Plocha před kotelnou teplárny CTZ.

Plocha před kotelnou teplárny CTZ. | foto: CTZ

Popílek z teplárny v Uherském Hradišti může zachytit mlžná stěna

  • 0
Obyvatelé domů poblíž teplárny v Uherském Hradišti by se po letech mohli zbavit prachu. Radnice spolu s majitelem zvažuje pořízení mlžné stěny, která by prach snižovala. Zatím se neshodli, kdo by ji zaplatil.

Trápí je to už desítky let. Stovka lidí v jedné z uherskohradišťských ulic má dlouhodobé problémy s prachem. Teď by se mohly vyřešit. Radnice totiž zvažuje pořízení zařízení, které by prach snižovalo.

„Vypadá to, že by to mohlo být definitivní řešení,“ prohlásil starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský. „Problém s popílkem by tak zmizel úplně,“ konstatoval.

U ulice Na Zápovědi provozuje teplárnu firma MVV Energie a zásobuje teplem celé město. Spaluje přitom ale takzvaný hruboprach a skladuje ho na volném prostranství ve svém areálu.

Právě z této hromady i ze spalovacího zařízení létá do přilehlé ulice černý prach.

A obyvatelé si pamatují, že už desítky let nazpět měli popílek na autech, oknech i na zahradě. Za posledních pět let se proto na radnici nashromáždilo zhruba pět stížností a jedna petice.

Nespokojení byli znovu letos na jaře, kdy hromada hruboprachu dosáhla téměř patnáctimetrové výšky a na ulici se dostalo více popela než dřív.

„Když bylo větrno, nedalo se otevřít okno, protože byt byl hned plný uhelného prachu,“ vysvětlila Jiřina Stloukalová z hradišťského sdružení Chraňme zeleň.

Mlžná stěna za 1,5 milionu

Firma MVV Energie ale oponuje, že limity prašnosti nepřekračuje. Spolu s radnicí, která je menšinovým vlastníkem teplárny, chystá opatření, které by potíže mohlo vyřešit. Tím je právě mlžná stěna.

„Vytváří velice jemnou vodní mlhu, která se naváže na prachové částice unášené větrem,“ vysvětlila mluvčí MVV Energie Jitka Tůmová. „Prach pak velmi rychle klesá k zemi a nešíří se,“ doplnila.

Mlha navíc může zkrápět i skládku uhlí, ze které se tolik nepráší.

Novou technologii používají třeba ve Vršanské uhelné společnosti ve středních Čechách u obce Čepirohy. Zařízení dala dohromady tato firma spolu s Výzkumným ústavem hnědého uhlí v Mostu.

A zkušenosti z obce, kterou také zatěžovala prašnost, jsou podle všeho výborné.

„Podle výsledků autorizovaných měření se prokázalo, že prašnost v těchto místech se díky této technologii zásadně snížila,“ zdůraznila Tůmová.

Firma chce pokácet stromy a vysadit nové

Radnice i většinový vlastník hradišťské teplárny teď nákup zařízení zvažují.

„Je to podstatně levnější než stavba haly, ve které by se uhlí skladovalo,“ upozornil Tichavský.

Podle informací od výzkumného ústavu by se náklady na instalování zařízení měly pohybovat kolem 1,5 milionu korun.

Zatím chce firma MVV Energie alespoň obnovit alej, jež teplárnu odděluje od ulice. Právě vzrostlé stromy totiž část prachu také zachytávají.

Firma tvrdí, že stromy jsou staré desítky let a nejsou v dobrém stavu. Proto sepsala projekt, ve kterém chce pokácet dvacet vzrostlých topolů a nahradit je sedmdesáti novými spolu s více než tisícovkou nižších dřevin (více o kácení a výsadbě čtěte zde).

Už mají přislíbenou státní dotaci a první kácení je naplánované na jaro příštího roku.