Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na opravu hradu Buchlov je málo i sto milionů, říkají památkáři

  14:48aktualizováno  14:48
Když se naposledy opravovaly hradby na hradě Buchlov, prezidentem Československa byl Tomáš Garrigue Masaryk a ve Zlíně budoval své impérium Tomáš Baťa. Bastion na Buchlově od té doby chátrá. To se však brzy změní.

Hrad Buchlov. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Památkáři totiž získali čtyři miliony korun na opravu středověkého hradu Buchlov. Hradby u vstupu z nich chtějí opravit ještě letos. Na další rekonstrukci ale nejsou peníze.

"Naposledy se bastion opravoval za první republiky. Teď už byl v tak špatném stavu, že z něj vypadávaly kameny," popsal Radim Vrla z Národního památkového ústavu Kroměříž.

Bastion získává omítku jako v baroku

Takový stav bude brzy minulostí. Hradby na Buchlově už lemuje lešení. Zakrývá část hradeb zvanou bastion, kterou návštěvník vidí hned při vstupu do hradu. Až hrad Buchlov příští rok na jaře přivítá první návštěvníky nové sezony, bastion se jim představí ne jako kamenná zeď, ale jako omítnutá plocha.

Kastelán Rostislav Jošek u opravovaných hradeb hradu Buchlov.

"Může se to zdát nezvyklé, ale povrch zdí opravdu bude omítnutý. Vracíme mu raně barokní úpravu, tenkrát se zdi dělaly hladké," nastínil kastelán hradu Buchlov Rostislav Jošek.

Bastion je mohutná část opevnění, které vystupuje mimo samotnou hradbu. Památkáři by ho chtěli někdy zpřístupnit lidem. "Bylo by to další zajímavé místo na hradě, které by si návštěvníci mohli projít," poznamenal Vrla.

Rekonstrukce hradeb je první částí velkých oprav, které se na Buchlově chystají. Památkáři na ně získali čtyři miliony korun od ministerstva kultury. "Potřebovali bychom ale mnohem víc, abychom se na hradě mohli pustit do oprav nejnutnějších věcí. I sto milionů by bylo pořád málo," řekl Vrla.

Za největší bolest Buchlova označují památkáři například střechy a krovy celého objektu. "Jsou v havarijním stavu," posteskla si Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu.

Taneční sál je zamčený už patnáct let

Rekonstrukce se dočká také taneční sál. Kdy se do něj návštěvníci budou moci zase podívat, to zatím odborníci neví. "Sál je uzavřený už víc než patnáct let. Po opravách stropu bychom v něm chtěli dokončit podlahu, aby mohl být přístupný veřejnosti," řekla Šnajdarová.

Propadlý strop tanečního sálu na hradě Buchlov.

Mezi další věci, které by bylo nutné na hradě Buchlov opravit, patří objekt sýpky, nutná je i rekonstrukce elektroinstalace nebo dalších částí hradeb.

Opravy Buchlova naštěstí nijak neomezují provoz na hradě. Dojem návštěvníků může narušit jen rozestavěné lešení. To, že jsou na hradě stavbaři, ale každý pochopí. "Někdy se hrad opravit musí. Za rok se přijedeme podívat, jak to dopadlo," usmál se Jakub Bláha z Karviné, který se na hrad vypravil s celou rodinou.

Hrad Buchlov se řadí k nejnavštěvovanějším památkovým objektům v kraji. "Loňská návštěvnost hradu Buchlova byla téměř 54 tisíc návštěvníků," uvedla Martina Žáčková z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

Najdete na iDNES.cz