Bakterie legionella pneumophila

Bakterie legionella pneumophila | foto: CDC

Ve vsetínské nemocnici je muž s legionellou, zdroj nákazy není známý

  • 2
Krajská hygienická stanice zkoumá vzorky vody z bytu na sídlišti Rokytnice ve Vsetíně. Jeden z obyvatel leží v nemocnici s nákazou bakterií legionella. Pitná voda je podle radnice v pořádku.

Začíná jako běžná chřipka s bolestmi hlavy, horečkou, průjmem, třesavkou a bolestmi svalů. Pak může nákaza bakterií legionella, vzácná legionářská nemoc, přejít v závažný zápal plic a skončit i smrtí.

Právě s touto nákazou se teď ve vsetínské nemocnici léčí jeden z obyvatel Vsetína. Informaci jako první zveřejnil regionální týdeník Jalovec.

„Muže jsme přijali s už rozvinutými příznaky onemocnění. V současnosti je jeho stav stále vážný, ale stabilizovaný, s tendencí k postupnému zlepšení,“ sdělila MF DNES mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Přestože pacient v nemocnici leží už několik dní, zatím není jasné, kde se bakterií nakazil. Legionella je totiž všude tam, kde je voda.

Proudí ve vodovodních řádech a pečlivě hlídat ji musejí hlavně hotely, ubytovny, akvaparky nebo nemocnice.

Zdroj nákazy zatím nemají hygienici potvrzený

Hygienici zatím odebrali vzorky vody jen z bytu, kde nakažený muž bydlí. Jde o jeden z panelových domů na sídlišti Rokytnice se zhruba dvěma tisíci obyvatel. Ti o případu většinou neví.

„Nestrašte. Vodu tady dostáváme všichni stejnou a potrubí je na sebe napojené, takže to může být i u nás,“ reagovala osmatřicetiletá Andrea, která na sídlišti bydlí s rodinou dvanáct let.

Někteří obyvatelé by zase rádi věděli, jak se legionellou mohou nakazit a jak se jí mohou vyhnout.

Hygienici ale zatím žádné opatření nenařídili a nechtějí u lidí vyvolávat obavy ve chvíli, kdy ještě nemají zdroj nákazy potvrzený. To by mělo být jasné příští týden.

Vsetínský starosta Jiří Čunek ale obyvatele sídliště uklidňuje.

„Jsem stoprocentně přesvědčený, že s naší pitnou vodou to nesouvisí. Máme velmi přísné předpisy a vzorky odebíráme velmi často,“ prohlásil.

Vodu do všech domů dodávají místní vodárny, které patří městu. Ve svém prohlášení na internetových stránkách ujišťují, že vodu z kohoutku mohou obyvatelé dál používat jako pitnou.

„Je vyloučeno, aby byla nakažená naše studená pitná voda. Bakterie typu legionella mají rády teplejší prostředí, třeba v saunách nebo sprchách, kdy se člověk nakazí vdechnutím bakterií do plic,“ upozornil ředitel vsetínských Vodovodů a kanalizací Michal Korabík.

Teplou vodu mimořádně ohřáli až na 70 stupňů

Odborníci mu dávají za pravdu. Legionella se většinou množí tam, kde je nevhodně vedené potrubí, ve stojaté vodě, nebo tam, kde je stabilně teplota vody udržovaná do 55 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách totiž bakterie nepřežívá.

Právě z toho důvodu má společnost Zásobování teplem Vsetín, která dodává teplo do domácností, zavedený kontrolní systém.

„Děláme preventivní dezinfekci automatickým programem, který teplotu vody v bytech ohřívá na 65 stupňů, při které zamezíme rozmnožení bakterií,“ ujistil předseda představenstva Michal Chmela.

V domě, ve kterém nemocný muž bydlí, společnost zasáhla ještě víc. Při mimořádné dezinfekci ohřála vodu ve všech bytech na 70 stupňů.

„Obyvatele domu jsme neprodleně informovali a také jim doporučili, aby si udělali i dezinfekci na výtocích vody,“ konstatoval Chmela.

Šest letošních nakažených ve Zlínském kraji

Ve Zlínském kraji evidují hygienici v letošním roce šest případů legionelly. Tři lidé si nákazu přivezli ze zahraničí a z jiného kraje, u dalších není původ jasný.

Obecně odborníci jako prevenci doporučují, aby hosté v hotelech nechali vodu odpustit, aby v neobývaném bytě voda dlouho nestála a neudržované sprchové hlavice noví majitelé vydezinfikovali.

Legionella se před pár dny objevila i části vodovodního potrubí mostecké nemocnice (více zde).

Nepravomocný čtyřletý trest vězení také čerstvě dostal provozní hotelu u Zlína. Navzdory nařízení hygieniků podnik neuzavřel, přestože se v něm jeden z hostů nakazil legionellou a zemřel. Bakterie pak málem usmrtila dalšího ubytovaného (více zde).