E.ON prohrál první soud s lidmi ze Slušovic, z pozemku má odstranit sloupy

  • 6
V právu je občan, naopak společnost E.ON Distribuce musí odstranit sloupy elektrického vedení z jeho pozemku. Rozhodnutí soudu je pro Rudolfa Horáka ze Slušovic, který se na něj obrátil, velkým vítězstvím. Firma už ale připravuje odvolání. Žaloby podali i další lidé ze Slušovic.

Triumf občana Slušovic je stále spíše morálním, prakticky totiž ještě nic neznamená.

„Odvoláme se. Výnos soudu respektujeme, ale ta možnost tady je, proto ji využijeme,“ reagoval mluvčí E.ON Vladimír Vácha krátce po vynesení rozsudku.

Kromě odstranění sloupů musí firma také zaplatit Horákovi soudní výlohy.

„Počítal jsem s tím, že to neskončí. Ale stejně je to pro mě podstatné. Věřil jsem ve spravedlnost,“ uvedl Horák.

Slušovických žalob může být až desítka

Spor začal soud projednávat loni na podzim v Českých Budějovicích, což je místo sídla žalované společnosti. Jde o změnu elektrického vedení, které historicky vedlo přes několik soukromých pozemků lidí ve Slušovicích.

Se změnou, kterou E.ON oznámil dopředu, majitelé souhlasili. Jenže z plánované úpravy se stala zcela nová stavba obsahující masivnější sloupy, vyšší napětí a tedy širší ochranné pásmo. A změnila se rovněž trasa.

„Najednou jsem měl dráty přímo uprostřed zahrady nad bazénem. Technici mi řekli, ať si ho odstraním, že je v ochranném pásmu,“ popsal v minulosti další majitel pozemku Pavel Drápal.

Také on podal žalobu a nyní čeká na termín projednání. Jeho případ bude druhý, který k soudu ze Slušovic zamíří. Celkem jich může být až desítka.

Stavební parcely byly rázem bezcenné

Případ se táhne od roku 2000 a jeho vývoj připomíná houpačku. Sloupy, které lidé od počátku rozporovali, změnily stavební parcely na bezcenné. Úřady jim daly několikrát za pravdu, firma slíbila nápravu, ale nedělo se nic.

Klíčové okamžiky byly tři: stavební úřad ve Slušovicích nejprve firmě zrušil stavební povolení, v roce 2006 dokonce nařídil stavbu odstranit a o rok později totéž konstatoval i krajský úřad.

„V daném případě se nejednalo o úpravy stávající trasy vedení, ale o umístění a povolení stavby nové, vyžadující nejen stavební povolení, ale i územní rozhodnutí, které v daném případě vydáno nebylo,“ vysvětlila před časem mluvčí krajského úřadu Helena Mráčková.

Lidé tehdy dostali od firmy harmonogram prací, dělníci ale nepřišli. A elektřina proudila. Ačkoli jde o černou stavbu bez kolaudace, využívá se přes deset let.

E.ON argumentoval, že ji odstranit nemůže, protože by se část Slušovic ocitla bez proudu. Právě technickými důsledky se nyní obsáhle zabýval i soud.

„Bylo to velmi tvrdé jednání, protože E.ON disponuje větším množstvím informací než my. Ale naši odborníci nakonec dokázali, že to tak není,“ konstatoval Horákův právní zástupce Nikola Koncer.