Petr Plášek u uherskohradišťského soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ministr uspěl se stížností v kauze rallye v Lopeníku, řízení ale začne znovu

  • 26
Kauza nehody při rallye v Lopeníku na Uherskobrodsku, při níž zemřely čtyři dívky, se definitivně vrací na začátek. A to přesto, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán uspěl u Nejvyššího soudu se stížností proti tomu, aby šel případ znovu do přípravného řízení.

Pelikán se ohradil proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který už loni kauzu do přípravného řízení vrátil. Krajský soud tím podle Nejvyššího soudu porušil zákon ve prospěch obviněného traťového komisaře Petra Pláška, jenž už jednou dostal nepravomocný trest.

„Je to z louže do bláta, pořád chodím po soudech, nepřidá to,“ povzdechl si Plášek v budově Nejvyššího soudu v Brně.

Verdikt krajského soudu ale nadále platí, spis dostane na stůl státní zastupitelství, které tak bude znovu rozhodovat o tom, koho obžaluje.

Čtyři roky od tragédie

O viníkovi tak není jasno ani po čtyřech letech od tragédie, která změnila podmínky pořádání automobilových soutěží. V listopadu 2012 při závodech v Lopeníku vyletělo auto z trati a zabilo čtyři dívky ve věku od 7 do 20 let, které stály v zakázaném prostoru.

Traťového komisaře tam dělal pětadvacetiletý Plášek. Hájí se tím, že selhali pořadatelé, soud v Uherském Hradišti mu však za nevykázání dívek dal osmnáctiměsíční podmínku (více zde).

Zvrat přišel na konci předloňského roku, kdy krajský soud trest zrušil. Pláškovo zavinění bylo podle odvolacího soudu spíše marginální, více podle něj chybovali organizátoři závodu (společnost Andrea), kteří nedostatečně označili nebezpečné místo, či Autoklub ČR, jenž závod povolil za vágních podmínek (psali jsme zde).

5. února 2015

Proti vrácení případu do přípravného řízení podal stížnost ministr spravedlnosti Robert Pelikán, podle něhož měl soud rozhodnout o vině Pláška (třeba jej i zprostit obžaloby), nebo konkrétně říci, jaké důkazy má žalobce zajistit.

„V předmětné trestní věci nebylo bezprostředním úkolem odvolacího soudu zkoumat, zda ještě někdo další trestně odpovídá za nastalý následek, nýbrž jeho povinností bylo rozhodnout, zda takovou trestní odpovědnost a v jakém rozsahu má obviněný Petr Plášek,“ stálo ve stížnosti.

Stejný názor zaujal i Nejvyšší soud. „Soudům nepřísluší řešit trestní odpovědnost jiných osob jinak než na základě podané obžaloby,“ uvedl soudce Nejvyššího soudu v Brně Petr Šabata, který v případu rozhodoval.

„To, že se věc vrátila do přípravného řízení, je ve prospěch obviněného (Pláška), který může bojovat proti tomu, aby byla podána obžaloba,” nastínil Šabata.

Žalobce nyní bude muset zvážit, koho postaví před soud. Může to být opět Plášek, ale také někdo z organizátorů. A Pláškův obhájce Tomáš Vymazal dál tvrdí, že jeho klient za tragédii nenese takovou zodpovědnost jako organizátoři závodu.

„Naše obrana zůstává stále stejná: podle nás leží hlavní zodpovědnost na straně jiných subjektů než mého klienta, což konstatoval I krajský soud. Budeme na tom trvat dál,“ naznačil Vymazal.

V úvahu přichází i zastavení trestního stíhání Pláška, což je však podle uheroskhradišťského státního zástupce Tomáše Pindura málo pravděpodobné. Už dříve prověřoval zodpovědnost organizátorů a Autoklubu ČR, ovšem tvrdí, že ji nenašel.

10. listopadu 2012

,