(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

V červené zóně padl první divočák, myslivci ho střelili ve Fryštáku

  • 10
Myslivci na Zlínsku zastřelili prvního divočáka v takzvané červené zóně zasažené africkým morem prasat. Sele ulovili ve středu večer ve Fryštáku-Dolní Vsi. Je to část červené zóny, v níž se mohou lovit divoká prasata všech věkových kategorií.

Zastřelení prvního divočáka v červené zóně potvrdil Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS). Lov divočáků v této oblasti povolili veterináři v pondělí.

Sele bylo podle Majera odstřeleno mimo vysoce rizikovou oblast nákazy, kterou lemují pachové a elektrické ohradníky a kde je povolen pouze lov dospělých divočáků.

Do červené zóny však spadá i několik honiteb ležících mimo vysoce rizikovou oblast, ve které byly dosud zaznamenány všechny potvrzené případy afrického moru prasat. „V červené zóně vně ohradníků mohou myslivci lovit divoká prasata všech věkových kategorií,“ uvedl Majer.

Odstřel divokých prasat zajišťují proškolení lovci z mysliveckých sdružení a honebních společenství. V každé honitbě mohou během 24 hodin lovit pouze tři lidé.

Mezi jednotlivými lovy je třeba dodržovat minimálně jednodenní přestávku, aby se zvířata zklidnila. Všichni ulovení divočáci budou vyšetřeni na africký mor prasat a poté skončí v kafilerii. Za každé odstřelené divoké prase v červené zóně náleží myslivcům zástřelné 4000 korun.

Divočáky budou myslivci chytat i do klecí

 Kromě odstřelu mají ke snížení populace černé zvěře v červené zóně přispět i odchytové klece. Myslivci jich zatím mají k dispozici osm, u šesti z nich už veterináři vydali povolení k odchytu.

Další vydaná povolení by měla následovat v nejbližších dnech. Myslivci však prozatím do klecí vybavených fotopastmi žádného divočáka neodchytili.

Do lesů, polí a na polní cesty v ohnisku nákazy platí zákaz vstupu. Na jeho dodržování od pondělí dohlížejí členové myslivecké stráže.

Ve vysoce rizikové oblasti veterináři k dnešku potvrdili 101 případů nákazy africkým morem prasat. Ve středu jich bylo o čtyři méně.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později choroba potvrdila, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Africký mor prasat přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.