Plameňáci růžoví v zoologické zahradě Lešná se ujali tří potomků ostravských plameňáků kubánských, kteří se o své potomky přestali starat. Velikostí ani vzrůstem se od sebe tyto druhy mnoho neliší. | foto: Zoo Zlín

Zlínští plameňáci se starají o mladé z Ostravy, i když jsou jiného druhu

  • 0
Starají se o ně jako o vlastní. Nová mláďata plameňáků ze zlínské zoologické zahrady však nemají stejné rodiče. Jen jedno se narodilo plameňákům růžovým ve Zlíně, další jsou plameňáci kubánští. "Tři jejich vajíčka jsme přivezli z Ostravy," upřesnil zoolog Pavel Shromáždil. "Tam se o ně pár přestal starat," vysvětlil.

Když před pár týdny nakladla samička plameňáka růžového ve Zlíně vajíčka, starala se o ně velmi pečlivě. Chovatelé však zjistili, že vejce nebyla oplozená. Ve stejnou dobu zase v Ostravě řešili jiný problém.

"Plameňáci kubánští tam přestali hnízdit," konstatoval zoolog.

Mláďata plameňáků se mají ve zlínské zoo čile k světu.

To znamená, že samička sice snesla vajíčka, která byla oplodněná, ale přestala se o ně starat.

Plameňáci rostou, jak mají

Obě zahrady se spojily a dohodly se na vzájemné pomoci. "Byla by velká škoda, kdybychom se o to nepokusili. Je to jednodušší způsob než volit umělý odchov," vysvětlil Shromáždil.

Ošetřovatelé vajíčka z Ostravy převezli do Zlína a dali je do hnízda k plameňákům růžovým. Odborníci totiž tvrdí, že od plameňáků kubánských se zase tolik neliší. A to velikostí ani vzrůstem. Jeden druh je pouze o něco více růžový než druhý.

Jak se zdá, nevadí to ani samotným rodičům. Plameňáci z Ostravy rostou tak, jak mají, a rodiče jim dávají stejnou stravu ze zobáku jako vlastnímu potomkovi.

Ve Zlíně už měli i supí vajíčka z Prahy

Podle Shromáždila nejsou výměny vajíček mezi zoologickými zahradami až tak neobvyklé. Před několika lety například přestali hnízdit plameňáci ve Zlíně a vajíčka putovala do Jihlavy. Z Prahy zase přišla vajíčka supa mrchožravého, který už na hnízdě nechtěl sedět.

Sezení na vajíčkách a čekání na vylíhnutí mláďat trvá většinou několik týdnů. Během nich může třeba přijít bouřka, které se ptáci leknou a do hnízdiště se už nevrátí.

"Nebo se třeba pár neshodne v tom, jak se bude na vajíčkách střídat. Takže se pohádají a s hnízděním skončí," dodal Shromáždil.