Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínský kraj má málo magnetických rezonancí, do roka ji získá Kroměříž

  16:10aktualizováno  16:10
Zlínský kraj pořídí čtvrtý špičkový zobrazovací přístroj. Nová budova s magnetickou rezonancí pro nemocnici v Kroměříži bude stát 130 milionů korun. I tak ale bude mít region magnetických rezonancí stále velmi málo.
Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

Magnetická rezonance. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Magnetickou rezonanci potřebuje ve Zlínském kraji každý rok přes deset tisíc pacientů. Přístroj nyní mají krajské nemocnice ve Zlíně, kde jsou hned dva, a v Uherském Hradišti. V Kroměříži přibude nejpozději do května 2019.

„Jedná se o špičkový přístroj, který v této části regionu opravdu potřebujeme,“ uvedl hejtman Jiří Čunek, jenž má zdravotnictví na starosti.

Půjde o nejmodernější rezonanci svého druhu ve Zlínském kraji, která bude kvalitou srovnatelná s vybavením ve fakultních nemocnicích.

Magnetická rezonance patří k nejsložitějším a nejdražším zobrazovacím metodám. Lékaři díky ní snadněji odhalí cévní mozkovou příhodu, roztroušenou sklerózu, rozsah rakoviny, vyhřezlou ploténku či různá onemocnění páteře. Její výhodou navíc je, že nemá škodlivé záření.

Čekací doba se má zkrátit

Ve Zlínském kraji tak budou celkem čtyři přístroje, což je ale pořád velmi málo. Například sousední Moravskoslezský kraj, kde žije dvakrát tolik obyvatel, jich má k dispozici jedenáct.

Nízký počet ve Zlínském kraji se pak odráží na čekacích dobách na vyšetření, které se v Baťově nemocnici pohybují kolem tří až čtyř týdnů, v Uherském Hradišti kolem osmi týdnů.

„Pacientů, kteří tuto diagnostiku potřebují, stále přibývá a bude dál. Po zprovoznění předpokládáme, že budeme schopni vyšetřit až sedm tisíc pacientů ročně a že se podaří zkrátit čekací doby na dva až čtyři týdny u plánovaných vyšetření,“ naznačila ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Na pořízení rezonance si musí kraj i Kroměřížská nemocnice připravit dohromady zhruba 130 milionů korun. Přístavba budovy A v areálu špitálu, kterou velký přístroj nutně potřebuje, bude stát 90 milionů. To je o sedm milionů méně, než autor projektu předpokládal.

V nové budově, kterou firma začne stavět v červnu a dokončí ji příští rok na jaře, najdou pacienti i další diagnostické přístroje a pracoviště ortoptiky včetně provozního a technického zázemí obou provozů.

Aby vyšetření na magnetické rezonanci navazovalo na diagnostiku pomocí CT a sono přístroje, zmodernizují stavbaři také východní křídlo budovy A.

Dalších 40 milionů korun má podle zadání veřejné zakázky stát magnetická rezonance. Samotný přístroj vyjde na 25 milionů a dalších 15 milionů bude třeba na pozáruční servis na následujících šest let. Jde ale o předpokládanou cenu a veřejná soutěž ji s největší pravděpodobností sníží. Společnost, která rezonanci dodá, zatím nemocnice nevybrala.

Chystají se i další investice

Zlínský kraj v této chvíli stále bojuje o příspěvek z Evropské unie, který by měl pokrýt většinu nákladů na přístroj. Podle informací z ministerstva pro místní rozvoj je projekt zatím zařazený mezi náhradní. Výzva ale ukončena ještě nebyla a šance Kroměřížské nemocnice nejsou malé.

Tím ovšem investice do krajských nemocnic nekončí. V Kroměříži chce kraj postavit místo zbourané mazutové kotelny prostor pro parkování více než 60 automobilů, opravit kanalizaci, střechu jedné z budov, vyměnit dveře, rozvody vody i osvětlení a opravit ambulance v budově B.

Stavební firma se pustí také do rekonstrukce ústředního topení v ubytovně nemocnice v Uherském Hradišti. Ve stejném areálu postaví stěnu, která odhluční vzduchotechniku z nemocniční kuchyně.

Šedesát milionů korun si vyžádá plánovaný přesun hemodialýzy ve Vsetínské nemocnici do opraveného objektu K. Za 45 milionů pak kraj upraví prostory pro výjezdové základny zdravotnické záchranné služby v Otrokovicích. Na obě investice dojde příští rok.

Autor:Nejčtenější

Čechmánka zprostili obžaloby z podvodů. Nebyl to úmysl, řekl soud

Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek u zlínského soudu (na snímku se svým...

Bývalého hokejového brankáře Romana Čechmánka, který čelí obvinění z podvodů při podnikání, zlínský krajský soud...

Za vraždu servírky dostal její žárlivý přítel sedmnáct let vězení

Antonín Stojka stanul před zlínským soudem kvůli vraždě družky. K činu se...

Šestnáct ran nožem zasadil své bývalé přítelkyni Antonín Stojka. Za vraždu, která se odehrála loni v dubnu v Bezměrově...Čubu v Senátu vystřídá Blahová, nebo Goláň. Volební účast byla slabá

Zcela běžný jev eurovoleb 2014: opuštěná volební schránka a nudící se členové...

Do druhého kola doplňovacích senátních voleb ve zlínském obvodu postoupila Michaela Blahova (KDU-ČSL) a Tomáš Goláň...

Petržela: Nesouhlasím s tím, že by některý z našich kluků utkání odchodil

Zamyšlený kouč Zlína Vlastimil Petržela.

„Pro mě jsou to už nervy, i když si věci moc nepřipouštím. Ale obavy nemám. Věřím, že to zvládneme.“ Tak reagoval...

Ve Zlínském kraji přibývá oblastí s nakaženými klíšťaty

(Ilustrační snímek)

Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni a pokračovat zřejmě bude i v dalších dnech. Oblastí s nakaženými klíšťaty ve...

Další z rubriky

Čubu v Senátu vystřídá Blahová, nebo Goláň. Volební účast byla slabá

Zcela běžný jev eurovoleb 2014: opuštěná volební schránka a nudící se členové...

Do druhého kola doplňovacích senátních voleb ve zlínském obvodu postoupila Michaela Blahova (KDU-ČSL) a Tomáš Goláň...

Obce musí mít nové územní plány, dají do nich plochy pro bydlení i rekreaci

Rozestavěné domy v nových ulicích ve zlínské části Kudlov pojmenovaných po

Do roku 2022 bude mít většina sídel ve Zlínském kraji nový územní plán. Zásadní dokument určuje, co se může stavět a za...

Vsetínská firma nabízí zaměstnancům MHD zdarma, jinde mají „svoje“ autobusy

Autobusová zastávka

Společnosti ve Zlínském kraji zvyšují dopravní výhody pro zaměstnance. Někde pro ně vypravují speciální autobusové...

Najdete na iDNES.cz