Návrhář Jaroslav Juřica z Lidečka studoval design ve Švédsku.

Návrhář Jaroslav Juřica z Lidečka studoval design ve Švédsku. | foto: Archív MF DNES, MF DNES

Mladý návrhář vymyslel židli ze tří kusů, v Německu s ní vyhrál soutěž

  • 3
Židle z pouhých tří kusů dřeva, kterou složí i nepříliš technicky zdatní jedinci, vyhrála v Německu mezinárodní soutěž. Navrhl ji Jaroslav Juřica z Lidečka na Vsetínsku pro společnost Ton. Podle něj byl na papíře nápad hotový za měsíc. Doladit ho tak, aby se mohl začít vyrábět, však poté trvalo téměř rok.

"Musel jsem udělat nějaké kompromisy," přiznává designér Jaroslav Juřica. Nakonec ale má jeho židle velkou naději, že se zařadí mezi "tonetovskou klasiku".

Vznikla totiž speciálně pro nábytkářskou firmu Ton v Bystřici pod Hostýnem a kromě toho, že se skutečně vyrábí, přinesla jednatřicetiletému Juřicovi i mezinárodní ocenění v soutěži Interior innovation award 2012.

Na soutěži Interior innovation award 2012 uspěl návrh designéra Jaroslava Juřici.

Ta je součástí prestižního veletrhu nábytku v Kolíně nad Rýnem a hodnotí nejen designovou stránku věci, ale také její praktičnost a technické zpracování.

Juřicovu spolupráci s Tonem odstartovala soutěž Ohýbání bez limitů, kterou vypsalo vedení firmy ke 150. výročí založení. Proto měla vzniknout úplně nová židle, která bude pokračovat v tom, co začal Michael Thonet.

"Inspiroval jsem se klasickou židlí č. 14, ne ve tvaru, ale v principu. Thonet chtěl před víc než stoletím dosáhnout toho, aby byla výroba co nejjednodušší a jeho židle tak byly cenově dostupné co nejvíce lidem," vysvětluje Juřica.

Jaroslav Juřica

Pochází z valašského Lidečka, studovat design ale odešel do Švédska. V Česku pak přidal ještě studium sochařství a před šesti lety pomáhal založit designovou skupinu Hubero Kororo. Ta působí v Brně.

Proto se zaměřil na to, aby židli vyrobil z méně kusů. "Klasická čtrnáctka je ze šesti částí. Já jsem se dostal na tři."

V krabici, ve které bude jeho židle 002 složená, tak majitel najde jen sedák a dva naprosto stejné kusy ohýbaného dřeva.

Židle už se vyrábí a zájemci ji mohou mít za necelé 4 tisíce korun, pokud si zhruba měsíc počkají. "To je obvyklá doba. Vyrábíme na zakázku, do skladu se dostane jen velmi málo," vysvětlila mluvčí firmy Ivana Kocourková.