Klauni v nemocnici v Uherském Hradišti pravidelně baví i starší pacienty.

Klauni v nemocnici v Uherském Hradišti pravidelně baví i starší pacienty. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Nemocnice v kraji lákají na lepší servis, Zlín zaostává a je nejdražší

  • 2
Zájem o různé nadstandardní služby v nemocnicích stále roste. Zařízení ve Zlínském kraji proto zdokonalují svůj servis, ve Zlíně však zůstávají výrazně pozadu - uvádí nejméně služeb a chtějí za ně nejvyšší poplatky.

Jako na nekonečné čekání vzpomíná na svůj nemocniční pobyt Luboš Hrabal z Holešova. Před několika lety měl problémy se srdcem a ve špitálu byl tři týdny.

„Nedalo se tam dělat nic, jen čekat a ležet nebo se šourat po chodbě. Navíc jsem tam skončil neplánovaně, takže ze začátku jsem neměl ani nic na čtení. Zaplať pánbůh, že tam byl aspoň bufet,“ vzpomíná Hrabal.

Pokud by se mu podobná nepříjemnost přihodila dnes, ve většině špitálů ve Zlínském kraji by už měl mnohem víc možností rozptýlení. Na základě požadavků pacientů totiž nemocnice nabízejí stále víc a víc vymožeností.

„Pacienti mají o další služby zájem, informují se o nich u personálu. Proto se jim snažíme vyjít vstříc,“ vysvětlila mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Mezi standard dnes patří duchovní služby, které nabízejí všechny krajské ústavy. Například ve Zlíně ji zavedli před rokem. „Pro mnohé nemocné, ale i pro jejich příbuzné, bývá setkání s naší kaplankou velmi důležité, povzbuzující i utěšující,“ řekl ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati Pavel Calábek.

Ve Vsetíně či Kroměříži může pacient za poplatek využít holiče či pedikúru. Kroměřížská lékárna navíc poskytuje bezlepkovou poradnu.

Dobrovolníci v Hradišti pobaví děti i seniory

V Uherskohradišťské nemocnici zase hospitalizovaným pomáhají dobrovolníci. Děti baví zdravotní klauni, seniory zase lidé na povídání, procházky či třeba hraní her.

Do nemocnice je posílá místní charita. Zájemce musí být plnoletý a trestně bezúhonný.

„Hlavní je ovšem zájem o takovou práci. Vykonávají ji lidé ve svém volném čase, bez nároku na odměnu. Toho si velmi ceníme,“ podotkla vedoucí dobrovolnického centra charity Barbora Grósová.

„Přivítali bychom však, kdybychom měli takových dobrovolníků ještě více. Hlavně pro starší pacienty, kteří si někdy opravdu jen potřebují popovídat,“ dodala hlavní sestra nemocnice Zdenka Vážanová.

Televize ve Zlíně? Deset korun za hodinu

Novinkou posledních let je bezdrátový internet zdarma. Wi-fi sítí jsou pokryty areály většiny nemocnic v kraji. Chybí pouze ve Zlíně a Kroměříži, kde zavedení bezdrátového připojení teprve plánují.

Nadstandardní pokoje vybavené televizí, lednicí či internetem jsou už také dostupné běžně ve všech špitálech. Pacienti ale musejí počítat s tím, že si za ně připlatí. Zatímco v Kroměříži vyjde takový jednolůžkový pokoj na 360, ve Zlíně na 600 korun denně.

V běžných pokojích se pak platí i za televizi, i zde se cena v jednotlivých městech dost liší. V Hradišti postačí 20 korun na celý den, ve Zlíně je hodina sledování zpoplatněna 10 korunami. Zlínská nemocnice je tak v tomto ohledu nejdražší nemocnicí a zároveň uvádí nejméně doplňkových služeb.

Podle psychologa Romana Sojky z Kroměříže jsou podobně doplňkové služby pro pacienty přínosem, ale ne tím nejdůležitějším.

„Podle mě je zásadní, jak šetrně s nimi komunikuje personál a kolik informací poskytne. Tady by měly nemocnice zapracovat nejvíc,“ myslí si Sojka.