Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na čidla do semaforů nejsou peníze, hasičům musí stačit „zelená vlna“

  12:37aktualizováno  12:37
Hasičská auta při průjezdu křižovatkou často blokuje kolona stojící na červenou. Hasiči sice mají možnost nechat si "navolit" takzvanou zelenou vlnu, více by jim ale pomohla čidla. Ta semafory přepnou a cestu uvolní. Ve Zlíně se ale zatím instalovat nebudou.
Hasičům ve Zlínském kraji by průjezd zaspaným městem ulehčila čidla v semaforech. Na ty ale nejsou peníze a požárníci se tak musí spokojit s takzvanou zelenou vlnou. Ilustrační foto

Hasičům ve Zlínském kraji by průjezd zaspaným městem ulehčila čidla v semaforech. Na ty ale nejsou peníze a požárníci se tak musí spokojit s takzvanou zelenou vlnou. Ilustrační foto | foto: HZS

"Pokud je potřeba, zavoláme na policii a ta nám třeba na třídě Tomáše Bati dokáže obratem spustit zelenou vlnu. Auta, která nám překáží, tak odjedou a uvolní cestu," vysvětlil mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

V jiných městech jsou ale ještě dál. Třeba v Olomouci mají hasiči v autě čidla, která se aktivují při zapnutí houkačky. Díky tomu mají zelenou na všech semaforech automaticky. O tom se může zlínským hasičům jen zdát. "Současný způsob je do určité míry zastaralý. Pokud město najde cestu, vylepšení uvítáme," poznamenal Mitáček.

Na zavedení čidel do semaforů nejsou peníze

Jenže takové plány naráží na zásadní problém. Peníze. "Kdysi se o zavedení čidel do semaforů uvažovalo, ale nakonec jsme k tomu nepřistoupili," vysvětlil zlínský radní Zdeněk Blažek.

Zelená vlna

Hasiči mají při jízdě na místo nehody možnost nechat si zapnout od policie na všech semaforech na cestě, kudy jedou, zelenou. J

enže tuto možnost využívají málo. Přivítali by čidla, která mají třeba jejich kolegové v Olomouci. Na ně reagují semafory automaticky a přepnou se na zelenou.

Průzkumy, které město tehdy provádělo, podle něj neprokázaly, že by se situace zlepšila. "V současné době nic takového neplánujeme," řekl Blažek.

O přizpůsobení dopravní situace záchranářům kdysi uvažovali také v Uherském Hradišti. Podle Mitáčka by se hodil zejména na ulici Malinovského, kde je celá řada semaforů. Odbor dopravy tamní radnice jednal s hasiči asi před pěti lety.

"Tehdy se u nás stavěl supermarket a bylo možné to zajistit. Ze strany hasičského záchranného sboru ale tehdy nebyl zájem a dnes už je situace podstatně komplikovanější," přiblížila mluvčí města Petra Zemčíková.

Ve městech s minimem křižovatek čidla hasiči nepotřebují

Možnost přepínání světel na semaforech by uvítali i hasiči v Kroměříži. "Stanice je tady umístěná v centru města, a proto je hustá doprava problémem při výjezdu jakýmkoliv směrem," vysvětlil Mitáček.

Jediným místem, kde si kroměřížské hasičské vozy mohou světla přepnout, je křižovatka v těsné blízkosti stanice. "Ve zbytku města světelnou dopravní signalizaci ovlivnit nemohou," informoval mluvčí města Pavel Zrna s tím, že se o žádné změně v této věci zatím neuvažuje.

Ve Vsetíně či Valašském Meziříčí už by se přepínání semaforů nevyplatilo vůbec. "Mají minimum světlených křižovatek a na kruhových objezdech je podobné opatření zbytečné," vysvětlil Mitáček.

K požáru či nehodě vyjíždějí hasiči ve Zlínském kraji do dvou minut od poplachu. Spuštění zelené na křižovatkách v centru Zlína má proto na starosti tamní policie. "Pro hasiče jsme zelenou vlnu nezapínali několik měsíců," potvrdila mluvčí Jana Bartíková.

Například olomoučtí hasiči ale projedou hlavními křižovatkami snadněji. Na vybraných místech v centru spustí auta při každém výjezdu automaticky zelenou ve svém směru. Proto jsou u nehod nebo požárů včas. Systém používají už deset let.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Zlínští kandidáti na senátora mají na kampaň od 50 tisíc korun do milionu

Referendum o Vřídelní kolonádě se v Karlových Varech uskutečnilo v lednu spolu...

Před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku, které se uskuteční 18. a 19. května, bude většina kandidátů sázet na...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Turisté porušují zákaz vstupu, na beskydské Kněhyni ruší vzácné ptáky

Pohled na dva beskydské vrcholy - vlevo Kněhyně, vpravo Čertův mlýn. Foceno z...

Zábradlí, zátarasy z kmenů ani varovné tabule je neodradí. Turistů, kteří přes hrozbu pokuty míří na vrchol Kněhyně...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz