Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemáme důvod se mstít, vzkazuje „separatistům“ starosta Hradiště

  15:00aktualizováno  15:00
V Jarošově, místní části Uherského Hradiště, se v sobotu konalo referendum o tom, jestli z Jarošova bude samostatná obec, nebo zůstane ve městě. Lidé dali přednost periferii Hradiště. Podle starosty tím problém končí a jde se dál.

K referendu v Jarošově přišlo jen 56,5 procenta lidí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Pochopitelně jsem spokojený. Teď můžeme pokračovat dál se vším, co jsme měli naplánováno," reaguje starosta Hradiště Květoslav Tichavský.

Fotogalerie

Lidé v Jarošově vám udělali radost, co bude teď?
Myslíte, jestli budeme stínat hlavy nebo podobně? To určitě ne. Žádné závěry z toho dělat nebudu, jsem rád, že ty kampaně byly informativní a ne agresivní a že lidé měli možnost se sami rozhodnout. Teď půjdeme dál.

Takže Jarošov nedostane o nic víc ani méně, než jste měli v plánu předtím, než se pokusil osamostatnit?
Nemáme důvod se nějak mstít. Platí, že chceme v Jarošově udělat to, co jsme říkali. Třeba náměstí, kruhový objezd nebo opravu silnice. O tom všem už jsme ale v Jarošově mluvili. Lidé to vědí a věděli před referendem.

Kolik to celé stálo?
Předběžný odhad je čtvrt milionu korun. To je v době, kdy všechna města a obce obracejí každou korunu, hodně peněz. A pochopitelně to stálo spousta nervů. Nebylo to šťastné.

Co, podle vašeho názoru, skutečně stálo za snahami o samostatnost?
Udělala to malá skupinka lidí, která, jak se ukázalo, neměla velkou podporu. Snažili jsme se dobrat s nimi nějakého zásadního problému, který mají, ale ten jsme nenašli. Mluvili třeba o tom, že schází pošta a bankomat. Ale s tím nehneme a ukázalo se, že to do Jarošova nedostanou, ani když budou samostatní. No a pak je tam ten zchátralý pivovar. S ním se to pomalu dává do pohybu, firma, která ho vlastní, už naznačila, že ho má zájem prodat.

Co bude s pozemky pro park Rochus?
Nic nového. Uděláme výpůjčku pro společnost, která se o něj bude starat. Není to žádný prodej, nezbavujeme se jich. Ale bez výpůjčky tam nemohou třeba ani sadit a udržovat to.

Nechtějí se i další místní části pokusit o samostatnost?
To jsme si ověřovali a nechtějí. Ve všech pěti místních částech se hodně zlepšila vzájemná komunikace. Místní komise dostaly peníze podle počtu obyvatel, aby mohly samostatně rozhodovat, co potřebují opravit. Třeba Jarošov má na rok 1,3 milionu korun. Je ale potřeba, aby byli lidé v místních částech víc aktivní a zajímali se o to, co jejich komise dělá.

Lidé v Jarošově nadávají, ale pro nápravu neudělají nic, říká zastánce odtržení

Lidé, kteří bojovali o odtržení si dál stojí za svým a tvrdí, že samostatný Jarošov by mnohem rychleji vzkvétal. Nejvíc je zklamala lhostejnost lidí. Referendum totiž zaujalo jen málo přes polovinu voličů. "To mě hrozně zklamalo," říká člen přípravného výboru Stanislav Juriga.

Co bude dál?
Nic. Dáme si večeři a burčák a já všem z přípravného výboru poděkuji za to, že tomu obětovali osm měsíců. No a zase se rozejdeme.

Je teď Jarošov rozhádaný?
Lidé si budou lhát do očí o tom, jak volili. A ti, co odtržení chtěli, budou chvíli naštvaní, a ti druzí si budou mnout ruce. Ale taky jen chvíli. Ale hádat se nebudou.

Kritizovali jste, že se Hradiště o Jarošov málo stará. Vybojovali jste aspoň něco?
Ne, tomu nevěřím. Někdo tvrdí, že si město uvědomí, že k němu také patříme, ale já tvrdím, že na to můžeme zapomenout. Teď sem město nedá ani korunu, vždyť tady mají silnou podporu. Nemají důvod něco napravovat a navíc žádné peníze nemají.

Budou teď lidé v Jarošově aktivnější?
Když se zvedla daň z nemovitosti nebo doplatek za odpady, tak všichni křičeli a nadávali. Ale když pak sami mají něco udělat, aby to tak nebylo, tak vidíte. Neudělají nic, protože jim to vlastně vyhovuje.

Ani o samotné referendum velký zájem nebyl. Proč?
To mě velice zklamalo. Čekal jsem účast kolem 70 procent a to jsem si říkal, že jsem pesimista. Jenomže to právě dokazuje, o čem jsem už mluvil. Lidé tady budou nadávat, ale dělat nebudou nic.

Nezklamalo vás to natolik, že byste z Jarošova odešel?
To ne (smích). Jsem tady šťastný už zhruba padesát let, co v Jarošově žiji. Jenomže jsem cítil, že se nám děje křivda, proti které je třeba se bránit. Vždyť to, co tady Hradiště investovalo, je ostuda. Většina jde jen na udržení školy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

Ilustrační snímek

Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během...

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Najdete na iDNES.cz