Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadšenci chtějí vybudovat chátrajícím letounům v Kunovicích hangáry

  11:02aktualizováno  11:02
Mají připomínat slávu leteckých firem, místo toho exponáty v kunovickém muzeum letectví chátrají. Jejich obdivovatelé proto vymysleli plán a chtějí postavit hangáry, aby stroje venku na dešti dál nerezavěly. Na uskutečnění záchranné mise však potřebují peníze.

Letoun L-29 Delfín patří mezi vzácné exponáty kunovického muzea. (Ilustrační snímek) | foto: CadaiDNES.cz

Milují letadla, orientují se v jejich značení, přesně ví, kdy a která firma jaké letadlo vyrobila. Cestují po muzeích po celém světě, a když vidí zrezivělý stroj, nejraději by si jej vzali domů.

Nadšenci do letadel teď chtějí zachránit muzeum v Kunovicích. "Třiadvacet letadel tady pod širým nebem chátrá, některá už se rozpadají. Je to žalostný pohled," zdůraznil Martin Hrabec.

"Přitom svým významem přesahují hranice kraje," dodal. Právě on nedělá ve volném čase už rok nic jiného, než že plánuje záchranu muzea. A souhlasí s ním nejen kolegové, ale i starostové z okolních obcí nebo letečtí odborníci.

Všichni totiž upozorňují na to, že právě Zlínský kraj je s letectvím výrazně spojený a měl by muzeum dát do pořádku. "Vždycky byl tento region druhým centrem letectví v republice," potvrdil president Asociace leteckých výrobců Josef Kašpar.

Region má dlouhou tradici

"Dnes jsou v Kunovicích navíc jediné dva podniky, které vyrábějí letadla pro běžnou dopravu," upřesnil. Na tradici upozorňují i starostové. "Chlubíme se tím, že tady máme letecký průmysl a odborníky, ale pro turisty je důležité i toto muzeum," prohlásil starosta Vlčnova Jan Pijáček.

Stroje stojí už 22 let v sousedství Slováckého aeroklubu v Kunovicích, kterému patří. Nejsou pod střechou, venku rezaví, odlupuje se jim nátěr a celkově chátrají.

Expozici provozuje Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. A protože stroje nevlastní, nedokáže na jejich opravy získat ani žádné peníze určené na sbírky.

"Ze vstupného ale dáváme část členům aeroklubu, kteří je používají alespoň na základní opravy," vysvětlil ředitel muzea Ivo Frolec. Letecké stroje každý rok lákají na patnáct tisíc návštěvníků nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

"A my se musíme stydět za to, jak tyto exponáty vypadají," dala leteckým nadšencům za pravdu starostka Kunovic Ivana Majíčková.

Návštěvník mezi stroji najde i vzácné kusy. Třeba L-29 Delfín. Což je jeden z pouhých dvou strojů této značky vyrobený speciálně pro akrobatické létání. Jeden je v Rusku, druhý právě v Kunovicích.

"Na sobě má nakreslenou karikaturu delfína," upřesnil Hrabec. Obrázek navrhl kreslíř, přírodovědec a profesor na univerzitě v Torontu Pavel Kantorek.

Navíc muzeum nabízí i pohled na prototyp stroje L 610, který se v Kunovicích měl v 90. letech vyrábět. Nakonec z toho sešlo a kunovické muzeum ho ukazuje jako jediné na světě.

Letadla musí pod střechu

Stroje je nutné co nejdříve dostat do krytých hal. Proto Hrabec spolu s odborníky vymyslel projekt, který počítá se stavbou tří hangárů. V nich by byla letadla umístěná a jejich údržba by pak byla mnohem jednodušší.

Na drobné opravy by mělo stačit vstupné od návštěvníků. Opravy by dělali nadšenci svépomocí nebo by jim mohli pomáhat například studenti kunovické letecké školy. "Jsme střízliví a na provoz by nám to stačilo," ujistil Hrabec.

Plány má detailně rozpracované. A už ví, že by na stavbu tří hal a další stavební úpravy potřeboval zhruba 54 milionů korun.

Ale neplánuje všechno najednou. "Prioritní je ochrana starších letadel s plátěným potahem nebo těch, které vyrobily místní podniky," vysvětlil nadšenec.

Pokud založí obecně prospěšnou společnost, bude to jednodušší. Díky tomu by pak muzeum mohlo dosáhnout například na peníze z norských fondů.

O pomoc žádají příznivci muzea i Zlínský kraj. Pokud by totiž byl součástí sdružení, mohl by finančně více pomoci. S tím už počítá například kunovická radnice.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Cyklista sjel ze stezky a srazil se s autem, nadýchal přes tři promile

Na autě je podle policistů škoda za 300 tisíc korun.

Více než tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který způsobil nehodu na Valašsku. Když sjel z vyvýšené cyklostezky na...

Do voleb ve Zlíně jde také rektor, podpoří hnutí podnikatele Vančury

Rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha.

Do podzimních komunálních voleb ve Zlíně půjde také rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha, který bude dvojkou...

Vandal poškodil oplocení, myslivci přišli o bažanty za statisíce

Ilustrační snímek

Myslivci na Zlínsku přišli za jediný den o všech 150 bažantů, které chovali v bažantnici. Neznámý pachatel poškodil...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz