Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájemníci se deset let soudí o byty v Rožnově. Soud chce kauzu ukončit

  15:15aktualizováno  15:15
Nejdříve za měsíc bude jasné, komu patří několik desítek bytů v Rožnově pod Radhoštěm. Spor o ně vedou už deset let majitelé a firma Immobilien Pirker Reality. Ta tvrdí, že byty patří jí, majitelé zase, že je koupili od města. Soud chce rozhodnout v listopadu.
Majitelé a nájemníci, kteří se soudí o byty v Rožnově pod Radhoštěm s firmou Immobilien Pirker Reality.

Majitelé a nájemníci, kteří se soudí o byty v Rožnově pod Radhoštěm s firmou Immobilien Pirker Reality. | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Je reálná šance, že by v listopadu mohl soud skončit," naznačil ve čtvrtek soudce Aleš Matura.

Nájemníci byty z majetku bývalé rožnovské Tesly koupili po privatizaci od města. Firma ale trvá na tom, že domy patří jí a privatizaci z roku 1992 zpochybňuje.

ROŽNOVSKÉ BYTY

Rožnov dostal od státu stovky podnikových bytů Tesly. Stát převod provedl prostřednictvím společnosti Svas (dnešní Immobilien Pirker Reality). Firma poté dohodu zpochybnila s tím, že má formální chyby a postrádá registraci na notářství. Soudy už spor řeší deset let. Nejdříve dávaly za pravdu městu, poté soukromé firmě. Krajský soud v Ostravě ale souhlasil s nájemníky. Podle soudu ve Valašském Meziříčí je možné, že verdikt padne zřejmě už za měsíc.

Na verdikt čeká také Zdeněk Bělunek, který koupil jeden z rožnovských bytů v roce 2004 od původních majitelů. Tři roky poté mu přišla obálka s žalobou, že byt není jeho. Včera kvůli tomu přišel s dalšími 25 lidmi k soudu ve Valašském Meziříčí.

"Věřím, že soud nakonec dopadne v náš prospěch. Nic jiného si nedovedu představit," doufá Bělunek.

Obhájkyně předložila nový důkaz

A možná spor pro něj dopadne dobře. Obhajoba přišla s novými důkazy. "Předložili jsme například dokument z ministerstva průmyslu a obchodu. V něm stojí, že dům 1557, o který dnes šlo, není vůbec uvedený v privatizačním projektu. Nikdy tedy neměl být majetkem společnosti Svas," vysvětlila Hana Marvanová, která lidi z Rožnova zastupuje.

Pokud jí soud dá za pravdu, půjde téměř o precedens. Znamenalo by to totiž, že zmíněný dům nebyl součástí privatizovaného majetku. "Velmi důležité bude příští soudní jednání. Tam by se měl projednávat právě samotný privatizační projekt," naznačila Marvanová.

Bývalý ministr pro privatizaci se omluvil

Starosta Jaroslav Kubín vypovídal u soudu, který řeší spor majitelů a nájemníků s firmou Immobilien Pirker Reality o byty v Rožnově pod Radhoštěm.K soudu dorazilo kolem padesáti lidí z Rožnova. Atmosféra by se dala krájet. U soudu postupně vypovídali někteří vlastníci bytů a svědci. Předvolaný byl i Tomáš Ježek, bývalý ministr pro privatizaci, který se ale omluvil. Vypovídal pouze starosta Rožnova Jaroslav Kubín. "Prověřovaly se některé listiny a soud se mě ptal, jestli jsem je podepsal, nebo ne. To je všechno. Více průběh soudního jednání hodnotit nebudu," poznamenal Kubín.

K výpovědi nebyl připuštěný bývalý předseda představenstva Tesly. Soud totiž musí prověřit, jestli společnost Svas, později vystupující pod názvem Immobilien Pirker Reality, je, nebo není právním nástupcem Tesly Rožnov.

Právní zástupce Immobilien Pirker Reality, advokát Jiří Bönisch, nechtěl průběh jednání komentovat. Jen předložil internetový výpis z obchodního rejstříku, který uvádí, že společnost Svas byla právním nástupcem společnosti Tesla Rožnov.

Marvanová s ním nesouhlasí. "V zakladatelské listině společnosti ani v obchodním rejstříku to nikdy nebylo uvedeno," podotkla.

Další soud se uskuteční 25. listopadu. "Vyžádali jsme si i vyjádření ministerstva financí a také chceme, aby byl provedený výslech Tomáše Ježka, který byl v té době ministrem pro privatizaci," uvedla Marvanová.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Najdete na iDNES.cz