Prohlídka výstavy "Baťa - 7 dekád úspěchu" zaujala v Gweru v Zimbabwe mnoho

Prohlídka výstavy "Baťa - 7 dekád úspěchu" zaujala v Gweru v Zimbabwe mnoho lidí. | foto: Velvyslanectví ČR v Zimbabwe

Na továrníka Baťu vzpomínají v Zimbabwe, Švýcarsku i Singapuru

  • 0
V Africe, Evropě i Asii si letos připomínají kulaté výročí od vzniku místní pobočky firmy Baťa. Někde už továrny ani nefungují, přesto na společnost místní nezapomněli.

Většina lidí už ani neví, kde všude ve světě byly továrny firmy Baťa. Jedna z nich se nechtěně proslavila tragicky - Möhlin ve Švýcarsku. Při cestě na otevírání této pobočky v červenci roku 1932 zahynul Tomáš Baťa při letecké havárii.

Charakteristická baťovská továrna, která však nestojí ve Zlíně, ale ve švýcarské Möhlinu.

Přesto se v Möhlinu, kam při tragickém letu mířil, boty značky Baťa začaly téhož roku vyrábět a produkce tam vydržela až do roku 1990. Z továrních budov se stal Baťa Park, který je zčásti památkově chráněný. Letos si tam připomínají 80 let života s Baťou ve stejnojmenném projektu historika Tobiase Ehrenbolda.

"Byla se tu podívat i Sonja Baťová, setkala se se starostou i majitelem Baťa Parku," vypráví Ehrenbold. Tuto sobotu dokonce zpřístupnili v Möhlinu místní archiv firmy Baťa veřejnosti. A byl z toho nečekaný úspěch. "Přišlo víc než sto lidí, to jsme vůbec nečekali," nadchlo Ehrenbolda.

Zlínské satelity

Bývalé Československo
Baťov (Otrokovice)
Napajedla
Velký Dvůr (Sezimovo Ústí)
Borovina (Třebíč)
Zruč nad Sázavou
Baťovany (Partizánske)
Batizovce (Svit)
Nové Zámky
Bošany

Evropa
Ottmuth (dnes Polsko)
Borovo (Chorvatsko)
Chelmek (Polsko)
Möhlin (Švýcarsko)
Hellocourt (Francie)
Tilbury (Velká Británie)
Best (Holandsko)
Martfü (Maďarsko)

Svět
Batanagar (Indie)
Konagar (Sýrie)
Alexandrie (Egypt)
Belcamp (USA)
Batavia (Indie)
Batatuba (Brazílie)

Osmdesátileté výročí působení firmy se slaví i v Singapuru, kde se společnosti daří velmi dobře a stále boty vyrábí. Jako dárek teď každému zákazníkovi sráží osm dolarů z ceny.

Sedm dekád úspěchu v Africe

Že lidé mají zájem o baťovskou historii ve světě, dokazuje i další příklad, tentokrát z Afriky. V zimbabwském městě Gweru začala 1. února výstava Baťa - sedm dekád úspěchu. Představuje nejznámější modely baťovské obuvi prodávané na afrických trzích, dobové plakáty z Keni a fotografie.

V Zimbabwe působila firma Baťa na třech místech -Gweru, Kwekwe, Mutare. "Teď vyrábí pouze ta v Gweru, továrna v Kwekwe definitivně ukončila výrobu vloni," popisuje Václav Prášil, zástupce vedoucího mise z českého velvyslanectví v Zimbabwe.

Pomohl bývalý velvyslanec

Právě velvyslanectví totiž za výstavou stojí. Dva roky na ní pracovala Zuzana Beranová z velvyslanectví. Opírala se přitom hlavně o články bývalého českého velvyslance v Zimbabwe Jaroslava Olši jr.

"To, že jsem o firmě Baťa v Zimbabwe něco publikoval, je vlastně shoda náhod. Zajímal jsem se totiž o české stopy v okolí Zambezi," vzpomíná Olša, dnes velvyslanec v Koreji.

Ještě v 90. letech stihl získat cenné informace od tehdejšího ředitele továrny Baťa v Gweru, který pamatoval ještě české vedení firmy v Zimbabwe a vycházel mu vstříc.

Olša získal základní podklady, obešel potomky tehdejších baťovských pracovníků, sesbíral fotografie, ale informace o úplných začátcích tamních továren nenašel.

"Jednoho dne se ale u nás objevil starý osmdesátiletý pán, který nemluvil už skoro česky, ale patřil do první skupiny baťováků, která tam v roce 38/39 přišla," vypráví velvyslanec. Od něj získal fotky z počátků afrických továren Baťa. Ty prý mají stále na černém kontinentě známé jméno.

"Ještě tak před desíti lety byla prodejna Baťa v Zimbabwe v každém nákupním centru, prodejen bylo snad dvě stě," popisuje Olša. Firmu však zasáhla krize na konci minulého desetiletí a ze tří továren zbyla jedna. I tak má ale výstava Baťa - sedm dekád úspěchu putovat letos po celé zemi.