Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do zámku bez obrazu Tiziana lidé nechodí, zjistili v Kroměříži

  10:58aktualizováno  10:58
O třicet tisíc lidí méně letos přišlo na prohlídku zámku a zahrad v Kroměříži. Návštěvníků ubylo i jiným hradům a zámkům, nikde však nejde o tak výrazný nepoměr proti loňsku. Zámku chyběl slavný obraz a zahrady procházejí rekonstrukcí. Památkáři doufají, že za rok bude lépe.

Slavný Tizianův obraz Apollo a Marsyas má v obrazárně kroměřížského arcibiskupského zámku nové osvětlení, díky němuž už nemá tak ponurou atmosféru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Letošní turistická sezona byla pro hrady a zámky ve Zlínském kraji, které jsou v péči Národního památkového ústavu, nevlídná. Celkem je vidělo 246 867 návštěvníků.

Pouze na hrad Buchlov přijelo o pět tisíc návštěvníků víc než loni. Zato zámky Buchlovice, Vizovice, a dokonce Arcibiskupský zámek v Kroměříži hlásí menší zájem.

Vůbec největší propad měla jediná památka v kraji, která je na seznamu UNESCO - zámek a zahrady v Kroměříži. Letos ji navštívilo 103 534 lidí, zatímco loni to bylo o 28 599 návštěvníků víc.

Důvody? Oslabená obrazárna a další nepřízeň počasí

Památkáři pro to mají hned několik vysvětlení: mizerným počasím počínaje až po skutečnost, že lidé obecně méně utrácejí.

Výletům po památkách nepřálo už jaro se zasněženými Velikonocemi, ani čtyřicetistupňové extrémy v létě.

"Dokonce i na Buchlově, kde je jindy příjemný chládek, byly zdi prohřáté tak, že nebylo kam se schovat," připomněla Dagmar Šnajdarová z kroměřížské pobočky Národního památkového ústavu.

Podobně přitom vysvětlovala mírný úbytek návštěvníků také před rokem: "Za poklesem návštěvnosti u památek na Slovácku je počasí. Na Buchlově pokazilo chladné počasí Velikonoce a déšť dětský den a noční prohlídky," prohlásila loni Šnajdarová a zároveň tehdy podotkla, že návštěvnosti buchlovického zámku zase ublížila červencová vedra a srpnový déšť.

Návštěvnost hradů a zámků v kraji
LoniLetos
Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž132 133103 534
Zámek Buchlovice82 23767 794
Hrad Buchlov55 20560 874
Zámek Vizovice18 56414 665
Pozn.: Jedná se vždy o období od 1. ledna do 15. října. Zdroj: NPÚ

Konkrétně Kroměříž podle památkářů letos doplatila také na to, že nechala část sezony zavřenou obrazárnu. Ta ukrývá jednu z nejcennějších sbírek obrazů v zemi a snese srovnání s Národní galerií v Praze. Jenže tentokrát nebylo co ukazovat.

"Řada obrazů, včetně slavného díla od Tiziana, byla zapůjčená na světových výstavách. Proto letos obrazárna otevírala později. A bylo to znát," přiznala Šnajdarová.

Tizianův obraz byl zapůjčený na výstavě v Římě (více zde), po návratu pak získal modernější osvětlení (více o osvětlení čtěte zde).

Odradit se lidé nechali i rozkopanou Květnou zahradou, která se díky opravám vrací do podoby ze 17. století, což znamená mimo jiné obnovení pstružích rybníků nebo slavné oranžérie.

Památkáři sice doufali, že bude lidi průběh prací zajímat (více čtěte zde), v tom se však mýlili. Plno bylo jen při nárazových akcích, které nabízely komentované prohlídky, nebo při stěhování opraveného Foucaultova kyvadla do rotundy. To si nenechalo ujít 5 500 lidí.

Na všech památkách se pak projevila skutečnost, že lidé musejí šetřit. Když už přijeli, koupili vstupenku na kratší prohlídkový okruh, méně utráceli i za suvenýry nebo občerstvení.

V zimě pouze do Kroměříže

Přes zimu jsou památky zavřené. Třeba na hradě Buchlově už se obrazy, postele, stolky i koberce, které zdobí komnaty, daly do pohybu. Téměř okamžitě poté, co se o víkendu zavřela brána za posledními návštěvníky letošní sezony, začalo velké zimní stěhování.

"Hrad není vytápěný, takže věci, které jsou náchylné na vlhko, a to jsou prakticky všechny, musíme sestěhovat z komnat do depozitáře," vysvětlil kastelán Rostislav Jošek.

Návštěvníci se v zimě dostanou pouze do kroměřížských zahrad. Podzámecká je celoročně bez poplatku, po sezoně se vstupné nevybírá ani v Květné zahradě. Arcibiskupský zámek pak kastelán otevře na požádání pro skupiny, které mají aspoň pět členů.

Ostatní zámky jsou ale zavřené, třeba ve Vizovicích dokonce věší na okna speciální izolační závěsy a zvenčí je utěsňují okenicemi. Přes zimu je v zámku teplota obvykle na nule, když venku hodně mrzne, i dva stupně pod ní.

V Buchlovicích zase otevřou jedině dvacetičlenné skupině a účtují si o 100 procent dražší vstupné. Výjimku udělají památky jen o Vánocích, každá z nich chystá speciální akci.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

VIDEO: Králičí parkur má deset překážek, skokan někdy potřebuje postrčit

Závody ve skoku králíků přes překážku na kroměřížském výstavišti Floria (24....

Ušatí závodníci změřili v sobotu formu na kroměřížském výstavišti Floria. Konaly se tam závody ve skoku králíků přes...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Najdete na iDNES.cz