(Ilustrační snímek). | foto: Petr Topič, MAFRA

Děti tloustnou. Největší problém ve Zlínském kraji mají třináctiletí hoši

  • 20
Až 30 procent třináctiletých chlapců ve Zlínském kraji trápí nadváha nebo obezita. Chybí jim pohyb a zdravý jídelníček. Se sportováním by děti měly začít už ve školce.

Průměrný třináctiletý chlapec, který měří 160 centimetrů, by měl vážit 46 až 55 kilogramů. Už v případě, kdy překročí 61 kilogramů, dostává se na hranici obezity.

Děti s nadváhou nebo obezitou ve Zlínském kraji

11letí

  • Chlapci: 29,5 procenta
  • Dívky: 17,8 procenta

13letí

  • Chlapci: 29,1 procenta
  • Dívky: 10,3 procenta

15letí

  • Chlapci: 21,5 procenta
  • Dívky: 13,3 procenta

Zdroj: studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children). Údaje jsou za rok 2014.

Dětí s nadváhou nebo obezitou je čím dál víc. Zatímco v západní Evropě dětská obezita ustupuje, v České republice je to naopak.

A platí to i pro Zlínský kraj. „V ambulanci máme po necelém roce a půl fungování přes dvě stě dětí a jsou mezi nimi i extrémně obézní,“ potvrdila lékařka Jana Grebíková z dětské obezitologické ambulance Uherskohradišťské nemocnice.

Nepříznivou zprávu potvrzuje i největší výzkumná studie, kterou nedávno vydala Světová zdravotnická organizace WHO a jsou pod ní podepsaní i odborníci z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle ní má nadváhu nebo obezitu ve Zlínském kraji zhruba každý pátý puberťák. Trápí více chlapce než dívky a vůbec nejhůř jsou na tom třináctiletí kluci, z nichž s tloušťkou bojuje až třicet procent.

„Rodiče dělají dětem zbytečně taxikáře“

Podobná čísla platí i pro zbytek republiky. Dětem totiž schází to, co bylo ještě před dvaceti lety naprosto běžné. Nechodí ven, nelezou po stromech, neskáčou přes potok, nekličkují v lese, nehrají na honěnou. Hodně času tráví doma u počítače, popíjejí slazené limonády a oblíbily si jídla z rychlého občerstvení.

„Jen se někdy o víkendu podívejte do restaurací rychlého občerstvení. Jsou plny malých dětí, které jedí hamburgery a hranolky a takto třeba slaví narozeniny. To je strašné,“ poukázal zlínský internista Robin Urbánek, který vede jednu z mála obezitologických ambulancí ve Zlínském kraji, jež se věnuje i dětem.

Lékaři se ale shodují, že hlavní roli hraje v těchto případech rodina. V ní si dítě zvyká na jídelníček i na pohyb nebo jeho nedostatek.

„Rodiče například dětem zbytečně dělají taxikáře a převážejí je autem ze školy do kroužků,“ poukázal Zdeněk Hamřík z olomoucké fakulty, jeden z osmi autorů zprávy.

Pohyb je přitom podle lékařů jako prevence, ale i jako nezbytná součást léčby obezity podstatný. Čím dříve s pravidelným sportem děti začnou, tím menší pravděpodobnost je, že dospějí k nadváze.

Podle vedoucích sportovních oddílů a kroužků je potřeba, aby se děti hýbaly už v mateřské škole. Tedy ještě v době, kdy je pohyb baví a ještě netráví tolik času u počítače, televize, tabletu nebo mobilního telefonu.

Největší zájem je o tradiční sporty

V poslední době třeba ve Zlínském kraji extrémně vzrostl zájem o tzv. pony sport, při němž se už osmileté děti učí jezdit na ponících, starat se o ně a zvládat některé sportovní disciplíny.

„Dříve bývali na závodech tři poníci s jezdci, dnes se jich sejde i dvacet. Děti o to mají obrovský zájem,“ poukázal předseda krajské rady České unie sportu Josef Balaštík.

„Sportují i menší děti. Mám vnuka, který dělá voltiž a na koni jezdí od tří let,“ vysvětlil.

BMI kalkulačka

Spočítejte si index tělesné hmotnosti

Se sportováním na tom Zlínský kraj není špatně. Například sportovní unie tady sdružuje na sedm desítek disciplín, kterým se věnuje 12 tisíc dětí od šesti do čtrnácti let.

Největší zájem je o tradiční sporty – fotbal, hokej, atletiku, tenis a plavání. Stovky dětí ale chodí i na házenou, florbal, basketbal nebo volejbal.

Další tisíce školáků využívají sportovní kroužky, které nabízejí domy dětí a mládeže, školy, různé tělovýchovné jednoty nebo obce.

„Když mají kamaráda, který něco dělá, jednoduše a rádi se přidají a nadchne je to,“ prohlásil Balaštík.

Musí se změnit celá rodina

Právě kolektiv může děti u sportu držet i v době, kdy procházejí pubertou. To je totiž věk, kdy se obezita dá ještě ovlivnit.

A znovu záleží na rodině. Jediné řešení, které dokáže přibývání na váze vrátit do normálu, je více pohybu a zdravá strava. Chtít ale musí celá rodina.

„Změnit jídelníček a začít se hýbat nezvládne dítě samo. Musí se změnit celá rodina včetně prarodičů,“ zdůraznil Urbánek.

V hradišťské ambulanci už pozitivní výsledky mají. Některým dětem s extrémní obezitou se za rok a půl podařilo zhubnout i o více než dvacet kilogramů.

„Nejde ale o žádnou dietu. Léčba obezity je o změně životního stylu celé rodiny. Pak má úspěch,“ potvrdila Grebíková.

Jak zabránit obezitě u dětí? Důležitá je snídaně a svačiny (více zde):