VIDEO: Zlínská zoo odchovala dva malé velbloudy, už řádí ve výběhu

  • 0
Jeden se narodil v dubnu a druhý následoval měsíc po něm. Zlínská zoo tak má ve výběhu velbloudů dvouhrbých dvě letošní mláďata, samečky. Ačkoliv si je matky bedlivě střeží, mohou je návštěvníci bez potíží v prostorném výběhu vidět.

„Stávající stádo tvoří devítiletý samec Fico, dvacetiletá samice Jade, desetiletá samice Olina a dva letošní samečci,“ vypočítal zoolog Kamil Čihák. Otce museli od stáda oddělit, protože jedno z velblouďat pokousal.

Mláďata ve zlínské zoo natrvalo nezůstanou, kolem druhého roku se přestěhují do některé z evropských zahrad.

Velbloud dvouhrbý, tak jak jej známe ze zoologických zahrad, je zdomácnělou formou divokého předka.

Divoce žijící se dnes vyskytují jen v poušti Gobi na pomezí Číny a Mongolska. Jejich populace čítá pouze necelých tisíc jedinců, patří tak mezi nejohroženější velké savce planety. „Zhruba 1,5 milionu velbloudů je však chováno jako hospodářská zvířata v Afghánistánu, Turecku, Íránu, Číně a dalších zemích střední Asie,“ uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Zvládají i extrémní výkyvy počasí

V našich podmínkách si dobře zvykli, díky husté srsti dobře snášejí i drsné klima s výkyvy teplot od +50 do –27 °C.

Je to jediný savec, který dokáže pít i slanou vodu, a když je žíznivý, zvládne během deseti minut vypít až 110 litrů vody. V hrbech nemají vodu, jak se traduje, ale tuk, ze kterého si vodu berou. Vydrží až 14 dní bez tekutin.

Ve Zlíně mají velbloudy od roku 1976, od té doby se podařilo odchovat už téměř tři desítky mláďat.

„Během více než 40 let chovu se osazenstvo velbloudího výběhu několikrát vyměnilo a na svět jsme přivítali již téměř 30 mláďat,“ uvedla Bujáčková.

Před třemi lety museli ve zlínské zoo ošetřovatelé malou velbloudici krmit, protože matka ji nepřijala (více zde):

15. dubna 2014