Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Valašsku se bojí vody. Koryta řek, zničená při povodni, nejsou opravená

  9:23aktualizováno  9:23
Koryta potoků v některých obcích na Valašsku jsou ve špatném stavu. Poničila je povodeň, která se tudy prohnala v květnu. A starostové varují, že další nápor velké vody koryta nezvládnou a škody pak budou ještě větší než letos.

Lidé na Valašsku mají strach z nevyčištěných koryt potoků. Mohou zadržet vodu a vyplavit je. Ilustrační foto. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Pokud se varování naplní, mohlo by to mít vážné následky. Lidem hrozí, že jim na jaře voda znovu zkomplikuje život, odnese dům nebo poničí silnici. "Je to skutečně vážné. Největší škody u nás napáchaly dva potoky, které spravují Lesy České republiky," potvrdil starosta Zubří Jiří Randus.

V čem je problém? Jednoduše řečeno, čisté koryto potoka nebo řeky znamená, že voda tudy rychleji proteče. Naopak zarostlé břehy hrozí tím, že do vody popadají kmeny stromů nebo větve a zatarasí cestu u některého z mostů.

Voda by mohla poškodit most i plynovod

"V jejich konstrukcích přitom bývá třeba vedení plynu nebo vody," varuje Jaroslav Tupý, který se zabývá protipovodňovým poradenstvím. Lidé by tak mohli přijít o přivedení plynu do domácností.

Přitom u povodní jde často o minuty. Voda, která se do valašských měst a obcí v květnu přihnala, přišla znenadání. "Správce toků ale s opravami ještě nezačal. Chybí opěrné zdi, jinde jsou jejich zbytky, které prakticky visí ve vzduchu," popsal Randus.

Lesy ČR se brání, že opravy jsou časově náročné. Je na ně nutné udělat projekt a vyřídit stavební povolení. "Děláme pro to maximum. Už v době povodní jsme čistili koryta potoků v katastru obcí Zubří a Hutisko Solanec. Stálo nás to čtyři miliony korun," řekl mluvčí úřadu Zbyněk Boublík.

Že může vyčištěné dno potoka mít velký význam, potvrzuje příklad z místních částí Valašského Meziříčí. "V Poličné bylo koryto místního potoka vyčištěné a prokázalo se, že je to velká pomoc. Naopak třeba v Hrachovci měli lidé velké problémy," uvedla Dagmar Lacinová, místostarostka Valašského Meziříčí.

Lidé se bojí dlouhých a silných dešťů

I tady mají lidé obavy. Děsí se každého většího deště. "I teď v listopadu máme podmáčené sklepy. Jde o všechny v naší ulici. Voda poškodila topení, ale naštěstí nezničila elektřinu. Strašně dlouho jsme vodu odčerpávali, pořád se držela," postěžovala si čtyřiašedesátiletá Anděla Pobořilová z Hrachovce. "Máme strach, při každém dešti přemýšlíme, jak dlouho bude padat," dodala Vlasta Mitášová.

Městu naštěstí pomohlo Povodí Moravy, tedy správce toku Rožnovské i Vsetínské Bečvy. "Zásadní opravy koryta jsou hotové. Břehy zpevnili a vyztužili," popsala Lacinová.

Sousední Zubří je na tom hůř. Proto už se domluvilo s okolními obcemi a opravy urgují společně. Marně. "Nepomohlo to. Koryta potoků jsou přitom dlouhodobě neudržovaná, chybí členění dna nad splavy. Opravu nutně potřebujeme. Voda z kopců je rychlá a nemá ji co zpomalit," doplnil zuberský radní Vladimír Krupa.

Finišují také opravy říčního koryta v nedaleké Vidči. Tam v květnu řeka vybočila ze své trasy a zcela smetla rekreační chatu.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Najdete na iDNES.cz