Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlínském kraji rekordně stoupl počet zahraničních turistů

  9:55aktualizováno  9:55
Od začátku roku přilákal Zlínský kraj téměř 300 tisíc turistů. Od jara přijelo o 35 procent cizinců více než loni. To je podle statistiky nejvyšší nárůst v Česku.

Do regionu přijela spousta zahraničních turistů třeba v červnu, kdy Uherské Hradiště spolupořádalo mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Nejpočetnější byli fanoušci Švédska. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Některým stačí pouhá hodina a půl. Rodina ze slovenského Trenčína nebo Žiliny se tak nedaleko domova může podívat na jedny z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších míst v České republice.

Turisté ze Slovenska jsou totiž nejpočetnější zahraniční klientelou ve Zlínském kraji. I díky nim se region dostal na špici v celé republice.

„Čísla jsou fantastická,“ zhodnotila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Morava Dana Daňová.

„Máme obrovskou výhodu, protože za osm let se výrazně zlepšily služby, a ostatním tak můžeme bez problémů konkurovat,“ vysvětlila.

Návštěvnost cizinců v Česku

 • Zlínský kraj + 34,8 %
 • Moravskoslezský kraj + 29,2 %
 • Ústecký kraj + 21 %
 • Plzeňský kraj + 20,6 %
 • Pardubický kraj + 16,9 %
 • Královéhradecký kraj + 16,4 %
 • Středočeský kraj + 15,9 %
 • Olomoucký kraj + 15,6 %
 • Jihočeský kraj + 14,3 %
 • Liberecký kraj + 12,7 %
 • Karlovarský kraj + 8,2 %
 • Praha + 6,4 %
 • Kraj Vysočina + 0,4 %
 • Jihomoravský kraj - 2,7 %
 • ČESKÁ REPUBLIKA + 8,4 %

Poznámka: Jde o srovnání druhého čtvrtletí 2015 se stejným obdobím 2014 v procentech. Zdroj: ČSÚ

Počet cizinců ve Zlínském kraji se ve srovnání s druhým čtvrtletím loňského roku zvýšil o téměř 35 procent. To je číslo, které jiný region v Česku nepřekročil. Ke třiceti procentům se dostal pouze Moravskoslezský kraj, ostatní nedosáhly ani dvacetiprocentního nárůstu.

Vyšší je i celková návštěvnost, do které se počítají i domácí turisté. Ta narostla o více než 14 procent, což je druhé nejvyšší číslo v zemi.

Nejčastěji přijeli na Zlínsko turisté ze Slovenska, kterých se ubytovalo více než 16 tisíc, z Polska to bylo asi devět tisíc a z Německa přes sedm tisíc.

Pětinu návštěvníků zoo tvoří Slováci

Tradičně nejčastěji je potkávají pracovníci zlínské zoologické zahrady, rožnovského skanzenu nebo Arcibiskupského zámku v Kroměříži.

„Turisté ze Slovenska tvoří asi dvacet procent našich návštěvníků,“ potvrdila mluvčí ZOO Lešná Romana Bujáčková.

I proto je v celém areálu možné platit nejen korunami, ale i eury a platebními kartami. Drobnost, která může hrát při návštěvě velkou roli, se stala samozřejmostí i na jiných místech.

Turistům se přizpůsobují také hotely, restaurace, památky a další atrakce. Dnešní zahraniční turista se totiž nedá nalákat na jediný cíl.

„Nabídnout prohlídku hradu už dávno nestačí. Lidé chtějí vidět památku, dobře se najíst a užít si třeba zajímavý sportovní nebo adrenalinový den,“ upozornila Daňová. „Když to tady umíme zařídit, tak se k nám i vrací.“

Jako jednorázový tahák na domácí návštěvníky i cizince zafungovalo rovněž mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, které v červnu třikrát vyprodalo osmitisícový stadion v Uherském Hradišti. Na Slovácko dorazily stovky fanoušků ze Švédska a Anglie, portugalská reprezentace na téměř dva týdny obsadila hotel v Otrokovicích. Celý region na akci vydělal miliony korun.

Turisty neodradilo ani letošní vedro

Zlínský kraj je ale podle Českého statistického úřadu dobrým místem k návštěvě i pro domácí cestovatele. Za prvních šest měsíců letošního roku se jich v hotelích a penzionech ubytovalo 244 tisíc, což je o deset procent více než loni.

Přispěla tomu například rekonstruovaná Květná zahrada v areálu Arcibiskupského zámku v Kroměříži, která se za více než 200 milionů korun vrátila do podoby ze 17. století. Do konce července přivítal celý areál téměř 121 tisíc lidí, což je dvakrát víc než loni.

„Ukázalo se, že ani červencová horka neodradila příznivce hradů, zámků a ostatních památek od návštěvy,“ konstatovala generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Zoologická zahrada zase pořídila atraktivní rejnoky a nabízí jedinečný zážitek z jejich krmení, které si může každý vyzkoušet.

Turisté přijeli také do Zlína kvůli nejstaršímu dětskému filmovému festivalu v Evropě nebo do Vlčnova na tradiční Jízdu králů, která je zapsaná na seznam UNESCO.

Spousta zahraničních i českých návštěvníků dorazí do Zlínského kraje rovněž ve třetím čtvrtletí, kdy je kromě celoročních cílů přitáhne na konci prázdnin také Barum Czech Rally Zlín (28. až 30. srpna) a Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti (12. a 13. září).

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Poctivá nálezkyně pomohla vrátit peněženku se sto tisíci korun

(Ilustrační snímek)

O více než sto tisíc korun byl málem chudší jeden ze zákazníků Kauflandu v Uherském Brodě. Zapomenutou příruční tašku s...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Najdete na iDNES.cz