Letošní produkci domácího medu na východní Moravě ovlivnilo nepříznivé počasí, medu bude méně.

Letošní produkci domácího medu na východní Moravě ovlivnilo nepříznivé počasí, medu bude méně. | foto: Profimedia.cz

Na východě Moravy bude domácího medu málo, prodejci zatím nezdražují

  • 1
Medu bude letos ve Zlínském kraji výrazně méně než loni. Může za to špatné počasí, hlavně mrazy a sucha, kvůli kterým včely neměly kde sbírat potřebný nektar. Domácí med proto může mírně zdražit, i když zatím prodejci se zvyšováním ceny váhají.

Když včelař Stanislav Krček z Lípy stáčel v květnu a v červenci med, ani se u toho nezpotil. Dělal to dohromady asi pět hodin. Minulý rok mu přitom stejná činnost zabrala celé dva dny.

A není to tím, že by letos pracoval o tolik rychleji. Může za to slabá snůška. Loni vytočil 350 kilogramů medu, letos jenom 75. "Překvapilo mě to, protože včelstva byla poměrně silná. Ale někteří včelaři nevytočili nic," přiblížil Krček, který má jedenáct včelstev.

Jeho příklad je jedním z mnoha podobných. Většina včelařů, které MF DNES oslovila, dopadla stejně. "Ptám se včelařů, jestli vůbec zašpinili medomet. Někteří přiznávají, že ne," pousmál se trpce šéf zlínských včelařů Jiří Kalenda. "Podobně špatný rok nepamatuji." Působí to sice monotónně, ale za mizernou snůšku může počasí. Opakuje se tak scénář, který se týká švestek nebo hroznů.

I slivovice a vína bude méně. Stejně jako medu. Květového i medovicového, neboli lesního. O kolik to bude, není dnes ještě jasné. Kalenda ale loni vytočil sedm metráků, letos bude rád za jeden a půl.

V květnu málo kvetly stromy, pak přišel mráz

Vraťme se však k příčinám, tedy k počasí. Světlejší květový med dělají včely z nektaru sbíraného na květech ovocných stromů. "Jenže stromy letos v květnu kvetly jenom tři dny a pak přišly ranní mrazíky. A bylo po všem," připomněl Kalenda.

Ovocné stromy sice může nahradit řepka, ale ne každý má chov v blízkosti pole s touto rostlinou. Lepší to nebylo ani s lesním dohněda zabarveným medem, který vzniká v červnu a červenci z medovice.

Zjednodušeně řečeno z mízy jehličnanů, kterou stráví a pak vyloučí (přefiltrují) mšice. Tady se na snůšce negativně podepsalo sucho.

Někde se ale lokálním včelařům dařilo. Třeba Jaroslav Navrátil má letos 280 kilo medu z jedenácti včelstev, tedy podobně jako loni.

"Byl to dobrý rok. Včelstva mám uprostřed řepkového pole, takže včely měly kde sbírat nektar," vysvětlil Navrátil. "Kolega z Chvalčova mi ale říkal, že dopadl špatně," dodal.

Kilo domácího medu dnes stojí 120 korun

Celkově bude letos medu ve Zlínském kraji o polovinu, možná o dvě třetiny méně než loni. To se podle Kalendy projeví i v jeho ceně. Dnes stojí kilo světlého domácího medu v průměru 120 korun. Prodejci ale se zdražováním hodně váhají.

"Cenu zatím zvyšovat nebudu. Ubylo by mi zákazníků, kteří by kupovali levnější, ale méně kvalitní med v supermarketech," naznačila Hana Sobková z Bystřice pod Hostýnem, která prodává na tržnici Pod kaštany ve Zlíně. Zákazníků má dost, každou chvíli si u ní nějaký zastaví a nakoupí. Medu ale Sobková stejně jako další včelaři vytočila méně. Asi o tři pětiny.

Včelaři už musejí chov dokrmovat cukernatým roztokem. Produkce medu je totiž tak nízká, že nestačí ani jako potrava pro samotné včely. Na to reagují i velkoodběratelé, kteří loni při nadměrném výnosu vykupovali kilo medu od chovatelů za 35 až 40 korun, nyní nabízejí 55 korun.

Třeba v Olomouckém kraji si ale včelaři nestěžují. "Sezona není nijak nadprůměrná, ale medu bude dost," řekl předseda olomoucké pobočky Českého svazu včelařů Pavel Matlas.