Lidé na Valašsku mají strach z nevyčištěných koryt potoků. Mohou zadržet vodu a vyplavit je. Ilustrační foto.

Lidé na Valašsku mají strach z nevyčištěných koryt potoků. Mohou zadržet vodu a vyplavit je. Ilustrační foto. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na Valašsku se bojí vody. Koryta řek, zničená při povodni, nejsou opravená

  • 4
Koryta potoků v některých obcích na Valašsku jsou ve špatném stavu. Poničila je povodeň, která se tudy prohnala v květnu. A starostové varují, že další nápor velké vody koryta nezvládnou a škody pak budou ještě větší než letos.

Pokud se varování naplní, mohlo by to mít vážné následky. Lidem hrozí, že jim na jaře voda znovu zkomplikuje život, odnese dům nebo poničí silnici. "Je to skutečně vážné. Největší škody u nás napáchaly dva potoky, které spravují Lesy České republiky," potvrdil starosta Zubří Jiří Randus.

V čem je problém? Jednoduše řečeno, čisté koryto potoka nebo řeky znamená, že voda tudy rychleji proteče. Naopak zarostlé břehy hrozí tím, že do vody popadají kmeny stromů nebo větve a zatarasí cestu u některého z mostů.

Voda by mohla poškodit most i plynovod

"V jejich konstrukcích přitom bývá třeba vedení plynu nebo vody," varuje Jaroslav Tupý, který se zabývá protipovodňovým poradenstvím. Lidé by tak mohli přijít o přivedení plynu do domácností.

Přitom u povodní jde často o minuty. Voda, která se do valašských měst a obcí v květnu přihnala, přišla znenadání. "Správce toků ale s opravami ještě nezačal. Chybí opěrné zdi, jinde jsou jejich zbytky, které prakticky visí ve vzduchu," popsal Randus.

Lesy ČR se brání, že opravy jsou časově náročné. Je na ně nutné udělat projekt a vyřídit stavební povolení. "Děláme pro to maximum. Už v době povodní jsme čistili koryta potoků v katastru obcí Zubří a Hutisko Solanec. Stálo nás to čtyři miliony korun," řekl mluvčí úřadu Zbyněk Boublík.

Že může vyčištěné dno potoka mít velký význam, potvrzuje příklad z místních částí Valašského Meziříčí. "V Poličné bylo koryto místního potoka vyčištěné a prokázalo se, že je to velká pomoc. Naopak třeba v Hrachovci měli lidé velké problémy," uvedla Dagmar Lacinová, místostarostka Valašského Meziříčí.

Lidé se bojí dlouhých a silných dešťů

I tady mají lidé obavy. Děsí se každého většího deště. "I teď v listopadu máme podmáčené sklepy. Jde o všechny v naší ulici. Voda poškodila topení, ale naštěstí nezničila elektřinu. Strašně dlouho jsme vodu odčerpávali, pořád se držela," postěžovala si čtyřiašedesátiletá Anděla Pobořilová z Hrachovce. "Máme strach, při každém dešti přemýšlíme, jak dlouho bude padat," dodala Vlasta Mitášová.

Městu naštěstí pomohlo Povodí Moravy, tedy správce toku Rožnovské i Vsetínské Bečvy. "Zásadní opravy koryta jsou hotové. Břehy zpevnili a vyztužili," popsala Lacinová.

Sousední Zubří je na tom hůř. Proto už se domluvilo s okolními obcemi a opravy urgují společně. Marně. "Nepomohlo to. Koryta potoků jsou přitom dlouhodobě neudržovaná, chybí členění dna nad splavy. Opravu nutně potřebujeme. Voda z kopců je rychlá a nemá ji co zpomalit," doplnil zuberský radní Vladimír Krupa.

Finišují také opravy říčního koryta v nedaleké Vidči. Tam v květnu řeka vybočila ze své trasy a zcela smetla rekreační chatu.

,