Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platy 2015: ve Zlínském kraji hlavní firmy šlapou, ožívá i stavebnictví

  11:01aktualizováno  11:01
Zbrojovka, výrobce nádobí, zemědělský podnik, lázně i nemocnice. Všechny druhy podniků se chystají ve Zlínském kraji v tomto roce zvedat svým zaměstnancům platy, což je velmi dobrá zpráva. Tisíce lidi si tak polepší o několik stovek korun, někteří přinesou domů i více než tisícovku.

Zemědělství zažilo podle Zdeňka Červenky (na snimku) nejlepší porevoluční rok, ve svém holdingu proto zvyšuje mzdy. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Mzdy ve Zlínském kraji jsou s úrovní kolem 22 tisíc korun hrubého třetí nejnižší v zemi a přibližně tři tisíce pod celorepublikovým průměrem.

Vypadá to ale, že se blýská na lepší časy. Výdělky lidí rostly už loni. Podnikům se ekonomicky daří, jejich šéfové můžou být štědřejší. S tím souvisí i nezaměstnanost, která klesá.

Jaký rok čeká zaměstnance některých firem v kraji?

Tescoma
Ještě lepší rok by měla zažít většina z necelých tří set zaměstnanců zlínské firmy Tescoma, která vyrábí kuchyňské potřeby. Na konci prosince dostali 13. a 14. plat v různé výši a polepší si i letos. „Každý rok přidáváme podle výkonu zaměstnanců a ekonomické situace firmy. Musíme počkat, jak dopadne hospodářský rok 2014, ale vypadá nadějně,“ naznačil jednatel Tescomy Petr Chmela. O dobré kondici podniku svědčí i to, že loni přijal 25 zaměstnanců, pokračuje v expanzi do Číny a působí už ve sto zemích, přičemž doma a na Slovensku je jedničkou.

Pozemní stavitelství Zlín
Zřejmě nejstrmější vzestup mezd v posledních dvou letech se týká Pozemního stavitelství Zlín s více než 250 kmenovými zaměstnanci. Loni objem mezd vzrostl o osm procent. Letos má průměrný podnikový plat 22 700 korun stoupnout o pět procent. Stavební firmy, které sotva přežívaly a braly i nevýdělečné zakázky, zase začínají šlapat. „Mzdy nelze zvyšovat samoúčelně, je k tomu třeba vytvořit ekonomické předpoklady, a to se u nás daří,“ potvrdil ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

Lukrom
To, že se společnostem daří napříč obory, dokazuje zlínský koncern Lukrom. Jeho majitel Zdeněk Červenka chce letos objem mezd zvednout o tři procenta, přičemž na konci roku rozdával asi 270 zaměstnancům i odměny. „Zemědělství má nejlepší výsledky po roce 1989, ty naše se loni zvýšily o zhruba dvacet procent. To musejí pocítit i lidé,“ vysvětlil Červenka. Průměrná mzda v holdingu, který se zabývá výrobou krmných směsí, živočišnou výrobou i prodejem zemědělské techniky, se blíží třiceti tisícům.

Lázně Luhačovice
Dvě procenta. O tolik se zvýší platy více než pěti stovkám zaměstnanců Lázní Luhačovice. Přesto jejich výdělky zůstanou pod celorepublikovým průměrem, protože jde z velké části o špatně placené profese pokojské, uklízečky či sanitářky. „Zaměstnanci mohou ale dosáhnout na finanční bonusy a máme i různé benefity. Loňský rok se vyvíjel pozitivně,“ přiblížil výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek. Lázním přibylo hostů a prodlužuje se i doba pobytů.

Austin Detonator
Vsetínská firma Austin Detonator, která vyrábí výbušniny, loni zvýšila obrat o osm procent na 1,38 miliardy korun. A to hlavně díky posílení exportu. I proto dokáže její vedení skoro tisícovce pracovníků měsíčně přidat přibližně 500 korun a zvýšit jim roční odměny. „Dosáhli jsme lepších výsledků než před rokem a spočítali si, kolik peněz chceme zaměstnancům přidat,“ naznačila Markéta Matochová-Klímková, která má v Austin Detonator na starost marketing. Firma nabízí i řadu benefitů, nově také bruslení pro zaměstnance a jejich rodiny.

Další podniky o platech vyjednávají
V chemičce DEZA ve Valašském Meziříčí před Vánocemi ještě vedení nepodepsalo se zaměstnanci kolektivní smlouvu. Udělá to zřejmě v nejbližších dnech letošního roku. Firmě se ekonomicky daří. Avšak negativní dopad na její hospodaření může mít vývoj na finančním trhu v Rusku, stále klesající cena ropy i válečné dění na Ukrajině. „Z míst, která jsou zasažena boji, nakupujeme významnou část našich surovin,“ řekl mluvčí společnosti DEZA Jaroslav Obermajer.

Kolektivní vyjednávání se vedlo i ve společnosti Ton z Bystřice pod Hostýnem, jež se zabývá výrobou nábytku. „Budeme chtít, aby platy stouply v závislosti na inflaci,“ naznačila Anna Handlová, která se stará o marketing podniku. „Daří se nám plnit plán a navázat na předchozí tři velmi úspěšné roky,“ doplnila.

Ekonomický vývoj si chválí i holešovský výrobce potravin a doplňků výživy Sfinx-Nestlé, který dává práci 400 lidem. „Loňské výsledky nejsou uzavřené. Z odhadů lze však říci, že šlo o více než dobrý rok,“ naznačila Andrea Brožová, která má v Nestlé na starosti komunikaci. Mezi četné bonusy pro zaměstnance patří s ohledem na zaměření firmy pravidelné masáže a konzultace s fyzioterapeutem. Vedení organizuje také sportovní soutěže a nabízí možnosti vzdělávání a jazykových kurzů.

Zlínský zemědělský holding Lukrom rozšířil stavy zaměstnanců za poslední rok zhruba o čtyřicet lidí a chystá také zvyšování mezd.

„Zažíváme skvělé období, možná vůbec nejlepší. V roce 2015 zvýšíme objem financí na mzdy o tři procenta,“ prozradil majitel Lukromu Zdeněk Červenka s tím, že obrat koncernu se letos zvednul o neuvěřitelných dvacet procent.

Nejúspěšnější rok pro zbrojovku, ve formě je i Tescoma

Nestěžují si ani další společnosti, které se zabývají jinými obory. Většinu z nich spojuje dobré hospodaření, což je nutný předpoklad pro zvýšení platů.

„Rok 2014 byl z hlediska zakázek i hospodaření historicky nejúspěšnější,“ těší personálního a bezpečnostního ředitele České zbrojovky Ladislava Koníčka.

Na základě uzavřené kolektivní smlouvy s odbory se mzdy zaměstnanců zvýší o dvě a půl až tři procenta.

„Dostanou také jednorázovou odměnu 2 400 korun a počítáme s valorizací mezd v rozmezí jednoho až čtyř procent podle hospodářských výsledků,“ doplnil Koníček.

Ekonomické fungování si pochvaluje i známý výrobce nádobí, firma Tescoma ze Zlína. Loni přijala 25 lidí a letos plánuje několikaprocentní navýšení mezd, které však nebude rovnoměrné. Přidáno nedostanou všichni a míra navýšení se bude odvíjet i od ekonomických výsledků.

Zaměstnancům přilepší také Lázně Luhačovice či nemocnice v Uherském Hradišti, jejíž hospodaření skončilo v černých číslech. Personál by si měl polepšit o pět procent.

„Čekáme však na definitivní úhradovou vyhlášku,“ upozornil vedoucí ekonomicko-provozního úseku uherskohradišťské nemocnice Vlastimil Vajdák.

Někde ještě čekají na podpis kolektivní smlouvy

V pozitivním výčtu by se dalo pokračovat, přestože v některých velkých podnicích, jako je třeba otrokovický Barum Continental, nemají kolektivní smlouvy ještě podepsané.

Změnu k lepšímu potvrzuje také člen vedení Svazu podnikatelů ve stavebnictví i Hospodářské komory Miroslav Lukšík, který současně řídí firmu Pozemní stavitelství Zlín.

„Zaměstnavatelé nemají na svých zaměstnancích šetřit. Hýčkat je však mohou pouze do takové míry, kterou jim dovolí ekonomická situace a podmínky v regionu,“ podotkl Lukšík.

Firmy po krizi už zase získávají na delší dobu jistotu pro odbyt, byť jsou pořád vystaveny hrozbám, z nichž jsou některé zahraniční.

Mezi ně patří situace na Ukrajině a v Rusku, již pociťuje i kroměřížský výrobce elektropříslušenství pro automobilový průmysl Magneton. Přesto doufá, že s ohledem na ekonomické výsledky svým lidem letos přidá. Loni jim vedení zvýšilo platy o více než čtyři procenta.

„Ekonomický vývoj byl přes drobné problémy příznivý. Podařilo se nám uzavřít dlouhodobé smlouvy s hlavními odběrateli, vybudovat novou linku na závodě povrchových úprav a pokračovat v opravách budov,“ shrnul ekonomický ředitel Magnetonu Jaromír Parobek.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Další z rubriky

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Najdete na iDNES.cz