Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Policii ve Zlínském kraji chybí lidé, většina zájemců neprojde testy

  • 6
Policie ve Zlínském kraji by aktuálně potřebovala až 20 lidí, aby naplnila potřebné stavy. Do roku 2020 by jich mělo podle plánů přibýt 150, scházejí však uchazeči o tuto práci a případní zájemci nezvládají přijímací testy.

V některých krajích je policistů akutní nedostatek, v jiných nechybí ani jeden. Zlínský kraj je zhruba uprostřed – během letošního roku tady sice nastoupilo 65 nových policistů, dalších deset až dvacet by jich však bylo potřeba. Podstav aktuálně hlásí Zlínsko a Vsetínsko.

„Stavy se nám nedaří naplnit, což je problém. Policisté, kteří slouží, dělají přesčasy. Práce nepočká, musíme zajistit výkon služby,“ přiblížil krajský zlínský ředitel Jaromír Tkadleček.

Papírově je přitom situace téměř ideální, zdejší policie má tabulkově naplněné stavy z 99 procent. Ovšem noví lidé, kteří letos přišli, vzápětí museli nastoupit na roční studium na policejní školu.

„Po dobu studia chybí ve službě. Takže musí více pracovat policisté, kteří v ní jsou. Situace by se měla zlepšit příští rok na jaře a v létě, kdy budou absolventi školy opouštět,“ věří Tkadleček.

U policie ve Zlínském kraji pracuje zhruba 1 300 lidí. A pokud jich šedesát studuje, některé ženy jsou na mateřské a někdo je nemocný, reálně podle Tkadlečka ve službě schází (byť ne tabulkově) 80 až 100 policistů. A to je jedno větší policejní obvodní oddělení nebo dvě malé.

Proto je potřeba stavy posilovat. Děje se to podle koncepce Rozvoje Policie ČR v letech 2016–2020. Píše se v ní o celosvětově rostoucí hrozbě terorismu, hrozbě Islámského státu či radikálním růstu legální i nelegální migrace.

„Jiným významným faktorem mohou být události související s výbuchem uskladněné munice ve Vrběticích,“ uvádí se v ní.

Největší problém? Fyzické testy a psychotesty

Zlínský kraj má navíc své specifikum. Slouží zde nejméně policistů na obyvatele z celé České republiky. A to o zhruba dvojnásobek, než je celostátní průměr.

„Abychom stavy příští rok alespoň trochu dorovnali, musíme přijmout třicet a více lidí. A bude záležet také na tom, kolik lidí naše řady opustí, protože půjdou do důchodu nebo do jiné práce,“ nastínil Tkadleček.

Jestli se podaří naplnit plány do roku 2020, si netroufá vůbec odhadnout.

„Doplňování stavů bolí, nejde to tak jednoduše, jak jsme si představovali,“ posteskl si krajský policejní šéf.

Důvod? Lidé o práci u policie příliš nestojí. Přesněji řečeno: jen zhruba každý čtvrtý projde náročnými přijímacími testy a uchazečů není zase tolik, aby se přes síto dostal potřebný počet lidí.

„Největší problém je při plnění fyzických testů a psychotestů. Úspěšných absolventů je jen 37 procent,“ upřesnila mluvčí zlínské policie Lenka Javorková.

Nástupní plat: 18 tisíc korun hrubého

Potenciální zájemce příliš neláká finanční hodnocení. Nástupní plat policisty je kolem 18 tisíc hrubého. Po studiu se zvedne na 22 tisíc. Aby se dostal aspoň na celostátní průměr, který je zhruba 27 tisíc, může to trvat i deset let.

„S tím nic nenaděláme, tak je to nastavené podle zákona. I proto někteří policisté odcházejí jinam, většinou na západ od našeho kraje, kde jsou vyšší platy,“ podotkl Tkadleček.

Policisté, kteří do Zlínského kraje přicházejí, pracují většinou na obvodních odděleních a dopravních inspektorátech ve všech čtyřech okresech.

Momentálně se objevuje více policistů v ulicích jako prevence proti případnému teroristickému útoku, jaký se před několika dny odehrál v Berlíně, kde vjel atentátník s kamionem do davu lidí na vánočních trzích.