Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Zlínsku se žije nejlépe z celé Moravy. Vyniká ekologií i sportem

  13:44aktualizováno  13:44
Pokud nechcete odejít z Moravy, ale hledáte pro život co nejpříjemnější místo, zamiřte do Zlínského kraje. Takový vzkaz vyslal průzkum agentury Bison & Rose, jehož výsledky exkluzivně přináší MF DNES. V rámci celé České republiky Zlínsko skončilo těsně za "medailovými" pozicemi.

Jeden ze symbolů Zlínska - Baťovské domky. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Rodák z malé vesničky v Ústeckém kraji Pavel Kovář přišel před dvaceti lety do Zlína za láskou. Moc se mu ale nechtělo. "Šel jsem z vesnice do města a neznal nikoho kromě své ženy," říká. Dnes už ví, že udělal dobře. O krásnou přírodu nepřišel a průmyslové podniky, kterými je Ústecký kraj proslulý, mu nescházejí.

Že si polepšil, potvrzují i výsledky průzkumu Místo pro život, který pořádala agentura Bison & Rose a který exkluzivně přináší MF DNES. Vyplývá z něj, že Zlínský kraj je v Česku čtvrtý nejlepší k životu, zatímco Ústecko tabulku uzavírá. Na Moravě je Zlínsko dokonce nejlepší.

Lépe se žije jen na Plzeňsku, Královehradecku a v Praze

"Teď už bych neměnil. Je tady všechno, co můžu chtít. Mám práci, rodinu a lesy prakticky za domem," uvažuje Kovář. Nevadí mu ani to, že jako strojař by v Čechách pravděpodobně bral vyšší plat. "To sice ano, tady mám ale pocit, že jsou lidé nějak víc v pohodě," tvrdí.

Kroměříž

Kroměříž

Lépe než na východní Moravě se žije jen lidem v Plzeňském a Královéhradeckém kraji a v Praze.

Absolutními vítězi jsou lidé ve Zlínském kraji jen v jedné kategorii. Tou je počet sportovců, kteří jsou registrovaní v některém sportovním klubu. Zbytku země utekl Zlínský kraj výrazně. Průměr je 170 registrovaných sportovců na 1 000 obyvatel, zatímco tady je jich 221.

Zlínsko propadlo jen v kapitole Volný čas a turismus

Jde ale jen o dílčí výsledek, který se skrývá v jedné z osmi hodnocených oblastí. Nazývá se Volný čas a turismus a paradoxně v ní kraj propadl. "To mě překvapuje," uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Morava Dana Daňová.

"Je pravda, že máme málo bazénů nebo třeba ubytovacích kapacit. Ale na druhou stranu k nám jezdí každý rok víc a víc turistů a třeba cyklostezky patří k republikové špičce," připomněla.

Z osmi hodnocených oblastí je na tom region nejlépe s ekologií, kde mu patří druhé místo, a také s bezpečností, vzděláváním a péčí o děti. V obou mu patří třetí místo, což o konečném výsledku rozhodlo. Analytici si totiž přizvali na pomoc tým sestavený z osobností napříč společností.

Ani nízké mzdy neposlaly kraj do nižších pater

Ukázali jim osm oblastí, které chtějí hodnotit a zeptali se, které jsou z hlediska příjemného žití nejdůležitější. Pocit bezpečí a péče o děti vyhrála. "Bezpečnost je ale obecně vysoká v celé zemi," mírní nadšení sociolog Daniel Čermák z Akademie věd ČR. "Velký vliv na to má objasněnost vážných trestných činů, třeba vražd. A ta je u nás dobrá."

Vsetín

Vsetín

Co se ekologie týká, pomohlo, že v kraji jsou dvě velké chráněné oblasti a řada malých. "Mají oporu v zákoně, takže se o ně skutečně pečuje. Navíc jsme zemědělská krajina, kterou neničí velké průmyslové podniky," zdůvodňuje jednatel Českého svazu ochránců přírody František Šulgan.

Hodně překvapivý je výsledek v oblasti podmínek práce. I přesto, že lidé v kraji berou téměř nejnižší platy v zemi a že je tady nezaměstnanost nad celostátním průměrem, deset krajů má horší výsledky. "O tom, jestli jsou dobré podmínky k práci, nerozhoduje jen počet nezaměstnaných," vysvětluje Michal Kaderka, analytik společnosti Datank, která průzkum udělala.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Najdete na iDNES.cz