřebujeme,“ uvedl hejtman Jiří Čunek, jenž má zdravotnictví na starosti.

Půjde o nejmodernější rezonanci svého druhu ve Zlínském kraji, která bude kvalitou srovnatelná s vybavením ve fakultních nemocnicích.

Magnetická rezonance patří k nejsložitějším a nejdražším zobrazovacím metodám. Lékaři díky ní snadněji odhalí cévní mozkovou příhodu, roztroušenou sklerózu, rozsah rakoviny, vyhřezlou ploténku či různá onemocnění páteře. Její výhodou navíc je, že nemá škodlivé záření.

Čekací doba se má zkrátit

Ve Zlínském kraji tak budou celkem čtyři přístroje, což je ale pořád velmi málo. Například sousední Moravskoslezský kraj, kde žije dvakrát tolik obyvatel, jich má k dispozici jedenáct.

Nízký počet ve Zlínském kraji se pak odráží na čekacích dobách na vyšetření, které se v Baťově nemocnici pohybují kolem tří až čtyř týdnů, v Uherském Hradišti kolem osmi týdnů.

„Pacientů, kteří tuto diagnostiku potřebují, stále přibývá a bude dál. Po zprovoznění předpokládáme, že budeme schopni vyšetřit až sedm tisíc pacientů ročně a že se podaří zkrátit čekací doby na dva až čtyři týdny u plánovaných vyšetření,“ naznačila ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Na pořízení rezonance si musí kraj i Kroměřížská nemocnice připravit dohromady zhruba 130 milionů korun. Přístavba budovy A v areálu špitálu, kterou velký přístroj nutně potřebuje, bude stát 90 milionů. To je o sedm milionů méně, než autor projektu předpokládal.

V nové budově, kterou firma začne stavět v červnu a dokončí ji příští rok na jaře, najdou pacienti i další diagnostické přístroje a pracoviště ortoptiky včetně provozního a technického zázemí obou provozů.

Aby vyšetření na magnetické rezonanci navazovalo na diagnostiku pomocí CT a sono přístroje, zmodernizují stavbaři také východní křídlo budovy A.

Dalších 40 milionů korun má podle zadání veřejné zakázky stát magnetická rezonance. Samotný přístroj vyjde na 25 milionů a dalších 15 milionů bude třeba na pozáruční servis na následujících šest let. Jde ale o předpokládanou cenu a veřejná soutěž ji s největší pravděpodobností sníží. Společnost, která rezonanci dodá, zatím nemocnice nevybrala.

Chystají se i další investice

Zlínský kraj v této chvíli stále bojuje o příspěvek z Evropské unie, který by měl pokrýt většinu nákladů na přístroj. Podle informací z ministerstva pro místní rozvoj je projekt zatím zařazený mezi náhradní. Výzva ale ukončena ještě nebyla a šance Kroměřížské nemocnice nejsou malé.

Tím ovšem investice do krajských nemocnic nekončí. V Kroměříži chce kraj postavit místo zbourané mazutové kotelny prostor pro parkování více než 60 automobilů, opravit kanalizaci, střechu jedné z budov, vyměnit dveře, rozvody vody i osvětlení a opravit ambulance v budově B.

Stavební firma se pustí také do rekonstrukce ústředního topení v ubytovně nemocnice v Uherském Hradišti. Ve stejném areálu postaví stěnu, která odhluční vzduchotechniku z nemocniční kuchyně.

Šedesát milionů korun si vyžádá plánovaný přesun hemodialýzy ve Vsetínské nemocnici do opraveného objektu K. Za 45 milionů pak kraj upraví prostory pro výjezdové základny zdravotnické záchranné služby v Otrokovicích. Na obě investice dojde příští rok.

Autor:


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Rodiče tří záškoláků nenapravil ani dvojí trest, hrozí jim vězení

Ilustrační snímek

Tři nezletilé děti z Uherskohradišťska mají velký problém se školní docházkou, dohromady jen loni zameškaly bez řádné...

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Řidič naboural auta a usnul na chodníku, nadýchal skoro pět promile

Spoušť, kterou po své zběsilé jízdě Vizovicemi zanechal opilý řidič.

Několik nabouraných aut i sloupků podél cesty zůstalo po opilecké jízdě řidiče ve Vizovicích na Zlínsku. Když už nemohl...

Najdete na iDNES.cz