Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za externí právníky dají některá města desetitisíce, jiná i miliony

  14:01aktualizováno  14:01
Ačkoliv radnice mají svá právní oddělení, na vybrané úkony si najímají advokátní kanceláře, které řeší hlavně složitější spory. Většina měst platí ročně „jen“ desítky tisíc korun, existují ale i mnohem nákladnější případy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když Kroměříž loni uzavírala složitou akcionářskou dohodu s několika dalšími obcemi ohledně Vodovodů a kanalizací (VaK), její pokladnu to vyšlo na dva miliony korun. Dokument totiž nevypracovali městští právníci, ale specializovaná právní společnost PRK Partners.

Využívání externích advokátních kanceláří většími městy ve Zlínském kraji není nic ojedinělého, kroměřížský případ je však výší částky výjimečný.

„Externí právní firmy využíváme v případech spadajících mimo oblast veřejného práva, potažmo práva občanského, nebo v případech, kdy nelze danou věc řešit vlastními zaměstnanci z kapacitních či časových důvodů,“ vysvětlil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Kroměříž se nechala zastupovat také ve věci spadlého pódia, platila i za pomoc při zániku příspěvkové organizace Správa majetku města Kroměříže. Loni za najaté advokáty utratila 3,7 milionu korun, o rok dřív to bylo 670 tisíc a v roce 2014 1,4 milionu.

„Nejde mluvit o dlouhodobém trendu. Náklady v jednotlivých letech se odvíjejí od konkrétních potřeb městského úřadu,“ upřesnil Vondrášek. Na rozdíl od jiných měst navíc nemají v Kroměříži samostatný právní odbor, pět právníků je zařazeno napříč úřadem.

Spor o právní služby kvůli vodárnám

Naopak v krajském Zlíně je na právním odboru 24 zaměstnanců, z toho osm právníků. Za externí služby magistrát platil v posledních letech od 800 tisíc po dva miliony korun ročně.

„Jde většinou o složitější kauzy, u nichž je důležité a vhodné mít celý postup zastřešen externí advokátní kanceláří,“ řekl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Jednou z nejnákladnějších zakázek bylo právní a organizační rozdělení Technických služeb Zlín. Město si advokáty najalo i na posouzení rozhodnutí vrchního soudu ohledně platnosti smluv mezi VaK Zlín a Moravská Vodárenská.

Mimochodem, právě soudní spory kolem VaK Zlín, v nichž jde o navrácení části vodáren od koncernu Veolia zpět do rukou měst a obcí, stojí obrovské peníze. Jen vodárny, jejímiž akcionáři jsou hlavně města a obce, utratily za právní služby už asi 50 milionů korun, z toho loni šlo o 3,157 milionu (více zde).

„Je to paradox. My s našimi penězi kopeme za VaK. To, že ony utratily 50 milionů, je skoro provokace,“ zlobí se Jaroslav Budek, starosta Otrokovic. Ty jsou jedním z akcionářů, který žaloby podával a současný stav dlouhodobě kritizuje.

Kraj chce právní služby omezit

Advokátní společnosti využívají i další větší samosprávy, ovšem za výrazně menší peníze. Uherské Hradiště zastupovaly v kauze vad akvaparku, řešení sporu kolem smluv s firmou, která staví nové domy v lokalitě Štěpnice či ve sporu kvůli nevystavění dětského hřiště.

Za poslední tři roky takto Hradiště utratilo dohromady 150 tisíc korun. Do budoucna počítá s výdaji za pokračování sporu města se stavební firmou ohledně závad na akvaparku či spor s provozovatelem diskotéky Tower, který nerespektoval vypovězení z nájmu.

Vsetínská radnice dává za externí právníky okolo 50 tisíc ročně. Už léta platí advokáty za zastupování v kauze Wojtoň Kovex. Město mělo zastavený majetek v hodnotě 140 milionů, až před pár týdny rozhodl Nejvyšší soud, že s pozemky opět může volně nakládat.

Naopak omezovat externí právní služby hodlá Zlínský kraj. Za poslední tři roky za ně utratil 900 tisíc. V tomto je spořivý. Sousední Moravskoslezský kraj jen loni vyplatil externím právníkům 7,9 milionu a letos to bude zřejmě ještě více.

„Využíváme je výjimečně u složitých případů žalob nebo poradenství ve specifických oblastech, například sociálních službách. Snahou je maximálně využívat vlastní kapacitu,“ podotkla krajská mluvčí Renata Janečková.

Hejtmanství má vlastní odbor s deseti právníky a na ostatních odborech působí dalších šestnáct právníků.

Podle odborníků by k podobným případům mělo docházet spíše výjimečně. Zpravidla u sporů, které nejsou běžné, nebo projektů, které významem přesahují rámec města či regionu.

„Základní agendu by si větší města nebo kraj měly umět pokrýt samy. U externích právních služeb by se pak mělo dbát na odůvodnitelný poměr kvality a ceny,“ sdělil právník Transparency International Petr Leyer.

Navíc by podle něj neměl městské zakázky dostávat opakovaně ten samý subjekt. „Města by měla dát možnost ucházet se o právní služby i novým právníkům, notářům či exekutorům,“ dodal Leyer.
Nejčtenější

Tři mrtví v tichém domě. Rodina ze Zlína měla podivné zvyky, říkají místní

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Jak zemřeli tři členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně, je stále nejasné. Sousedé mluví o rodině...

Smrt tří lidí ve zlínském domě nezavinil nikdo další, řekla policie

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Tři mrtví členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně začátkem února podle všeho nezemřeli vinou někoho...Mezi včelími úly řádil vandal, majitelé vypsali odměnu za dopadení

Včelí úly u Přílep rozházel vandal. Jestli včelstva přežijí, zatím není jasné.

Tři desítky včelích úlů u Přílep na Kroměřížsku rozházel zatím neznámý vandal zřejmě v noci na pátek. Majitel, včelař...

VIDEO: Opilý řidič pronásledovaný policisty se řítil obcemi stodesítkou

Řidič nadýchal 1,3 promile, přes obec jel 110 km/h

Opilý řidič ujížděl policistům, kteří ho chtěli zkontrolovat při noční službě ve Zlíně. Přestože vezl i dva pasažéry, v...

Udělal jedinou chybu, obklopil se nesprávnými lidmi, hájil Čechmánka svědek

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

Bývalý hokejový brankář Roman Čechmánek, který podle obžaloby 28 věřitelům způsobil škodu 15 milionů korun, údajně...

Další z rubriky

Rodinné domy poničené havárií vody v Koryčanech se musí strhnout

Dva domy v Koryčanech poškodila havárie vody. Oprava nebude možná.

Dva rodinné domy, které na začátku prosince poničila havárie vodovodního řadu v Koryčanech, se musí strhnout. Jejich...

Demontáž billboardů prý zdržuje zima, pryč přitom měly být už před ní

(Ilustrační snímek)

Kvůli billboardům, které už u silnic prvních tříd a dálnic neměly být, zaměstná Zlínský kraj dalšího člověka. Od ledna...

V malé rodinné sklárně vyrobili i kalich pro papeže. S doživotní zárukou

V rodinné sklárně Glass Ladislav Breznický ve Strání - Květná udržují ruční...

Obec Strání - Květná na moravsko-slovenském pomezí je se skláři spojená několik století. Kromě původní sklárny, kterou ...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.cz