Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy bojují o IT specialisty, ve Zlínském kraji je jich nedostatek

  • 1
Odborníci na informační technologie odcházejí ze Zlínského kraje za lepšími příležitostmi a vyšším platem do větších měst. Společnosti se proto snaží oslovovat i studenty a čerstvé absolventy.

Mají nadstandardní platy, mohou využívat řadu benefitů a ve firmách si je hýčkají. Přesto je specialistů na informační technologie v kraji velký nedostatek.

Společnosti působící v regionu shánějí programátory, vývojáře webových i mobilních aplikací i odborníky na IT bezpečnost. Jen na serveru jobDNES.cz je aktuálně 112 pracovních nabídek v oborech správa systémů a vývoj aplikací a systémů.

„V posledních dvou letech IT firmy v kraji výrazně posilují své týmy, hlad je zejména po všech programátorech, bez ohledu na specializaci. Nedostatek lidí způsobuje velkou konkurenci mezi firmami a boj o zaměstnance,“ všiml si manažer zlínské pobočky agentury Grafton Recruitment Tomáš Klein.

Problémem je i fakt, že v oboru jsou značné regionální rozdíly v mzdách.

„Systémový architekt v Praze si může vydělat až 100 tisíc korun, v Brně 90 tisíc, ve Zlíně je to zhruba 65 tisíc,“ upozornil Klein.

To bývá důvodem, proč schopní specialisté často z regionu odcházejí.

Takovým případem je například Vladimír Jurica ze Vsetína, který se zabývá systémovým inženýrstvím. Po studiích pracoval ve Zlíně a Ostravě, ale nakonec se rozhodl odejít do Prahy.

„Došlo mi, že za stejnou či ještě pohodovější práci tam dostanu dvojnásobek,“ připustil.

Firmy mají problém obsadit seniorské pozice

IT společnosti ve Zlínském kraji sice situaci na pracovním trhu nepovažují přímo za krizi, ale připouštějí, že kvalitních uchazečů je nedostatek.

„Trvá déle, než objevíte tu správnou osobnost. Jsou pozice, které jsme schopni obsadit v rámci týdnů, a pak i takové, které nám dají mnohem víc zabrat,“ řekla marketingová a PR manažerka zlínské firmy Monet+ Zuzana Pončíková.

Nejtěžší je podle ní obsadit takzvané seniorní pozice, tedy najít zaměstnance, již už za sebou mají praxi a dokážou řešení tvořit. Takoví lidé totiž často nechtějí pracovat na řadových místech a je těžké je do firmy získat.

Otevřené dveře však mají i studenti a čerství absolventi bez předchozí praxe.

„Bereme je do vývojového, testovacího a implementačního týmu. Pod vedením zkušenějších kolegů se oťukají a dozvědí o projektech, které děláme. Pak už je na nich, zda se propracují mezi programátorské špičky,“ vysvětlila Pončíková.

Takoví absolventi by měli být dobře jazykově vybaveni a měli by mít ochotu se učit. Zároveň jim nesmí chybět sebereflexe.

„Absolvent si často řekne o absurdní sumu i přesto, že kromě školních projektů nic nedělal. Nedostatkem bývá i schopnost práce v týmu,“ vyjmenovala Pončíková.

Uchazeče oslovují pomocí sociálních sítí

Ideální možností je i práce při studiu, IT firmy totiž poskytují stáže a praxe. Pro zaměstnance pak mají řadu benefitů.

„Vycházíme vstříc individuálním potřebám, a to plovoucí pracovní dobou, možností home office, různorodostí práce a možností osobního růstu,“ zmínil Pavel Stržínek, majitel zlínské firmy Edhouse, která se zabývá vývojem softwaru.

Mění se také způsoby, jak kandidáty oslovovat.

„Z tradičních inzertních kanálů se přesouváme více k on-line nabídkám, sociálním sítím nebo přímému oslovování,“ doplnil Stržínek.

Hledat IT specialistu například přes úřad práce je zhola nemožné.

„Sice nabízíme v rámci rekvalifikací i školení v oboru informatiky, ale jde o mnohem nižší úroveň schopností, než jakou specializované firmy potřebují,“ dodala ředitelka zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.