Exnáměstek zlínské primátorky Martin Janečka u brněnského soudu.

Exnáměstek zlínské primátorky Martin Janečka u brněnského soudu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Exnáměstek Janečka do vězení díky amnestii nemusí, rozhodl znovu soud

  • 3
Soudní spor o to, jestli má podnikatel a někdejší náměstek zlínské primátorky za ČSSD Martin Janečka pravomocně odsouzený za korupci nastoupit do vězení, nekončí. Městský soud v Brně sice už podruhé rozhodl, že se na Janečku vztahuje prezidentská amnestie, ale brněnské městské státní zastupitelství verdikt znovu napadlo.

Brněnský žalobce proti soudnímu verdiktu podal stížnost, neboť je přesvědčený, že Janečka by za mříže jít měl.

„V tomto případě bylo pravomocně rozhodnuto po dovolacím řízení až v roce 2015,“ řekl mluvčí zastupitelství Ivo Hahn.

Janečka byl původně odsouzen ke dvěma rokům vězení v roce 2012, po zrušení tohoto rozsudku dostal stejný trest o tři roky později. Tedy až po amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus k začátku roku 2013.

„Základním pravidlem trestního řízení je, že opravný prostředek obžalovaných jim nemůže být přičten k tíži,“ míní Janečkův obhájce Lukáš Eichninger.

Třicetimilionový dluh chtěli snížit úplatkem

Dva roky vězení dostal i právník Janečkovy firmy Square Transaction Radek Dvořák. Janečkův společník, švagr a někdejší místopředseda fotbalového svazu Dalibor Kučera dostal 20 měsíců.

Společně měli uplatit 750 tisíci korunami insolvenčního správce Petra Dokládala. Ten zastupoval společnost Arching Group, jíž Janečkova firma dlužila 30 milionů korun. Za úplatek se měl dluh smrsknout i bez souhlasu věřitelského výboru na pětinu.

„Spis pošleme na brněnský krajský soud, který se bude stížností zabývat,“ uvedla mluvčí brněnského městského soudu Petra Hovorková.

První rozhodnutí, které Janečkovi a spol. přiznalo amnestii, soud zrušil kvůli formálním pochybením.

Všichni tři svoji vinu odmítají, proto se domáhají u Nejvyššího soudu v Brně zrušení trestů.

„Nikdy jsem nikoho nenabádal, aby předal úplatek,“ řekl dříve u soudu Janečka. Obhajoba zpochybňuje klíčového svědka Dokládala.