Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platy 2015: ve Zlínském kraji hlavní firmy šlapou, ožívá i stavebnictví

  11:01aktualizováno  11:01
Zbrojovka, výrobce nádobí, zemědělský podnik, lázně i nemocnice. Všechny druhy podniků se chystají ve Zlínském kraji v tomto roce zvedat svým zaměstnancům platy, což je velmi dobrá zpráva. Tisíce lidi si tak polepší o několik stovek korun, někteří přinesou domů i více než tisícovku.

Zemědělství zažilo podle Zdeňka Červenky (na snimku) nejlepší porevoluční rok, ve svém holdingu proto zvyšuje mzdy. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Mzdy ve Zlínském kraji jsou s úrovní kolem 22 tisíc korun hrubého třetí nejnižší v zemi a přibližně tři tisíce pod celorepublikovým průměrem.

Vypadá to ale, že se blýská na lepší časy. Výdělky lidí rostly už loni. Podnikům se ekonomicky daří, jejich šéfové můžou být štědřejší. S tím souvisí i nezaměstnanost, která klesá.

Jaký rok čeká zaměstnance některých firem v kraji?

Tescoma
Ještě lepší rok by měla zažít většina z necelých tří set zaměstnanců zlínské firmy Tescoma, která vyrábí kuchyňské potřeby. Na konci prosince dostali 13. a 14. plat v různé výši a polepší si i letos. „Každý rok přidáváme podle výkonu zaměstnanců a ekonomické situace firmy. Musíme počkat, jak dopadne hospodářský rok 2014, ale vypadá nadějně,“ naznačil jednatel Tescomy Petr Chmela. O dobré kondici podniku svědčí i to, že loni přijal 25 zaměstnanců, pokračuje v expanzi do Číny a působí už ve sto zemích, přičemž doma a na Slovensku je jedničkou.

Pozemní stavitelství Zlín
Zřejmě nejstrmější vzestup mezd v posledních dvou letech se týká Pozemního stavitelství Zlín s více než 250 kmenovými zaměstnanci. Loni objem mezd vzrostl o osm procent. Letos má průměrný podnikový plat 22 700 korun stoupnout o pět procent. Stavební firmy, které sotva přežívaly a braly i nevýdělečné zakázky, zase začínají šlapat. „Mzdy nelze zvyšovat samoúčelně, je k tomu třeba vytvořit ekonomické předpoklady, a to se u nás daří,“ potvrdil ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

Lukrom
To, že se společnostem daří napříč obory, dokazuje zlínský koncern Lukrom. Jeho majitel Zdeněk Červenka chce letos objem mezd zvednout o tři procenta, přičemž na konci roku rozdával asi 270 zaměstnancům i odměny. „Zemědělství má nejlepší výsledky po roce 1989, ty naše se loni zvýšily o zhruba dvacet procent. To musejí pocítit i lidé,“ vysvětlil Červenka. Průměrná mzda v holdingu, který se zabývá výrobou krmných směsí, živočišnou výrobou i prodejem zemědělské techniky, se blíží třiceti tisícům.

Lázně Luhačovice
Dvě procenta. O tolik se zvýší platy více než pěti stovkám zaměstnanců Lázní Luhačovice. Přesto jejich výdělky zůstanou pod celorepublikovým průměrem, protože jde z velké části o špatně placené profese pokojské, uklízečky či sanitářky. „Zaměstnanci mohou ale dosáhnout na finanční bonusy a máme i různé benefity. Loňský rok se vyvíjel pozitivně,“ přiblížil výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek. Lázním přibylo hostů a prodlužuje se i doba pobytů.

Austin Detonator
Vsetínská firma Austin Detonator, která vyrábí výbušniny, loni zvýšila obrat o osm procent na 1,38 miliardy korun. A to hlavně díky posílení exportu. I proto dokáže její vedení skoro tisícovce pracovníků měsíčně přidat přibližně 500 korun a zvýšit jim roční odměny. „Dosáhli jsme lepších výsledků než před rokem a spočítali si, kolik peněz chceme zaměstnancům přidat,“ naznačila Markéta Matochová-Klímková, která má v Austin Detonator na starost marketing. Firma nabízí i řadu benefitů, nově také bruslení pro zaměstnance a jejich rodiny.

Další podniky o platech vyjednávají
V chemičce DEZA ve Valašském Meziříčí před Vánocemi ještě vedení nepodepsalo se zaměstnanci kolektivní smlouvu. Udělá to zřejmě v nejbližších dnech letošního roku. Firmě se ekonomicky daří. Avšak negativní dopad na její hospodaření může mít vývoj na finančním trhu v Rusku, stále klesající cena ropy i válečné dění na Ukrajině. „Z míst, která jsou zasažena boji, nakupujeme významnou část našich surovin,“ řekl mluvčí společnosti DEZA Jaroslav Obermajer.

Kolektivní vyjednávání se vedlo i ve společnosti Ton z Bystřice pod Hostýnem, jež se zabývá výrobou nábytku. „Budeme chtít, aby platy stouply v závislosti na inflaci,“ naznačila Anna Handlová, která se stará o marketing podniku. „Daří se nám plnit plán a navázat na předchozí tři velmi úspěšné roky,“ doplnila.

Ekonomický vývoj si chválí i holešovský výrobce potravin a doplňků výživy Sfinx-Nestlé, který dává práci 400 lidem. „Loňské výsledky nejsou uzavřené. Z odhadů lze však říci, že šlo o více než dobrý rok,“ naznačila Andrea Brožová, která má v Nestlé na starosti komunikaci. Mezi četné bonusy pro zaměstnance patří s ohledem na zaměření firmy pravidelné masáže a konzultace s fyzioterapeutem. Vedení organizuje také sportovní soutěže a nabízí možnosti vzdělávání a jazykových kurzů.

Zlínský zemědělský holding Lukrom rozšířil stavy zaměstnanců za poslední rok zhruba o čtyřicet lidí a chystá také zvyšování mezd.

„Zažíváme skvělé období, možná vůbec nejlepší. V roce 2015 zvýšíme objem financí na mzdy o tři procenta,“ prozradil majitel Lukromu Zdeněk Červenka s tím, že obrat koncernu se letos zvednul o neuvěřitelných dvacet procent.

Nejúspěšnější rok pro zbrojovku, ve formě je i Tescoma

Nestěžují si ani další společnosti, které se zabývají jinými obory. Většinu z nich spojuje dobré hospodaření, což je nutný předpoklad pro zvýšení platů.

„Rok 2014 byl z hlediska zakázek i hospodaření historicky nejúspěšnější,“ těší personálního a bezpečnostního ředitele České zbrojovky Ladislava Koníčka.

Na základě uzavřené kolektivní smlouvy s odbory se mzdy zaměstnanců zvýší o dvě a půl až tři procenta.

„Dostanou také jednorázovou odměnu 2 400 korun a počítáme s valorizací mezd v rozmezí jednoho až čtyř procent podle hospodářských výsledků,“ doplnil Koníček.

Ekonomické fungování si pochvaluje i známý výrobce nádobí, firma Tescoma ze Zlína. Loni přijala 25 lidí a letos plánuje několikaprocentní navýšení mezd, které však nebude rovnoměrné. Přidáno nedostanou všichni a míra navýšení se bude odvíjet i od ekonomických výsledků.

Zaměstnancům přilepší také Lázně Luhačovice či nemocnice v Uherském Hradišti, jejíž hospodaření skončilo v černých číslech. Personál by si měl polepšit o pět procent.

„Čekáme však na definitivní úhradovou vyhlášku,“ upozornil vedoucí ekonomicko-provozního úseku uherskohradišťské nemocnice Vlastimil Vajdák.

Někde ještě čekají na podpis kolektivní smlouvy

V pozitivním výčtu by se dalo pokračovat, přestože v některých velkých podnicích, jako je třeba otrokovický Barum Continental, nemají kolektivní smlouvy ještě podepsané.

Změnu k lepšímu potvrzuje také člen vedení Svazu podnikatelů ve stavebnictví i Hospodářské komory Miroslav Lukšík, který současně řídí firmu Pozemní stavitelství Zlín.

„Zaměstnavatelé nemají na svých zaměstnancích šetřit. Hýčkat je však mohou pouze do takové míry, kterou jim dovolí ekonomická situace a podmínky v regionu,“ podotkl Lukšík.

Firmy po krizi už zase získávají na delší dobu jistotu pro odbyt, byť jsou pořád vystaveny hrozbám, z nichž jsou některé zahraniční.

Mezi ně patří situace na Ukrajině a v Rusku, již pociťuje i kroměřížský výrobce elektropříslušenství pro automobilový průmysl Magneton. Přesto doufá, že s ohledem na ekonomické výsledky svým lidem letos přidá. Loni jim vedení zvýšilo platy o více než čtyři procenta.

„Ekonomický vývoj byl přes drobné problémy příznivý. Podařilo se nám uzavřít dlouhodobé smlouvy s hlavními odběrateli, vybudovat novou linku na závodě povrchových úprav a pokračovat v opravách budov,“ shrnul ekonomický ředitel Magnetonu Jaromír Parobek.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Felicia s propadlou technickou skončila na střeše, řidiče našli opilého

Škoda Felicia skončila na střeše na silnici poblíž obce Modrá na...

Policistům se podařilo vypátrat řidiče, který s autem havaroval na Uherskohradišťsku a poté z místa utekl. Nezranil se,...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Najdete na iDNES.cz