Čištění odtokového koryta v Napajedlech (19. května 2010)

Čištění odtokového koryta v Napajedlech (19. května 2010) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Napajedla chrání hráze před velkou vodou. Další vzniknou u Hradiště

  • 0
Další tisíce lidí budou chráněni před velkou vodou. Vodohospodáři dokončili novou hráz v Napajedlech a za pár dní skončí stavba hráze také ve Valašském Meziříčí. Poté začne Povodí Moravy pracovat u Uherského Hradiště.

Hráz v Napajedlech stála 22 milionů korun. Lemuje přibližně 300 metrů pravého břehu Moravy, kde je kromě dvou desítek obydlí i areál podniku Fatra. "Voda nám komplikovala život často, například loni tady vyplavila sklady," popsal ředitel Fatry Ivo Hanáček.

Problémy s rozvodněnou Moravou ale mají lidé z Napajedel opakovaně. "O stavbu hrází jsme usilovali už od roku 1997. Lidé na to upozorňovali každoročně po větší vodě," naznačila starostka Irena Brabcová.

Nejprve se hráze v Napajedlech stavěly na levém břehu, až o několik let později přišel na řadu ten pravý v lokalitě Zámoraví. "Tím je celé naše město se 7 500 obyvateli od povodní uchráněno," poznamenala Brabcová.

Kvůli navýšení koryta Moravy se budou kácet stromy

Stavba hrází na řece Moravě se posunula dál i v Uherském Hradišti a Starém Městě. Začít by měla příští rok, v zimě se proto budou kácet stromy v okolí koryta Moravy a toku Salaška v lokalitě zvané Baraňák.

"Zásah do zeleně nám není lhostejný. Po letech diskusí však víme, že jiné řešení než navýšení kapacity koryta Moravy není reálné," prohlásil ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek. Za každý poražený strom společnost vysadí nový.

Kácení je nevyhnutelné, protože se budou navyšovat a rekonstruovat stávající hráze, aby pojaly až stoletou vodu. To si vyžádá zásah do kořenového systému stromů, které by pak stejně odumřely.

Povodí celkem postaví skoro 4,5 kilometru ochranných hrází a někde přibudou i zdi. Tyto úpravy jsou na řece Moravě nejrozsáhlejší od dob její regulace, jen první etapa bude stát přibližně 200 milionů korun.

Zahrnuje úsek na levém břehu Moravy od části Jaktáře po čistírnu odpadních vod v Uherském Hradišti, na pravém břehu od soutoku Salašky a Moravy po slepé rameno Kobylica včetně rozšíření koryta na Trávníku a hráze kolem Rybáren. V plánu jsou i dvě další etapy, které se budou týkat Kunovského lesa a zpevnění hrází od Jarošova po Kudlovický potok.

Povodí Moravy už do protipovodňových opatření v kraji investovalo víc než půl miliardy korun. Staví se i na Valašsku v okolí Bečvy.

Hráz Juřinka bude hotová do měsíce

Už koncem měsíce by mohla být hotová hráz Juřinka ve Valašském Meziříčí, která vyjde na 12 milionů korun. "Tu buduje Povodí Moravy pod mostem přes řeku Bečvu na jejím levém břehu. Práce neprovázejí žádné komplikace," libuje si Vendula Králová, mluvčí meziříčské radnice.

Také sousední Rožnov pod Radhoštěm by se stavby hráze měl dočkat, ačkoliv proti tomu někteří obyvatelé protestovali. Asi kilometrový úsek mezi kamenným mostem a zuberským splavem totiž prochází přímo centrem města. O termínu zahájení stavby se zatím jedná, zřejmě se do ní dělníci pustí na jaře. Opatření proti povodním v Rožnově budou stát ministerstvo zemědělství 17 milionů korun.

Naopak Kunovice a Tlumačov si na ochranu před velkou vodou ještě musejí počkat. V Tlumačově už se několik let řeší výkupy pozemků nutných pro stavbu hráze. "Čeká se na uzavření smlouvy k pozemkům se čtyřmi osobami," informoval Jiří Macík z Povodí Moravy.

Dokumenty pro územní řízení už chystají v Kunovicích, kde je potřeba hráz na Olšavě. Požádali i o dotaci z ministerstva zemědělství.