Děti, které se dostanou do zlínské mateřské školy Sokolská, se mohou v únoru těšit na fašankový týden včetně závěrečného průvodu. Letos jej pořádali už podeváté.

Děti, které se dostanou do zlínské mateřské školy Sokolská, se mohou v únoru těšit na fašankový týden včetně závěrečného průvodu. Letos jej pořádali už podeváté. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Školky v kraji mají plno. Jen ve Zlíně je bez místa přes sto dětí

  • 2
Mateřinky ve velkých městech v kraji přivítají od září přes dvě tisícovky nově přijatých dětí. Všechny rodiny však se svými žádostmi neuspěly. Ve Zlíně radí, aby rodiče počkali do června. V Holešově navíc rodiče podepisují petici proti plánovanému stěhování školky.

Tříletý Viktor bydlí s rodiči v centru Zlína. Narozeniny slavil v lednu a rodiče plánovali, že v září nastoupí do mateřské školy.

"Teď pracuji na půl úvazku, ale po prázdninách jsem chtěla přejít na celý," vysvětlila nutnost školky třicetiletá maminka a bankovní úřednice Anna.

Přihlášku podala do čtyř mateřských škol. A dostala stejné oznámení jako 120 dalších rodin ve Zlíně: Vaše dítě nepřijímáme.

Holešov chystá stěhování školky, lidé se bouří

Na čtyři stovky lidí podepsalo v Holešově petici proti záměru radnice přestěhovat tamní mateřskou školku. Ta by se podle plánů města měla přesunout zhruba o 300 metrů dál, z Trnkovy vily v Masarykově ulici do tzv. pionýrského domu v ulici Pivovarská. Signatáři petice to ale odmítají. Podle nich je vila pro děti lepší a motivy přesunu považují za nejasné.

"Město argumentuje hlavně nevyhovujícími hygienickými podmínkami. Vila má ale udělenu výjimku," řekla členka petičního výboru Radka Pavlasová. Autoři petice také pochybují, že se vyplatí přesun do opuštěné budovy z dob socialismu, která potřebuje opravu.

"Rozpočet na rekonstrukci by byl velký a město peníze nemá. Kromě toho je na pionýráku malá zahrada, zatímco tady je zahrada velká i se stromy," líčí Pavlasová.

Vedení Holešova tvrdí, že záměr je teprve v počátcích. Trvá ale na tom, že důvody k přesunu jsou vážné a z velké části ekonomické. Velká dvoupodlažní budova "pionýra" totiž městu spadla do klína po ukončení činnosti střední školy a radnice teď pro ni nemá využití.

"Záměr šetřit byl samozřejmě jedním z důvodů. Majetek města stále narůstá: má zámek, o který se musí starat, má tolik nevyužitých objektů, že není schopno je všechny ze svého rozpočtu udržet," vysvětlil místostarosta Rudolf Seifert. Radnice si proto nechala zpracovat dokumentaci, která určí náklady na varianty opravy školky v Masarykově i Pivovarské ulici.

Se signatáři petice proti stěhování školky se už zástupci města sešli, podle Pavlasové z petičního výboru to ale k ničemu nevedlo. Seifert dodává, že spory kolem stěhování chtějí řešit v klidu.

Město počítá s tím, že v pionýrském domě se do tělocvičny v prvním patře přestěhují stolní tenisté, zatímco do přízemí by se přemístila školka z Masarykovy ulice. Na samotném záměru přestěhování školky se tak zatím nic nemění.

Zda se Holešov chystá po přestěhování Trnkovu vilu prodat, radnice zatím neřešila. Pionýrský dům je však podle Seiferta "totálně neprodejný"."Už více jak rok je prázdný, a jestli ho necháme prázdný dalších pár let, můžeme ho zbourat. A to by stálo stejné peníze jako ho opravit," tvrdí místostarosta.

Jeden kontroverzní plán na úspory ve školství má už přitom Holešov za sebou. Koncem dubna byl totiž kvůli protestům rodičů odložen záměr sloučit dvě tamní základní školy, které stojí blízko sebe. Vedení města se ale této myšlenky zcela nevzdalo.

"Udělala jsem chybu, že jsem syna nehlásila na některou okrajovou školku, ale jen do centra," posteskla si Anna.

Opravená školka ještě pojme skoro šedesát dětí

Ani v takovém případě by však moc šancí neměla. Naplněné jsou stejně jako každý rok všechny mateřské školy ve Zlíně i jeho místních částech.

Hlásily se do nich stovky dětí. Přijatých bylo jen 639. Z těch, které už v září budou mít tři roky, a na školku tedy mají nárok, musely ředitelky odmítnout zmíněných 120.

Například na Santražiny poslali rodiče 122 přihlášek. "Přijmout jsem však mohla jen čtyřicet dětí," vypočítala ředitelka Martina Jochová. "I tak to bylo hodně, protože nám do školy po prázdninách odchází celá třída a půl," doplnila.

Podobně svízelná situace se přitom opakuje každý rok (o loňském stavu čtěte zde).

Možností, jak problematickou situaci v rodině vyřešit, není ve Zlíně moc. Jednu nabízí radnice. Do konce prázdnin by měla být hotová rekonstrukce školky Slínová. V ní vzniknou dvě nové třídy pro téměř šest desítek dětí.

"Stavba pokračuje podle plánu. Zřejmě během prázdnin vypíšeme další kolo přihlášek," uvedla ředitelka školky Marie Maulová.

I tak ovšem bez místa zůstane dalších minimálně 60 dětí. Magistrát si s tím příliš starostí nedělá.

"Radím počkat na červen," vzkazuje rodičům primátor Miroslav Adámek, který má školství ve své kompetenci. "Budeme mít přesnější čísla, navíc se stává, že některé děti po prázdninách ani nenastoupí," ujistil.

Soukromá školka? Většinou pět tisíc měsíčně

Rodiče ovšem většinou potřebují jistotu co nejdříve. Obzvlášť maminky, kterým končí mateřská dovolená a musejí jít do práce. I proto už si řešení hledají rodiče sami.

"Podali jsme odvolání a také jsme se pro jistotu přihlásili do soukromé školky," prozradila třiatřicetiletá Petra.

Placených soukromých školek je ve Zlíně více než deset. Všude však musejí rodiče počítat s mnohem vyšším poplatkem než v běžné školce. Ceny jsou různé, většinou vyjde celodenní pobyt kolem pěti tisíc měsíčně. Navíc je většina z nich na příští školní rok plná.

Pár volných míst má zatím třeba Centrum Šťastné dítě, kde se platí kolem tří tisíc korun. O pár stokorun více budou potřebovat rodiče, kteří dají potomka do nové Lesní školky.

"Každý den někdo volá a ptá se na volné místo," řekl Jiří Vlček, předseda sdružení, které školku provozuje.

Hradiště a Vsetín zvýší počet tříd

Místa pro děti v těchto týdnech hledají rodiče i v jiných městech. Přes dvacet dětí starších tří let odmítli ve vsetínských školkách. Dvojnásobný počet nemá místo v Kroměříži.

"Jde ale o děti mladší tří let," upozornil mluvčí radnice Pavel Zrna.

Do mateřských škol v Uherském Hradišti přišlo téměř 300 přihlášek. A radnice předpokládá, že místo nakonec najde pro všechny děti. V Hradišti i Vsetíně, kde ředitelé mateřinek zatím odsouhlasili 214 žádostí o přijetí, je totiž v plánu otevření dalších tříd.

,