Úřednice mě při sporu o dítě diskriminují kvůli pohlaví, chce se soudit muž

  8:51aktualizováno  8:51
Muž ze Zlína tvrdí, že ho vsetínská radnice diskriminuje kvůli pohlaví, a chce to prokázat u soudu. Tamní úředníci podle něj straní ve sporech o děti matkám.
Muž chce u soudu prokázat, že ho vsetínská radnice diskriminuje kvůli pohlaví. (Ilustrační snímek)

Muž chce u soudu prokázat, že ho vsetínská radnice diskriminuje kvůli pohlaví. (Ilustrační snímek) | foto: freeimages

„Paušálně navrhují svěřit děti do výchovy matce, a ne otci,“ říká stěžovatel. Vzhledem k tomu, že v jeho sporu jde o dítě, nepřeje si uvádět své jméno, MF DNES ho však zná.

Starosta Vsetína Jiří Čunek s jeho názorem nesouhlasí. „Náš úřad na tyto věci dbá a je nestranný,“ hájí své úředníky.

Problém, který nyní muž řeší se vsetínskou radnicí, je hodně obsáhlý. Protože chce prokázat, že ho úřad diskriminuje, potřebuje od něj získat podrobnou statistiku, z níž bude patrné, v kolika případech úřad navrhl svěřit dítě do výchovy matce a v kolika otci. Předpokládá přitom, že údaje vyjdou razantně ve prospěch žen, což bude jeho hlavní argument.

Pak také musí soud přesvědčit, že patří do znevýhodněné skupiny. V tomto případě se jedná o poněkud absurdní požadavek, protože muž bude muset dokázat, že není matka, ale otec.

Právě tyto dva požadavky totiž v podobné věci zmiňuje při prokázání nepřímé diskriminace rozhodnutí Ústavního soudu, o které se muž opírá.

„Stěžovatel musí za pomoci statistiky či jinak prokázat, že na první pohled neutrální kritérium dopadá o poznání silněji na chráněnou skupinu, a také musí prokázat, že je členem takové chráněné skupiny,“ stojí v rozhodnutí.

Matky mají náskok, říká advokát

Že děti v drtivé většině případů zůstávají po rozchodu rodičů s matkou, potvrzuje i vsetínský advokát Bohdan Schatral, který se specializuje na rodinné právo. „To je pravda, matka o dítě pečuje od počátku a vůči otci má náskok,“ řekl advokát.

Opačné případy existují, musí pro ně být ale mnohem silnější argumenty. Schatral uvádí třeba kauzu matky, která se rozhodla odstěhovat daleko od původního bydliště. Dítě by tak muselo měnit školu, kamarády, odejít z kroužku, který ho baví.

„Otec argumentoval tím, že zůstává a dítě s ním tedy nemusí měnit prostředí,“ popsal.

Pokud jsou ale oba rodiče stejně schopní zajistit dítěti péči a výchovu, zůstává dítě obvykle s matkou.

„Statistika z úřadu to nejspíš opravdu potvrdí. Do značné míry je to zvyk, roli hraje i to, že úřednice jsou většinou ženy,“ mínil Aleš Hodina z Mezinárodního institutu pro rodinu a dítě, který dlouhodobě prosazuje střídavou péči obou rodičů. O diskriminaci ví, nezná ale případ, kdy by s ní někdo došel až k soudu.

Za statistiku radnice muži naúčtovala 35 tisíc, zaplatit odmítl

Muž má kvůli kauze s radnicí sporů několik. O statistiku požádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím a chtěl propátrat agendu v rozmezí několika let.

Jenomže když mu úředníci ve Vsetíně podklady připravili, vyčíslili částku, kterou za odvedenou práci chtějí, na 35 tisíc korun. Muž vysokou částku odmítá zaplatit.

„Vnímáme to jako šikanu, kdy si člověk vyžádá informace a nevyzvedne si je, pak jen zbytečně zaměstnává úředníky, kteří mají pracovat ve prospěch všech občanů,“ uvedl Čunek.

Protože to není první případ a Čunek je zároveň senátorem, pracuje na změně příslušného zákona. Návrh podá během příštích týdnů a prosadit chce především placení záloh.

Město muže zažalovalo. Soud ale prohrálo a naběhlo si i na další nepříjemnost, když mělo zaplatit zhruba čtyřtisícovou částku jako náklady soudního jednání. To sice udělalo, ale ne v potřebné lhůtě a muž se mezitím domohl toho, že soud nařídil zablokování městských účtů. K tomu podle radnice nakonec nedošlo.

Rozhodnutí soudu muž zveřejnil na Facebooku města, které se dlouhodobě chlubí svým striktním jednáním s neplatiči. A nešetřil ho.

Kromě toho u soudu napadl částku, kterou město požaduje. Muž tvrdí, že o stejnou statistiku požádal i Krajský soud v Brně a dostal ji zadarmo. Předpokládá proto, že nebude muset platit ani městu.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Zlín chce investovat přes tři sta milionů, o pěti rozhodne veřejnost

Jiří Korec z hnutí ANO po zvolení primátorem Zlína.

První jednání má za sebou nově složená zlínská městská rada. Na programu měla přes padesát bodů, většinou spojených s...

Požár v Otrokovicích se škodou 130 milionů zničil i stopy. Případ odložili

Škody po požáru přesáhly 130 milionů korun.

Až příliš devastační účinky měl loňský požár v průmyslovém areálu v Otrokovicích. Vyšetřovatelům se kvůli tomu...

Toulavý medvěd by se dal snáz vystopovat, kdyby byl sníh, říká ochranář

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

S odhalením pohybu medvěda škodícího na Valašsku by mohl pomoci první letošní sníh. Stopy zvířete by pak byly...

Najdete na iDNES.cz