Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Zlínsku věřících ubylo, přesto jich nikde v Česku není více

  16:26aktualizováno  16:26
Na štědrovečerní půlnoční mše bude v kostelech po Zlínském kraji plno. Chodí na ně totiž i nevěřící, pro které je to vánoční tradice. Podle sčítání lidu ale ve Zlínském kraji za posledních deset let ubyly desítky tisíc věřících, přesto je jich tady procentuálně nejvíc v celém Česku. Sociologové ovšem výsledky sčítání zpochybňují.

Vánoční mše je příležitostí podívat se za uplynulým rokem. | foto: Martin ŠtěrbaMF DNES

"Jsem na to zvyklý, potkám se tam s přáteli, dáme štamprli a pak jdeme dovnitř. Dáváme si i půlhodinovou rezervu, abychom si v klidu sedli," líčí Jan Mašek z Vizovic. V kostelech bude na Štědrý večer opravdu plno. I ti, kteří nejsou věřící, to totiž považují za vánoční zvyk.

A navíc Zlínský kraj drží první příčku v procentuálním počtu věřících v Česku. Ovšem jejich počet se snižuje, alespoň podle výsledků letošního sčítání lidu. Před desíti lety se k římskokatolické církvi hlásilo zhruba 290 tisíc lidí v kraji, letos už jen 144 tisíc.

"Ta čísla bych bral ale s rezervou," reagoval zlínský farář Ivan Fišar. "Kolonku s vyznáním nechalo ve sčítání nevyplněnou pět milionů lidí. A my nevíme, kam patří," podotkl Fišar a zmínil anketu Katolického týdeníku, kde třetina čtenářů ještě před sčítáním lidu tvrdila, že kolonku s vírou nevyplní.

Tak velkou neochotu lidí svěřovat se s vírou státu nečekali ani statistikové. "Důvodem je to, že lidé nemají rádi úřady a nechtějí s nimi komunikovat," řekl pro server iDNES.cz Stanislav Drápal, místopředseda Českého statistického úřadu.

"Církve jsou moc konzervativní"

Sociolog Stanislav Hampl ze společnosti STEM vidí důvod někde jinde. "Lidé víru považují za svou osobní věc, kterou nemusí státu sdělovat," odhadl. S tradičními argumenty o "ateistických Češích" Hampl příliš nesouhlasí. "Nejde o to, že by Češi neměli žádné duchovní potřeby, ale spíše o to, že nynější církve nejsou schopné tuto potřebu uspokojit kvůli svému konzervatismu nebo lpění na tradičních principech," míní sociolog.

Věřící v kraji

171271 lidí ze Zlínského kraje se přihlásilo ve sčítání lidu 2011 k některé z církví.

Věřících ale opravdu ubývá, i když zřejmě ne tolik, jak by napovídaly výsledky sčítání lidu. Občas se o zajímavá statistická data zaslouží sami faráři, jako třeba ve Valašských Kloboukách.

"V listopadu jsme měli vlastní sčítání, předem neohlášené. Srovnávali jsme to s výsledky z podobné akce před devíti lety a dopadlo to dobře," potěšilo tamního kněze Karla Janíčka. Zatímco v roce 2002 se ve Valašských Kloboukách dostali během sedmi mší ve farnosti na 1 953 věřících, letos to při stejném počtu mší bylo 1 870 lidí. Úbytek byl tedy v řádu několika procent.

"Je ale pravda, že tady na Valašsku je víra zažitá víc, většina dětí je pokřtěných a mít svatbu v kostele je normální věc," pochvaloval si Janíček. Podobná situace je také na Slovácku, tedy v dalším regionu, který je vyhlášený svými tradicemi.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Na Holešovskou Regatu letos dorazí Chinaski, Mirai i David Koller

Kapela Chinaski v nové sestavě

Přes dvacet tisíc lidí láká každoročně rodinný festival Holešovská Regata. Letos mu bude patřit pátek 22. a sobota 23....

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Zakázané kvízomaty našli celníci v jedenácti hospodách v kraji

Nelegální kvízomaty zadržené při celorepublikovém zátahu celníků.

Zlínský kraj a Praha. To jsou regiony, kde se při zátahu podařilo odhalit nejvíc barů a hospod s nelegálními kvízomaty....

Grafton Recruitment Praha
C#/.NET Developer

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz