Nemocnice ve Valašském Meziříčí si pořídila nový přistroj, pomocí kterého dokáže monitorovat až dva dvanáct pacientů, které trápí nemocné srdce. Ilustrační foto

Nemocnice ve Valašském Meziříčí si pořídila nový přistroj, pomocí kterého dokáže monitorovat až dva dvanáct pacientů, které trápí nemocné srdce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nemocná srdce ve Valašském Meziříčí ohlídá nový přístroj

Až dvanáct pacientů najednou dokáže monitorovat moderní přístroj, který si za zhruba jeden a půl milionu pořídila nemocnice ve Valašském Meziříčí. Takzvaná telemetrie nyní pomůže pacientům s nemocným srdcem.

Jde o možnost sledovat a hlídat srdeční rytmus a tím předcházet například arytmiím, které výrazně ohrožují lidský život. Pro nemocného přitom není telemetrie bolestivá ani ho příliš neomezuje.

"Záznamové zařízení, velké asi jako mobilní telefon, připevníme na tělo pacienta samolepícími elektrodami," popsal primář interny Pavel Prodělal a dodal, že to pak snímá pacientův srdeční rytmus a údaje přenáší do počítače.

Speciální počítač záznamy vyhodnocuje celých osmačtyřicet hodin. Díky souvislému záznamu mohou lékaři přesněji určit diagnózu. Pomůže jim to i při rozhodování o léčbě každého konkrétního pacienta. "Podle naměřených hodnot upravíme či zavedeme patřičnou léčbu," doplnil Prodělal.

Telemetrii využijí valašskomeziříčští lékaři na interním oddělení. Tam zpravidla lidé se srdečními chorobami míří stejně jako třeba pacienti přeložení z jednotek intenzivní péče.

Nespornou výhodou pro nemocného je, že se i při vyšetření může volně pohybovat po oddělení, aniž by ho omezovaly kabely. "Přístroj je bezdrátový a telemetrický systém pokrývá celé lůžkové oddělení interny včetně schodiště a chodeb," podotkl Prodělal.

Zavedení telemetrie přišlo valašskomeziříčskou nemocnici zhruba na jeden a půl milionu korun.