Vsetínské muzeum shání předměty z dob socialismu. (Ilustrační snímek)

Vsetínské muzeum shání předměty z dob socialismu. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Staré věci patří do muzea. I s příběhem

  • 0
Muzeum regionu Valašsko chce do svých sbírek věci, mezi kterými vyrostli dnešní čtyřicátníci. Zajímá je oblečení, technika i různé obaly z období do 80. let minulého století. Nejde ale jen o věci, ideální je, když se k nim váže nějaká vzpomínka nebo příběh.

Mohou to být třeba šaty, ve kterých chodila babička na rande, stavebnice Merkur, jejíž díly tatínek používal při opravě škodovky, nebo třeba lahev na sifon a doma vyráběná sova z chemlonu.

Odborníci z Muzea regionu Valašsko proto vyhlásili akci Podpořte své muzeum a žádají lidi, aby jim připomínky minulosti, které nepotřebují, ale které měly v každodenním životě své místo, přinesli. I s příběhem, který se k nim váže.

"Lidi víc zajímá příběh toho předmětu než věc samotná," vysvětlil ředitel muzea Milan Půček. "Nemusí to přitom být žádné drama, jde třeba o věc, kterou si člověk koupil z první výplaty, a má k ní proto vztah," dodal.

Lidé mají radost, když věci slouží dál

Největší zájem má muzeum o staré oblečení a také o policejní či vojenské uniformy. Muzejníci rádi přijmou i elektrické spotřebiče, obaly od potravin, nábytek, nádobí, hračky, domácí umění nebo třeba plakáty z období socialismu.

"V takovém rozsahu děláme akci poprvé, dřív byly vždy zaměřené na konkrétní věci, třeba betlémy. Reakce lidí byla výborná, jsou hrdí, že jejich věci jsou v muzeu vystaveny," podotkl Půček.

Podobné akce vyhlašují čas od času i ostatní muzea v kraji a potvrzují dobrou zkušenost.

"Když jsme sbírali hračky, přišla stará dáma a věnovala muzeu svou panenku. Opatrovala ji celý život a byla ráda, že ji uvidí další lidé," popsala etnografka zlínského Muzea jihovýchodní Moravy Alena Prudká.

V Hradišti zase díky darům od lidí získali například keramické formičky na bonbony, pražič kávy nebo plechovku na cukroví z přelomu 19. a 20. století.

"Takové akce jsou výborný zdroj sbírkových předmětů. Najdou se díky nim pomíjivé věci, které nejčastěji končily v popelnici," vysvětlila vedoucí etnografického oddělení Slováckého muzea Romana Habartová.

Rozhoduje se o každé nabídnuté věci zvlášť. Jestli ji muzejníci přijmou, záleží na tom, zda už stejnou nemají, v jakém je stavu a jaké se k ní vážou vzpomínky.