Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medu je letos zoufale málo, kilo stojí až 185 korun. Včelstva kosí mor

  11:17aktualizováno  11:17
Včelaři ve Zlínském kraji prožili nejhorší sezonu za desítky let. Med přímo od nich už prakticky nekoupíte, téměř žádný nemají. Jeho ceny se navíc vyšplhaly až na 185 korun za kilogram. Kvůli včelímu moru už bylo potřeba zlikvidovat v regionu 713 včelstev.
Podobný obrázek už je nyní ve Zlínském kraji výjimkou. Včelaři už med téměř nemají. (Ilustrační snímek)

Podobný obrázek už je nyní ve Zlínském kraji výjimkou. Včelaři už med téměř nemají. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na rozdíl od cukru nezatěžuje lidské tělo, pomáhá při mnoha chorobách a díky osvětě v posledních letech zájem o něj stoupá.

Jenomže letos med nebude. Včelaři ve Zlínském kraji hlásí nejhorší sezonu za poslední půlstoletí a zájemci o koupi medu už mají jen minimální možnosti. „Na Zlínsku vím o jednom jediném kolegovi, který ještě med má. Jinak nikdo,“ prohlásil předseda zlínských včelařů Jiří Kalenda.

A například na Uherskohradišťsku už je vyprodaný docela.

Med je často falšovaný

Na to samozřejmě okamžitě reagovaly ceny medu. Zatímco loni touto dobou se prodával kilogram v průměru za 130 korun, letos se ceny vyšplhaly až o 55 korun výš. Zároveň se do země začal ve větší míře dovážet med z okolních států a objevují se i medy falšované.

Už v létě jich kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalila 18 z celkem 30 testovaných vzorků.

Obsahovaly látky, které v nich být neměly, jiné zase naopak scházely. A často byly medy dobarvované.

„Z našich statistik zatím ale letošní rok nijak nevybočuje. Každoročně kontrolami neprojde zhruba polovina vzorků,“ upozornil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

„Pro laika je ale obtížné kvalitní med v obchodě rozeznat,“ dodal.

Výsledky kontrol, včetně fotografie etikety a informace o prodejci, jsou k dispozici na webových stránkách www.potravinynapranyri.cz.

Pro psychiku drobného včelaře je to rána

Za špatnou sezonu může kombinace mizerného počasí a zákeřného včelího moru, který veterináři evidovali na víc než stovce stanovišť (více o včelím moru v regionu čtěte zde). Zlínský kraj se tak v celorepublikovém srovnání dostal do smutného vedení.

„Horší sezonu jsem skutečně nezažil,“ zhodnotil Kalenda.

Nejčastěji nemoc postihla včelstva na Zlínsku a Vsetínsku. Jediná možnost, jak zabránit šíření, je všechno spálit. U drobných chovatelů to může být likvidační. „Situace, kdy včelař musí zapálit úly i s včelami, je psychicky velmi náročná. Známe i případy, kdy včelař přežil své včely jen o několik dnů,“ vyprávěl Kalenda.

Do konce září padlo moru za oběť 713 včelstev v celém Zlínském kraji, což ohrožuje i sezony příští. „Nevím, jestli vůbec budeme schopni ta včelstva nahradit,“ potvrdil předseda včelařů na Uherskohradišťsku Karel Hladiš.

Co nezničil mor, likviduje ještě další nemoc – varroáza, tedy parazit, který žije na těle včely. S tou budou chovatelé bojovat ještě během zimy. A doufat. „Teď musíme úly vykuřovat zapálenou buničinou, ve které je léčivá látka. V zimě pak ještě vystříkat speciálním aerosolem,“ popsal Hladiš.

Jestli to zabere, jisté není. Nemoc drželi včelaři pod kontrolou desítky let, letos se jim ale zásadním způsobem vymkla.

Kvalitní med z centra Zlína

Dobrá zpráva se ale v záplavě těch špatných přece jen najde. Med ze Zlínského kraje je mimořádně kvalitní, i přesto, že v sobě nese řadu látek, které znečišťují životní prostředí. Laicky řečeno, čím čistější příroda, v níž včely žijí, tím čistější med.

V regionu je ale kvalitní i med, který včely snášejí i přímo v krajském městě. Úly mají na střeše Technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati. „Máme za sebou dvě sezony a hodnoty těžkých kovů v medu jsou hluboce podlimitní,“ řekl Roman Slavík z Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí.

Městské včely navíc mohou být paradoxně odolnější proti nemocem. Pyl totiž sbírají z více druhů rostlin, což je posiluje. „Na venkově už ale téměř vymizely kvetoucí louky a zbyly jen zelené plochy pastvin. Kdežto ve městě toho kvete mnohem víc,“ vysvětlil Kalenda.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Čunka čeká při obhajobě místa v Senátu pět soupeřů, Kunčara šest

Budou úřadující lidovečtí senátoři Jiří Čunek (vlevo) a Patrik Kunčar letos...

Celkem třináct kandidátů bude na podzim usilovat o zvolení do Senátu v obvodech 78 (Vsetínsko) a 80 (část Zlínska a...

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Najdete na iDNES.cz